[SKÚSENOSTI] Apple iPad Air 2 - po mesiaci používania 2/2

· 4 min read
[SKÚSENOSTI] Apple iPad Air 2 - po mesiaci používania 2/2

Konečne tu máme pokračovanie mojich postrehov a skúseností z používania iPadu Air druhej generácie. Ak neviete, o čom hovoríme, odporúčame si prečítať prvú časť, kde sme sa venovali hrúbke, hmotnosti, batérií a fotoaparátu. Dnes, ako som slúbil, sa pozrieme na displej, reproduktory, výkon a softvér.

Možno ste si mohli všimnúť, že som trošku pozmenil nadpis. Už je to mesiac, čo mám doma tohto technologického pomocníka. Zatiaľ si prácu s ním iba pochvaľujem, aj keď sú tu isté veci, ktoré mi nie až tam vyhovujú. Ale o tých neskôr. Poďme na to.

Displej bol veľmi ospevovaný. Má byť zase krajší, lepší... Tieto vylepšenia má zabezpečiť eliminovaná vzduchová vrstva, ktorá doteraz bola medzi vrstvami displeja. Takisto sa má na tablete lepšie pracovať na slnku a celkovo vonku. To má zase na svedomí antireflektívny povrch. No, úprimne, displej je pekný, ale na slnku sa stále nečíta bohvieako. Oceňujem ale, že sa to začína riešiť. S jednotkou porovnať neviem, ale nie som istý, či je tam nejaký badateľný rozdiel. Aby som to zhrnul, displej je úplne dostačujúci, farby sú pekné, pixely uvidíte až pri blízkom pozorovaní, ale určite nie pri normálnej práci. Minimálny jas by mohol byť trošku nižší, ale nedávno som našiel tip, ako ho ešte znížiť.
Tip pre čítanie večer:
Ak sa pýtate ako, choďte do Nastavenia, Všeobecné, Prístupnosť, Zvýšiť kontrast a Obmedziť biely bod. Poďakovať mi môžete v komentároch. ^^

Reproduktory sú jedným z prvkov, ktoré prešli pri novom iPade zmenou. Namiesto dvoch radov majú jeden a sú trošku väčšie. Mne osobne sa toto riešenie páči viac, trošku sa obávam postupného znečistenia týchto "výduchov" ale zatiaľ sa sklamanie nekoná. Na druhej strane, tým, že sú väčšie sa budú ľahšie čistiť. Čítať ste mohli aj o rezonancií iPadu pri počúvaní hudby. Je to pravda, ale nejako mi to neprekáža. Hlasitosť je slušná a kvalita zvuku tiež na dobrej úrovni. Trošku som sa venoval aj kvalite výstupu zo slúchadiel. Nie som audiofil a tak kvalitu hodnotím veľmi dobre, portál Whathifi.com robil tiež testy a výsledky boli taktiež obstojné. Ešte ani raz sa nestalo, že by niekto iný odomkol zariadenie svojim prstom, čo sa dalo čakať. Inak je to rýchle a presné. Aj keď, na prvýkrát sa odomkne asi 6 krát z desiatich.

Výkon asi netreba nejako špeciálne komentovať, ten bude podľa môjho názoru postačovať dalších pár rokov. Môže za to troj-jadrový procesor, ktorý je v zariadení iOS osadený prvýkrát ako aj 2 GB pamäte ram. Tákato veľká ram je tiež novinka pri iOS. S aplikáciou alebo hrou, ktorá by sekala alebo išla pomaly som sa ešte nestretol aj keď občasné zaváhanie systému nie je výnimkou. Ale na to sa pozrieme v softvéri. Zahrievania sa nedočkáte. Skúšal som Asphalt 8, Angry Birds 2 a mnoho iných hier, ale o zahrievaní nemôže byť reč. A to sa rozprávame o tablete s hrúbkou 6.1 mm bez akéhokoľvek odvetrávania. Klobúk dole.

Touch ID je dobrá inovácia. Zo začiatku som rozmýšľal, či si teda dám otlačok prsta uložiť v iPade, tým pádom aj v celom Apple (neverím tomu, že otlačok ostáva v zariadení). Nakoniec som si ale povedal, že nebudem taký paranoidný a pôjdem do toho. Čo sa týka bezpečnosti, je to super. 6 číselný kód v iOS 9 tiež padne dobre, nakoľko musí byť stále povolený, popri odomykaní prstom. Áno, dá sa nastaviť aj odomknutie vlastným heslom, ale človek je tvor lenivý.

Softvér, to je to, čo je, dovolím si povedať, jedna z najdôležitejších vecí. Apple v tomto bol jednotka, za posledné roky, no neviem. Už to nie je to, čo bývalo. Na tablete mám iOS 8.4, čo je posledná verzia. Čakal som bezproblémový chod, ale už to nie je ten bezchybný systém. Možno som mal iba vysoké očakávania. Tablet mi už párkrát zamrzol, síce iba na pár sekúnd, ale ani to by nemalo byť bežné. Ďalej, AppStore. Minimálne trikrát z desiatich sa stane niečo, čo neviem presne opísať. Pri kliknutí na vyhľadávanie sa ukážu navrhované výsledky, ale všetko ostatné zmizne. Po kliknutí znova sa odohráva to isté, avšak výsledky sú na inom mieste. Nakoľko sa o tom tažko hovorí, lepšie je jedenkrát vidieť ako stokrát čítať, prikladám aj screenshot.
alt
Ďalej sa mi toto stáva bežne (aj počas písania tohto článku), keď idem do nastavení v režime ma šírku.
alt
Niekedy aj na výšku.
alt
Alebo napríklad pri prehliadaní internetu.
alt
Takýchto chýb a maličkostí je celkom dosť. Hlavne chyba v AppStore je veľmi častá a otravná. Inak je systém v poriadku, ale ako hovorím, očakával som viac. Dúfam, že sa chyby vyladia a iOS 9 bude znova to, na čo sme pri Apple zvyknutí.

A teraz ako dlhoročný používateľ Androidu.

Vadí mi, že sa nemôžem dostať do nastavení priamo z aplikácie. Musím ísť do Nastavení a odtiaľ porobiť, čo s aplikáciou potrebujem. V aplikácií "Fotky" som sa pristihol veľakrát, ako držím prst na fotke a čakám, že sa mi ukáže nejaká ponuka. Bohužiaľ, nestalo sa. Najprv musím ísť do "Vybrať".

iPad sa nespráva ako USB-čko. Takýchto malých okamihov, kedy musím trošku rozmýšľať, ako sa dopracujem ku želanému výsledku je viac, dokonca som niekedy musel využiť pomocnú ruku Safari. Inak som nemal nejaký problém s adaptovaním sa.

Ak máte nejaké otázky alebo pocit, že som na niečo zabudol, neváhajte nás kontaktovať v komentároch alebo kľudne aj v správach. Dúfame, že sa Vám tento druh článkov páčil. Akokoľvek určite reagujte a vyjadrite svoje pocity.