Robotické vysávače budú zbierať dáta o vašej domácnosti a predávať ich

Robotické vysávače budú zbierať dáta o vašej domácnosti a predávať ich

Každý z nás má doma určite vysávač. Však ako by to doma vyzeralo, keby sme aspoň raz za týždeň neupratali ten prach a špinu na podlahe. Niektorí z nás sú o krok napred. Vysávanie je pre nich strata času, tak si zaobstarali robotický vysávač. Je to stále ešte pomerne nová technológia, ktorá nám šetrí čas, ak teda vysávanie nie je našim obľúbeným hobby.

Technológie nám však berú súkromie. A to nehovorím len o smartfónoch a sociálnych sietiach. Ani si nedokážete predstaviť, aké informácie o vašej domácnosti má váš robotický vysávač. Pri tom sa javí len ako neviniatko, ktoré vám behá po dome a vysáva.

irobot.com

Robotické vysávače Roomba zo série označené číslom 900, využívajú najmodernejšiu technológiu SLAM na lokalizáciu a mapovanie. Vysávač si tak dokáže zapamätať usporiadanie miestnosti a umiestnenie nábytku. Zaručí vám to, že vám do ničoho nevrazí. Taktiež mu to pomáha nevysávať zbytočne rovnaké miesto viac krát. Avšak skutočnosťou je, že tieto dáta sa môžu stať predmetom obchodu.

Generálny riaditeľ spoločnosti iRobot, Colin Angle, povedal, že údaje zhromaždené pomocou automatických vysávačov Roomba budú predávané spoločnostiam ako sú Apple, Amazon a Google.

http://techbox.dennikn.sk

Taktiež sa domnieva, že dáta získané týmito vysávačmi sa môžu použiť na zdokonaľovanie inteligentných produktov. Mapovanie interiérov domov má potenciál napríklad pre firmu Apple, vďaka iOS 11, konkrétne platforme AR.

Avšak ich plány by mohol zmiesť z povrchu zemského zákon o ochrane súkromia. Angle však trvá na tom, že iRobot nebude predávať žiadne údaje bez súhlasu zákazníka. Verí, že väčšina ľudí bude súhlasiť. Možno si to zakomponuje do obchodných podmienok.


Zdroj titulnej foto: [engadget.com](https://www.engadget.com/2015/10/30/roomba-980-review/) **Zdroj: [9to5mac.com](https://9to5mac.com/2017/07/24/irobot-collection-and-sell-to-apple/)**