Solárne panely od Caltechu by mohli zásobovať zem neobmedzenou energiou

Otázku, ako sa dostať ku zdroju neobmedzenej energie, si kladie ľudstvo už dlhú dobu, najmä v 21. storočí, keď využívame omnoho viac energie ako hocikedy predtým. Caltech si dal za úlohu odpovedať na túto otázku, čo sa mu aj celkom darí. Podstatou je vyrobiť čo najviac energie, čo najlacnejšie a najmenej škodlivo voči nám a naše zemi. Caltech spolu s Northrup Grumman sa spojili, aby vymysleli riešenie.

zdroj: Caltech

Tieto dve firmy patria medzi dvoch gigantov, čo sa týka výroby energie zo slnka, a tak vymysleli geniálny nápad, ktorý je ešte aj jednoduchý a málo finančne náročný. Projekt dostal meno Space Solar Power Initiative (ďalej len SSPI). SSPI bol navrhnutý tak, aby mal modulárny prístup, ktorý zaistí už spomínané nízke náklady. Základným stavebným kameňom budú multifunkčné dlaždice, ktoré budú tvorené z ľahkých fotovoltaických segmentov, ktoré budú merať približne 10 x 10 cm, budú 10 cm hrubé a vážiť cca 0,8 g.

Zdroj: climate.nasa.gov

400 týchto dlaždíc bude tvoriť jeden panel a 900 panelov bude bude upevnených na jednom satelite. Toto je ale veľmi malá plocha, ktorá by mala byť onedlho dostupná pre každého, avšak NASA plánuje vypustiť do vesmíru panely v celkovej veľkosti asi 2 futbalových ihrísk. Celkový koncept od Caltechu však zahŕňa približne 2 500 satelitov, ktoré budú tvoriť približne 9 km štvorcových. Hneď ako tieto panely prijmú slnečnú energiu, budú ju konvertovať na rádiovú energiu, ktorá by mohla putovať k zemi.

Zdroj: lifeboat.com

Najkrajšie na tomto systéme je, že nebude treba nejaké prijímače na zemi, ktoré by zaberali obrovské kusy pozemkov. Potrebné budú len antény a prijímače. Za týmto zaujímavým konceptom stojí aj zaujímavá investícia a je len na nás, ako sa zachováme k svojej planéte.

Matej Bunček
Perfekcionista v optimistickom štýle. Študent a zároveň programátor na voľnej nohe. Milovník designu a čistého kódu.
Trnava