iOS

Recenzia Apple TV 2015!

· 6 min read
Recenzia Apple TV 2015!

Integrovaný App Store, dotykový diaľkový ovládač Apple TV Remote 2, dvojjadrový Apple A8 procesor, 2 GB operačnej pamäte RAM, 32 alebo 64-gigabajtové úložisko, podpora pre Apple Music, WiFi ac (aj 5 GHz), Bluetooth 4.0 a nový tvOS. Približne takto znela jedna z prvých viet našej videorecenzie Apple TV 4. generácie. Všetky potrebné čísla sú ale príliš málo na charakterizovanie tejto dlhoočakávanej novinky. Podstatou Apple TV 2015 je vtesnať hernú konzolu, domácu fotoknižnicu, požičovňu filmov, milióny piesní a vývojárske aplikácie od výmyslu sveta do jednej vyleštenej krabičky. My sme si na ňu posvietili z každej strany a po opadnutí všetkých emócií vám prinášame kompletnú recenziu.

Dizajn

Po tejto stránke sa toho veľa nezmenilo. Apple TV si zachovala vzhľad čiernolesklej krabičky vyrobenej predovšetkým z tvrdšieho plastu s trochu tmavším a hladším logom Apple TV presne uprostred vrchnej plochy. Disponuje rovnakou šírkou a hrúbkou ako Apple TV 3. generácie (98mm*98mm), jej výška však narástla o 12 mm na hodnotu 3,5 cm. Hmotnosť činí 425 g. Prednú časť zdobí nenápadné biele svetielko, ktoré sa zapne súčasne so štartom zariadenia a preblikne pri každom použití tlačidla ovládača. Vzadu nájdeme štvoricu konektorov v podobe zásuvky pre napájanie, ethernetového portu, ktorý slúži pre pripojenie káblového internetu, HDMI výstupu videa a zvuku do vašej televízie a konektoru USB typu C, vďaka ktorému Apple TV možno pripojiť k počítaču pre servisné úkony, poprípade nahrávanie obrazu do videosúboru. Štvrtej generácii nešťastne ubudlo optické audio.

Apple TV Dizajn

Výkon

Keď som v úvode spomenul slovné spojenie "herná konzola", zrejme sa mnoho fanúšikov Xboxu ONE alebo Playstation 4 pousmialo či chytilo za hlavu. Tí, ktorí poznajú Apple, určite vedia, že nepatrí medzi spoločnosti, ktoré sa naháňajú za papierovým výkonom, a namiesto toho dokáže starostlivo vybrať tú najlepšiu kombináciu jednotlivých komponentov a premeniť tak nesúladné zvuky rôznych nástrojov na ľubozvučnú symfóniu. Apple TV 4 jednoducho plynulo a bez problémov zvláda všetko, čo na nej zatiaľ robiť môžete. Samozrejme, netvrdím, že sa svojím výpočtovým alebo grafickým výkonom vyrovná už spomínaným konkurenčným produktom, ktoré disponujú osemjadrovými procesormi či 8-GB RAM (z ktorých 3 GB zaberie funkčnosť systému v prípade Xboxu ONE). Zatiaľ najnáročnejšou hrou je Asphalt 8, ktorá funguje bez najmenších nedostatkov. Výkon teda hodnotím na výbornú.

Asphalt 8

App Store

Je snáď najväčšou vychytávkou oproti predchádzajúcej verzii. App Store je obchod s aplikáciami pre Apple TV, fungujúci rovnako na iZariadeniach a Macoch. Zatiaľ však nie je taký plný a dostupných je len niekoľko desiatok aplikácií alebo hier, pričom sú zastúpené najmä jednoduchšie hry (Crossy Road, Jetpack Joyride), aplikácie pre sledovanie živých prenosov (MLB, NHL, NFL) a rôzne fitnes aplikácie (Flex, DailyBurn). V tomto smere však Apple dokáže ponúknuť naozaj mnoho, najmä vďaka svižnému prístupu vývojárov, ktorí doslova túžia vydať vlastnú aplikáciu aj pre Apple TV. Preto je viac ako isté, že si o pár týždňov, nanajvýš mesiacov, budeme môcť vyberať z niekoľkých tisícov titulov.

App Store

Apple TV Remote

Siri Remote, v našich končinách nazývaný Apple TV Remote, je novonavrhnutý diaľkový ovládač s podporou technológie Bluetooth 4.0, so zabudovanými senzormi pohybu - gyroskop a akcelometer pre ešte pohodlnejšie ovládanie hier. Vo vrchnej časti, spredu aj zozadu nájdeme mikrofón pre podporu hlasového ovládania. Ovládač tiež disponuje dotykovou plochou, ktorú sa síce naučíte dokonalo ovládať až po dlhšom čase, ale určite pohyb v ponuke uľahčuje a možnosť jej stlačenia vás ubezpečí o vykonaní voľby. Apple do tela ovládača zabudoval batériu s niekoľkomesačnou výdržou, ktorú možno dobíjať pomocou lightning konektora na spodnej strane. Na ovládači nájdeme tlačidlá: ponuka - alebo skôr späť, domov - návrat do prvotného menu, vyhľadávanie - spustenie vyhľadávania/Siri (u nás nie je dostupná), prehrávanie/pauza a tlačidlá na ovládanie hlasitosti vašej televízie - áno, ovládajú priamo hlasitosť vašej televízie pomocou infračerveného vysielača, a to aj vtedy, keď nepoužívate Apple TV. Veľkou výhodou je aj fakt, že tento ovládač dokáže vašu televíziu spolu s Apple TV zapnúť aj vypnúť. Pre ovládanie Apple TV by malo byť možné použiť aj iPhone alebo ovládače tretích strán, všetky aplikácie však musia byť ovládateľné použitím spomínaného ovládača, ktorý nájdeme v samotnom balení.

Apple TV Remote

Apple Music

Ak ste milovníkom dobrej hudby, často si len tak sadnete na pohovku, všetko odložíte a vychutnávate si svoje obľúbené skladby, tak práve podpora Apple Music pre novú Apple TV spolu s prekrásnymi šetričmi obrazovky v podobe rôznych záberov z vtáčej perspektívy vám zaručia, že na sedačke takýmto spôsobom strávite oveľa viac času ako doteraz. Po chvíľke vás prestane baviť vyhľadávať videoklipy na Youtube a spomínanú kombináciu si zamilujete, či už počúvate pomalé balady, alebo tvrdšie odnože metalu. Do Apple Music postupne pribúdajú aj skladby slovenských a českých umelcov, čo určite poteší nejedného fanúšika našej hudobnej scény.

Apple Music

tvOS

Operačný systém je navrhnutý po vzore iOS 9 a, samozrejme, prispôsobený pre prostredie HD televízie. tvOS 9 je užívateľsky veľmi prívetivý, podľa môjho názoru, hlavne vďaka paralexovým animáciám. Ihneď pochopíte, ako ho ovládať, a obľúbite si jeho plynulosť a stabilitu. Hlavné menu tvorí pätica aplikácií v rýchlej voľbe, ktoré si vyberáte sami, náhľad označenej aplikácie a po presunutí sa nižšie nájdete všetky ostatné nainštalované aplikácie. Veľkou výhodou je aj šetrenie miesta vďaka tomu, že sa aplikácie, a to najmä hry, do vašej Apple TV nestiahnu celé, ale postupne sami sťahujú časti, ktoré sú potrebné pre pokračovanie. Tento princíp funguje bezproblémovo a jeho rýchlosť závisí hlavne od výkonu vášho internetu. Nová Apple TV prináša aj neplnohodnotný multitasking, teda možnosť prepínať medzi spustenými aplikáciami po dvojitom stlačení tlačidla domov.

Menu

AirPlay

Táto funkcia nie je žiadnou novinkou. Vďaka nej môžete zobraziť obsah, ktorý máte spustený na vašom iZariadení alebo Macu priamo na obrazovke vašej televízie. Keď vás napríklad prídu navštíviť hostia - majitelia podporovaných zariadení, veľmi rýchlo a ľahko vám môžu ukázať svoje fotografie alebo videá z dovolenky, bez nutnosti krčiť sa nad displejom iPhonu, ktorý je v porovnaní s veľkoplošnou obrazovkou naozaj maličký. Vďaka tejto vychytávke tiež môžete prenášať obraz z internetového prehliadača Safari, čo je zatiaľ jediný spôsob, akým zobraziť webovú stránku na obrazovke zariadenia pripojeného k Apple TV.

AirPlay

Zhrnutie

Bez dlhšieho rozmýšľania si dovolím tvrdiť, že nová Apple TV sa naozaj podarila. Jej možnosti využitia sú ešte stále neobjavené a už teraz má čo ponúknuť. Najväčším lákadlom je, samozrejme, integrovaný App Store, nový diaľkový ovládač Apple TV Remote a samotný výkon zariadenia. Chýba mi však možnosť prezerania internetových stránok priamo použitím Apple TV a Siri, neprístupná v našich končinách. Výnimočným sa stal zážitok z nových šetričov obrazovky a chladným vás nenechá ani prepracovaný tvOS. Apple TV má určite ešte veľa pred sebou a som si istý, že vývojári, ale aj samotný Apple nás mnohokrát prekvapia tým, v akom smere dokážu túto malú krabičku využiť. Ceny sa pohybujú v úrovni okolo 175 € za 32-GB verziu a od 230 € za 64-GB verziu.

Apple TV Šetrič

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read