Ako reagoval CEO Blackberry na prvý iPhone ?

· 2 min read
Ako reagoval CEO Blackberry na prvý iPhone ?

Rok 2007, San Francisco. Steve Jobs vystupuje na pódium a predstavuje prvú generáciu smartfónov od Apple. Telefón dostáva pomenovanie iPhone a okamžite mení trh mobilných zariadení na také, aké ich poznáme dnes. Apple znovuobjavil mobilný telefón!

Nová kniha o spoločnosti BlackBerry (Losing the Signal: The Untold Story Behind the Extraordinary Rise and Spectacular Fall of BlackBerry), ktorá zaznamenáva jej vzostup a pád, opisuje aj podrobnú reakciu zakladateľa tejto spoločnosti, Mike-a Lazaridisa pri predstavení prvého iPhonu.

Ako môžeme vidieť v nasledujúcej ukážke z knihy, reakcia bola plná zmiešaných emócií, no v každom prípade to nebol práve ružový deň pre pána Lazaridisa a celý BlackBerry.

Lazaridis sa nachádzal vo svojom dome a práve trénoval na bežiacom páse, keď uvidel televíznu správu o novom produkte spoločnosti Apple. Zakladateľ BlackBerry okamžite zabudol na jeho dennú dávku cvičenia v ten januárový deň roku 2007. Na javisku v San Franciscu sa nachádzal Steve Jobs a mával malým skleneným objektom, do ktorého sťahoval hudbu a mapy priamo z internetu. Zariadenia nazval iPhone.

“Ako to robia?” čudoval sa pán Lazaridis. Jeho zvedavosť sa obrátila na nedôveru, keď sa generálny riaditeľ Cingular Wireless Stanley Sigman pripojil k Jobsovi a oznámil dlhoročný kontrakt na predaj iPhonov. “Toto bude kolaps celej mobilnej siete,” pomyslel si pán Lazaridis.

Na ďalší deň sa stretol s co-CEO Jimom Balsillieom a usadil ho pred svoj počítač.

”Jim, chcem aby si sa pozrel na toto,” povedal pán Lazaridis a ukázal záznam z predstavenia iPhonu. “Oni v tej veci použili plný webový prehliadač! Nám to nechceli dovoliť!”

Balsillie si najprv pomyslel že RIM stráca AT&T ako zákazníka.
”Apple má lepšie riešenie. Nikdy sme to nemali dovoliť. Na americkom trhu to odteraz bude ťažšie,” povedal Balsillie
.

“Títo ľudia sú naozaj, ale naozaj dobrí” odpovedal Lazaridis. ” Toto je niečo úplné iné, ale bude to OK, budeme v poriadku,” dodal.

Šéfovia RIM-u neprikladali iPhonu v prvých mesiacoch veľký význam. ”Nebolo to pre hlavné činnosti spoločnosti RIM hrozbou,” hovoril Larry Conlee. “Nebol bezpečný. Batéria sa rýchlo vybíjala a mal mizernú (digitálnu) klávesnicu.

Dnes už ale vieme, že iPhone bol pre BlackBerry skutočnou hrozbou a spoločnosť utrpela obrovské straty, práve kvôli vstupu Apple na trh mobilných telefónov.

Knihu Losing the Signal: The Untold Story Behind the Extraordinary Rise and Spectacular Fall of BlackBerry si tí, jazykovo zdatnejší môžu objednať na tejto adrese: amazon.com