Slovom roka 2015 sa stal smajlík. Uhádnete ktorý?

· 1 min read
Slovom roka 2015 sa stal smajlík. Uhádnete ktorý?

Každý rok vyhlasuje webový portál OxfordDictionaries.com patriaci pod Univerzitu anglického jazyka v Oxforde súťaž menom "Word of the Year". Vždy vyberú jedno slovo, ktoré podľa nich vystihuje aktuálne trendy a hodí sa k uplynulému roku.

Minulý rok sa slovom roka stalo vapovanie, pred dvoma rokmi to zas bolo selfie. Tento rok sa však v Oxford Dictionaries rozhodli nevyhlásiť slovom roka slovo v pravom zmysle. Víťazom "Word of the Year" sa stáva tento emotikon:

Aj keď emotikony sú jadro textových správ už nejakú dobu, ich kultúra najviac explodovala medzi ľuďmi až posledný rok," napísal v tlačovej správe tím z Oxford Dictionaries.

Všetkým bolo teda jasné, že slovom roka sa musí stať niektorý zo smajlíkov. Otázka, ktorý to bude, však visela vo vzduchu. Rozhodli sa teda požiadať o pomoc partnerskú spoločnosť SwiftKey, ktorá stojí za rovnomennou klávesnicou, aby spolu vybrali najpoužívanejšieho smajlíka. Práve emotikon, ktorý plače od smiechu, zahŕňal až 20 % všetkých smajlíkov použitých v USA a Veľkej Británii.

"Emotikony sa stávajú bežnou súčasťou komunikácie. Takej, ktorá presahuje hranice bežného jazyka," vysvetlil Caspar Grathwohl, prezident Oxford Dictionaries.

Za smejúcim sa smajlíkom sa umiestnili slová ako napríklad obľúbený softvér na blokovanie reklám Ad blocker, ale aj časť webu, ktorá nie je prístupná bežným používateľom a je známa ako Dark Web. Do nominácie o slovo roka sa tiež dostal výraz lumbersexual, čo je mladý muž, ktorý sa svojím zovňajškom snaží napodobniť drsný život v prírode.

zdroj: http://time.com/4114886/oxford-word-of-the-year-2015-emoji/