Siri - hlasový biometrický prvok budúcnosti

Čo by ste povedali na technológiu, ktorá dokáže identifikovať človeka podľa hlasu?

Ako ste si určite všimli, najnovšie telefóny z dielne Apple iPhone 6s a iPhone 6s plus majú vylepšenú hlasovú asistentku Siri. Tá sa v nových telefónoch aktivuje vždy, keď poviete "Hey, Siri".

The Ghost Logo

Práve to je jedna z indícií, ktorá napovedá, že Apple má so Siri ešte veľké plány. Pokiaľ by sa spoločnosti podarilo naučiť Siri inteligentne rozoznávať hlas, vytvoril by tým nový biometrický bezpečnostný prvok.

Možnosti tejto funkcie sú takmer neobmedzené. Váš hlas by dokázal iPhone odblokovať aj bez fyzického kontaktu, bolo by možné potvrdzovať platby ApplePay hlasom, a to je len začiatok.

The Ghost Logo

Apple sa snaží prepojiť spotrebiče v domácnosti prostredníctvom aplikácie Apple HomeKit.
Už teraz si viem živo predstaviť ten nekonečne dlhý zoznam funkcií, ktoré môžu priniesť práve prepojenia hlasového rozoznávania v domácnosti, a taktiež v aute (CarPlay). Všetky tieto funkcie by dokázali plne ťažiť z možnosti rozpoznávania hlasu. Telefón by vedel, či na neho hovorí majiteľ, jeho manželka, alebo deti.

V každom prípade nás v budúcnosti čaká veľmi zaujímavé využitie tejto hlasovej asistentky. Otázne je, kedy a či sa dočkáme slovenskej Siri, ktorá nám bude rozumieť.

Tomáš Benetin

Tomáš Benetin