Spoločnosť VirnetX požaduje 491 miliónov eur od Apple

Spoločnosť VirnetX požaduje 491 miliónov eur od Apple

Nie je firma ako firma. Niektoré spoločnosti sa zaujímajú o vytváranie nových produktov a ich distribuovanie zákazníkom. Pri svojich víziách nakupujú aj menšie firmy s osožnými technológiami a patentmi. Existujú však aj také spoločnosti, ktoré skupujú firmy iba kvôli patentom, ktoré vlastnia - dalo by sa povedať, že vlastne skupujú patenty.

Takéto podniky, posmešne prezývané aj patentové troly, nemajú nikdy v pláne vyvinúť produkt, iba vyčkávajú na správny okamih, keď nejaká iná firma použije technológiu, na ktorú vlastnia patent. Potom ju skúsia ozbíjať pomocou súdov. Patrí k nim aj spoločnosť VirnetX, ktorá žiada od firmy s logom nahryznutého jablka 491 miliónov eur.

The Ghost Logo
(zdroj foto: ipinspace.com)

VirnetX tvrdí, že spoločnosť Apple si privlastnila ich duševné vlastníctvo bez povolenia. Apple technológie ako VPN (virtuálna privátna sieť), FaceTime (videohovory) a iMessage (četovanie) vraj postavila na ich patentoch. Firma VirnetX už ohľadom tohto sporu pred tromi rokmi jeden súd proti Apple vyhrala. Spoločnosť Apple mala vyplatiť približne 340 miliónov eur, ale odvolala sa na vyšší súd. Teraz už VirnetX kvôli pokračovaniu zneužívania ich patentov a novým generáciám Apple produktov vyžaduje o 151 miliónov viac.

Firma VirnetX bola po minulé roky v podobných patentových sporoch úspešná, na súdoch sa jej podarilo vyhrať asi 184 miliónov eur - v roku 2010 sa jej podarilo ozbíjať o 97 miliónov aj spoločnosť Microsoft.


Zdroj titulnej foto: naacp.org
Zdroj: 9to5mac.com