Spoločnosť Apple a tvoja bezpečnosť

Spoločnosť Apple a tvoja bezpečnosť

Mnohým používateľom mobilných zariadení vŕta hlavou, ako spoločnosti zaobchádzajú s ich osobnými údajmi. Firma Apple býva označovaná ako tá, ktorá berie súkromie svojich zákazníkov smrteľne vážne. Svoje o tom vie aj vdova Peggy Bushová. Jej manžel po sebe zanechal iPad viazaný na Apple ID, od ktorého vdova nepoznala heslo.

Skúsila preto kontaktovať podporu spoločnosti Apple a poskytla im sériové číslo od tabletu, notárom overený úmrtný list a poslednú vôľu zosnulého, čo stačilo na prepísanie domu aj auta na jej meno. Lenže tu nebola úspešná. Povedali jej, že potrebuje súdne nariadenie. Mala však šťastie, že svoj prípad medializovala. Keď začali firmu bombardovať telefonátmi rôzne redakcie, ktoré sa dožadovali vysvetlenia, spoločnosť ustúpila a s ospravedlnením pani Bushovej vyhovela.

The Ghost Logo

Apple si naozaj uvedomuje dôležitosť svojej povesti a bezpečnosti svojho systému. Posledné správy hovoria, že sa firma rozhodla pre spoluprácu s bývalými hekermi, respektíve bývalými tvorcami jailbreakov. Spolupracujú na bezpečnostných opatreniach, ktoré majú iOS zariadenia urobiť bezpečnými pre bežných používateľov, ale aj v korporátnej sfére. Je to rozumný krok, pretože vývojári nástrojov pre jailbreak sú jediní, okrem vývojárov v Apple, ktorí rozumejú, ako operačný systém pracuje vo svojom jadre.

Firma Apple šifruje dáta svojich zákazníkov tak, aby ich ani sama nedokázala dešifrovať. Na nedávnej schôdzke hláv popredných amerických technologických firiem s Bielym domom Tim Cook prezentoval svoju víziu kyber-bezpečnosti práve tak, že by všetko šifrovanie so zadnými dvierkami pre rozšifrovanie zamenil za nikým nerozšifrovateľné technológie.

The Ghost Logo

Posledné správy hovoria, že štát New York je veľmi nespokojný s tým, že Apple neposkytuje pomocnú ruku pri chytaní zločincov. Národné bezpečnostné služby by chceli, aby im firma s logom nahryznutého jablka umožnila prístup do mobilných zariadení podozrivých osôb.

Návrh nového zákona hovorí o tom, že každý smartfón predaný po roku 2015 musí byť dešifrovateľný, a ak nebude, výrobca musí zaplatiť pokutu vo výške približne 2 300 eur. Ak by návrh zákona prešiel, je možné, že iPhone sa v štáte New York prestane predávať.

Zdroj: 9to5mac.com, cultofmac.com, iphonehacks.com