Prvý iPhone zmenil spôsob, ako používame smartfóny

Prvý iPhone zmenil spôsob, ako používame smartfóny

V dnešnej dobe, vo všeobecnosti už asi každý z nás používa nejaký smartfón. Tlačítkové „tehličky“ pomaly zmizli z pultov obchodných predajcov a vystriedali ich niečím lepším. Skrátka niečím čo nám ponúklo omnoho viac. Je to napríklad oveľa lepšie ovládanie, pohodlnejšie surfovanie po internete, kvalitnejšie fotoaparáty či už perfektné aplikácie. Práve toto sú veci, ktoré medzi nás priniesol prvý iPhone. Tento článok bude venovaný samozrejme jemu.


Ako to celé začalo ?


Určite už každý z nás si aspoň raz položil otázku, ako to celé z dotykovými smartfónmi začalo. Kto a kedy to vlastne vymyslel, alebo kedy prišiel ten „prelom“ z tlačítkových mobilov na dotykové smartfóny .


Zdroj: bp.blogspot.com


Celé to začalo v rokoch 2007 – 2008, kedy na trhu mobilných telefónov a smrtfónov to vyzeralo naozaj veľmi zaujímavo. Objavovali sa rôzne zariadenia. Mali veľa tlačítok, dotykové displeje či jednoduché používateľské rozhranie. No žiadne nebolo tak dokonalé ako na tú dobu iPhone. Ten prišiel, ako slnko svietiace z neba a do tohto priemyslu priniesol akúsi dušu. Skrátka, bol dokonalý. Jeho ovládanie bolo skutočne perfektné a intuitívne, displej bol taký akurát, no z dobrým zobrazením. Fotoaparát bol tiež na tú dobu celkom fajn, (aj keď revolúcia prišla až s príchodom iPhonu 4 a 4S). No prvý iPhone priniesol tiež prvú verziu operačného systému iOS.


Prvý iPhone = iOS


Ako som spomínala v predošlom odseku, prvý iPhone priniesol aj prvú verziu iOS. Asi najlepšieho mobilného operačného systému, aký kto kedy vymyslel. iOS používame dodnes, aj keď je síce mierne pozmenený, no v zásade úplné rovnaký a zvládne ho použiť každý z nás. V tomto článku nechcem ospevovať, aké dokonalé zariadenia dokázala spoločnosť Apple vytvoriť. Tiež to malo svoje chyby. Napríklad iPhone 2G neponúkal AppStore (ten prišiel až s iPhonom 3G). Rovnako tak nemal prednú kameru, podporu pre rôzne aplikácie a hry. Tiež tu nebol blesk a milión iných vecí. No na druhú stranu, spoločnosť Apple mala dušu a svoj charakter, ktorá svojimi zariadeniami dokázala inšpirovať ostatných výrobcov, ktorý začali predstavovať svoje zariadenia, ktoré sa začali iPhonu podobať.


Zdroj: protestantedigital.com


Smartfóny ovládli trh


Postupne smartfóny začali prevládať na trhu s telefónmi. Všetky sú si podobné, aspoň dizajnovo, no predovšetkým všetky sú podobné iPhonu. Podľa môjho názoru, netvrdím že všetci kopírovali, ale je nutné podotknúť, že to bolo práve Apple, ktoré udalo istý smer, a ktorým sa vybrali všetci ostatní.


Zdroj titulnej foto: vox-cdn.com
Zdroj: thinkapple.sk