Recenzia (?) na Mac Pro 2009 (+testy výkonu)

· 2 min read
Recenzia (?) na Mac Pro 2009 (+testy výkonu)

Strihám video a hrajem hry. To je moja náplň práce na počítači, ak teda nepočítam písanie článkov a internet. Keď som hľadal nový počítač, chcel som výkon bez konkurencie. Našiel som Mac Pro 2009 a firmu www.create.pro, ktorá mi ho nakonfigurovala na mieru. Dnes vám prinášam recenziu, teda ak sa to tak dá vôbec nazvať. Jedná sa o 6 rokov starý stroj, ale výkonom predbieha veľa aktuálnych Macov. Nuž a čo v tomto Macu mám? 6-jadrový Xeon taktovaný na 3.33GHz, 16GB RAM, 1TB disk a 2x 250GB Samsung Evo 850 SSD v Raide 0. Grafická karta je Nvidia GTX 970 4GB.

Render videa

Robím videá, hlavne, a podstate len vo FinalCute. (používam aj Motion 5) Treba povedať, že je Mac veľmi rýchly a render zvláda bez problémov, napríklad 10 minút Full HD videa v 30fps zvládol vyrendrovať za nejaké 4 minúty. Ani pri náročnejších projektoch sa nezadýcha, vďaka 16GB RAM. Možno niesom ten správny "Power User".

Benchmarky

Benchmarky síce neodzrkadľujú priamo to, aký rýchly počítač je, ale aj napriek tomu sa jedná o skvelý spôsob zmerania surového výkonu počítača. Sám som sa do nejakých tých meraní pustil, aby som vám mohol priblížiť, aký výkonný Mac Pro z roku 2009 je.

Najprv som zapol Cinebench R15, kde môj Mac dosiahol v OpenGL 61 fps a v CPU teste 804cb. Potom som zapol populárny Geekbench, kde som dosiahol 15 634 bodov, čím som prekonal najvýkonnejší MacBook Pro, ktorý získal 14 663 bodov. Prekonal ma však najvýkonnejší 5k Retina iMac s Intel Core i7 a AMD R9 M295X, ktorý získal o necelú tisícku bodov viac.


Hry

Hoci mám Mac, nemohol som si odpustiť vyskúšať nejaké tie hry. A keďže sa mi nechcelo inštalovať Windows, tak som si vybral z toho, čo existuje pre OS X. Musím povedať, že všetky vyskúšané hry bez problémov bežali na najvyššie nastavenia. Na limity by som narážal až pri vyššom rozlíšení, napríklad 4K, alebo hrách, ako je GTA 5. Ešte som si všimol, že portované hry z Windowsu spustené cez Wineskin enormne vyťažovali CPU.

Celkový pocit

Je vidieť, že sa jedná o solídny stroj. Nehodnotil som design, ani podobné veci, pretože je to zbytočné. Mac Pro leží pod stolom, je to niečo iné, ako iMac alebo MacBook. Napriek tomu sa mi design veľmi páči. Čo je však pri tomto Macu podstatné je výkon. Mac je svižný a zvláda všetko, čo potrebujem s rezervou. Vďaka Raidu 0, ktorý je zložený z 2 SSD diskov o kapacite 250GB mac naštartuje za približne 7 sekúnd, všetky aplikácie sa zapínajú okamžite, po kliknutí na ich ikonku v Docku "poskočia" maximálne raz. Investíciu neľutujem a keby som si mal znovu vybrať, vyberiem si rovnako. Len by som si pravdepodobne už nekúpil anglickú klávesnicu, na ktorú som si musel ceruzkou dopísať niektoré znaky. (čas na smiech)