Remotely - prezeraj svoj Mac na diaľku

Remotely - prezeraj svoj Mac na diaľku

Stalo sa ti niekedy, že si bol na cestách a potreboval si nejaký súbor z tvojho Macu? Rozhodne nepoteší, ak máš dôležité pracovné stretnutie a chvíľu predtým zistíš, že na tvojom iPhone alebo iPade nemáš dôležitý pracovný súbor, napr. zmluvu v PDF-ku.

Niektorí ľudia takéto prípady riešia tak, že si súbory ukladajú do domáceho NAS-ka (Network Attached Storage) a v prípade nutnosti sa k nemu pripoja na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Avšak nie každý má toto zariadenie doma a taktiež je tu otázka bezpečnosti, zvlášť na verejných wi-fi sieťach. Ďalším problémom je, že nie každý si vie dobre a bezpečne nakonfigurovať prístup na diaľku. Jednoduché riešenie tohoto problému sa volá Remotely.


Zdroj: depositphotos.com


Jedná sa o malú iOS aplikáciu. Po jej inštalácii ešte treba na Mac nainštalovať malú helper aplikáciu, ktorá umožní pripájať sa na tvoj Mac.

Autentifikácia je viazaná na Apple ID, ale žiadne súbory nejdú cez iCloud. Je to len bezpečnostná funkcia, aby sa hocikto len tak nedostal k súborom na tvojom Macu. Využíva CloudKit od Apple a spojenie je šifrované cez DTLS. Táto technológia je veľmi podobná SSL, len sa ide cez iný protokol. Poslednou požiadavkou je mať zapnutý iCloud Drive.

Potom už len stačí spustiť aplikáciu Remotely a pridať tvoj Mac. Spojenie je typu peer-to-peer a, ako som spomínal, je šifrované, a nevyžaduje konfiguráciu ani presmerovanie portov. Je to vlastne pripojenie v štýle Apple - it just works.

Aplikácia má jednoduchý dizajn, v mojom prípade vyzerá takto:

Zdroj: thinkapple.sk

Všimni si dolný panel - pravá časť slúži na prehliadanie tvojho Macu a ľavá zas na zobrazenie súborov, ktoré si stiahol z Macu do iPhonu/iPadu. Pokiaľ zobrazíš na iOS nejaký súbor cez Remotely, možnosti sa zmenia na "Download", cez ktorú súbor stiahneš a na "Share", ktorá umožní zdieľať súbor, napr. odoslať cez e-mail, iMessage alebo otvoriť v inej aplikácii nainštalovanej na tvojom zariadení.

Zaujímavá je podpora Document Provider, ktorá však nefunguje na iOS 11, vývojár musí zaktualizovať aplikáciu kvôli zmenám v iOS 11 a novej aplikácii Files, cez ktorú sa aktuálne pracuje s funkciami Document Provider/Document Picker. Podrobnejšie som o týchto technológiach písal TU.

Remotely podporuje aj vyhľadávanie súborov na tvojom Macu a dá sa vyhľadávať aj podľa kategórii: všetky súbory + zložky, dokumenty, videá, hudba, priečinky a obrázky. Užitočná je funkcia pripojenia ku cloudovému úložisku Dropbox.

Aplikácia na správnu funkčnosť vyžaduje macOS 10.10 (Yosemite), iOS vo verzii 8 a vyššej a samozrejme konto iCloud so zapnutým iCloud Drive.

Bezplatná verzia umožňuje len prehliadať priečinok Documents na Macu a slúži len na overenie, či spojenie vôbec funguje. Samozrejme, tak ako v prípade NAS-ka, Mac musí byť zapnutý. Keď som testoval aplikáciu a Mac bol v režime spánku, Remotely fungoval bez problémov.

Remotely pre iOS stiahneš tu:

Remotely - Access your desktop computer anywhere

A podpornú Helper aplikáciu pre macOS:

getremotely.com

Zdroj titulnej foto: getwallpapersinhd.com
Zdroj: thinkapple.sk