Prvé skúsenosti s verejnou betaverziou iOS 11 na iPade

Prvé skúsenosti s verejnou betaverziou iOS 11 na iPade

Keď Apple na tohtoročnej WWDC oznámil iOS 11, tak som sa naň veľmi tešil, nakoľko som vlastníkom iPadu, pre ktorý bolo uvedených mnoho noviniek. iPad sa tak skutočne priblížil k náhrade za laptop a nakoľko ho ja sám tak používam, tak s uvedením public bety som neváhal a nainštaloval som ju. Nerobil som klasický upgrade, jedná sa o čistú inštaláciu cez DFU mód, nakoľko som mal nahodenú najnovšiu beta verziu iOS 10.3.3 a chcel som sa vyhnúť potencionálnym problémom.

Aké sú moje prvé skúsenosti? Oplatí sa vyskúšať? Moje skúsenosti zhrniem v tomto článku.


Zdroj: imore.com


Inštalácia prebehla bez problémov hneď na prvý pokus. Čo som si však všimol bolo, že batéria sa vybíjala trochu rýchlejšie, avšak na druhý deň už bola batéria v norme, ako na iOS 10. Možno iOS niečo indexoval alebo aplikoval machine learning.

Veľmi som sa tešil na aplikáciu Files, avšak bohužial v iOS 11 Public Beta táto aplikácia proste nefunguje. Môžeš si akurát pridať do ľavého panelu aplikácie s podporou Document Provider, ale to je takmer všetko. Keď si takúto aplikáciu cez Files spustíš, ukáže sa okno rovnaké ako pri Document Picker s tým rozdielom, že tlačítko "Locations" nefunguje. Pokiaľ vie Files takýto súbor editovať, ako je to napr. v prípade PDF súborov, súbor ostáva v pôvodnej aplikácii, vrátane vykonaných zmien, a nekopíruje sa do Files. V zdieľacom menu "Open with..." v podporovaných aplikáciach sa síce ukazuje voľba "Save to Files", ale opäť nefunguje. Škoda. Podporu drag-n-drop som nemal možnosť vyskúšať.

Vytváranie screenshotov funguje, po jeho vytvorení sa v ľavom dolnom rohu ukáže náhľad a môžeš ho hneď zobraziť a prípadne upraviť s použitím Apple Pencil. Takto vytvorený screenshot sa dá zdieľať napr. do iMessage alebo Telegram a po zdieľaní môžeš screenshot vymazať bez nutnosti otvárať Photos aplikáciu - iOS sa ťa spýta či chceš screenshot uložiť alebo vymazať. Šikovné.

Keď som už pri zdieľaní, z hlavných iOS nastavení zmizli sociálne siete, takže už žiadny Facebook či Twitter v zdieľacom menu. Rovnako nefungujú aplikácie, ktoré túto integráciu využívali, takže taký Linky, ktorý som recenzoval TU proste nefunguje. Problémom je aj iné zdieľanie - v kombinácii s macOS Sierra a iOS 11 mi nefunguje AirDrop.

Taktiež som si všimol, že pri ukladaní kreditnej/debetnej karty do iOS nastavení pre neskoršie použitie, aplikácia Settings padne. Presnejšie, padla mi vždy, keď som ukladal dátum expirácie karty, pri ostatných položkách nie, takže tento údaj treba pri ukladaní vynechať. Pády sa týkajú aj niektorých aplikácii tretích strán, i keď len v špecifických prípadoch - napr. e-mailový klient Spark mi padne vždy, keď sa pokúsim zo zoznamu zložiek vymazať Smart inbox. Takisto mi padá aj aplikácia Files, keď sa pokúšam odstrániť predvolené tagy.

Niektoré aplikácie sa síce spustia, ale sú nepoužiteľné. Týka sa to aj napr. čítačky magazínov Flipboard, ktorý sa síce spustí, avšak po ťuknutí na tlačítko Login aplikácia spadne. Ďalšia problematická aplikácia je iNet for iPad - všetko, čo mám na LAN-ke, mi označí ako "Raynor Printer" a ako značka je všade "Apple Inc.".

Notifikácie a Lock Screen boli zlúčené, takže keď urobíš gesto potiahnutím prstom z vrchu displeja smerom dolu, ukáže sa Lock Screen aj s notifikáciami. Potiahnutím prsta z ľava do prava sa dostaneš k widgetom, ktoré sú po novom aj na iPade v jednom stĺpci, na rozdiel od iOS 10, kde boli tieto stĺpce dva. Je to dosť mrhanie priestorom, zvlášť na iPade Pro s 12.9-palcovou uhlopriečkou. Navyše, niektoré widgety sa ako keby zle škálovali a bude treba aktualizácia od vývojára. Cez toto zlúčené notifikačné centrum s widgetami sa dá dostať aj do aplikácie Camera, ktorá je zabudovaná v iOS, čo mňa osobne dosť otravuje, nakoľko používam alternatívnu aplikáciu, ktorá má oveľa viac nastavení ako zabudovaná v iOS a nedá sa nastaviť ako predvolená.

Veľké dizajnové zmeny ponúka App Store:

Zdroj: thinkapple.sk

Lenže je tu jeden problém - nefunguje aktualizácia aplikácii. V screenshote vidno aktualizovaný Spark, ale ďalších 5 aplikácií zaktualizovať nejde. Jediným riešením je skúsiť aktualizovať cez iTunes, ale ani to celkom nefunguje - niektoré aplikácie sa zaktualizujú a niektoré nie.

Prepínač aplikácii na iPade občas čiastočne zamrzne - nejdú zatvárať aplikácie. Treba sa vrátiť na domovskú obrazovku cez Home Button a potom znova spustiť prepínač, na druhý alebo tretí pokus už väčšinou funguje normálne.

Dock je skvelý a funguje mi normálne, len raz sa stalo, že keď som mal v popredí nejakú aplikáciu, nešiel mi vyvolať Dock. iPad som vypol a zapol a problém to vyriešilo. Na 12.9-palcovom iPade Pro sa do docku zmestí 15 aplikácií, bez ohľadu na to je zapnutá alebo vypnutá funkcia "Show Recents".

Takže toto sú moje skúsenosti s iOS 11 Public Beta, ktoré by ti mali uľahčiť dilemu, či inštalovať alebo neinštalovať beta verziu. Až výjde druhá verejná beta, pozriem sa, či sú problémy spomínané v článku vyriešené a či sa neobjavili ďalšie.

Zdroj titulnej foto: futurecdn.net
Zdroj: thinkapple.sk