Prvé skúsenosti s iPadom Pro 2017

Prvé skúsenosti s iPadom Pro 2017

Môj prvý iPad bol iPad Air, ktorý som po čase upgradoval na iPad Air 2. Keď roku 2015 vyšiel veľký iPad Pro, tak som sa pýtal, či nebude pre mňa až príliš veľký. Obavy sa nepotvrdili a iPad sa stal mojím prenosným notebookom, aj vďaka obrovskému 12.9 palcovému displeju. Zašlo to až tak ďaleko, že som predal MacBook Pro a kúpil desktopový Mac.

Po pomerne dlhom čakaní vyšiel nový veľký iPad Pro, známy ako iPad Pro 2017. Aké sú vlastne rozdiely medzi "starým" a novým iPadom Pro? Má ho zmysel kupovať, keď už človek vlastní prvú generáciu?

Pokiaľ tiež takto uvažuješ, alebo chceš proste nový iPad, pokúsim sa ti v tomto mini seriály ukázať ako to vidím ja. Začal by som prvými skúsenosťami.


Zdroj: idownloadblog.com


Jedná sa o iPad Pro 2017 Wi-Fi + Cellular 256 GB Space Gray. Musel som pomerne dlho čakať, kým sa u predajcov Apple produktov zjavila presne táto kombinácia. Sklamalo ma, že Apple už neponúka 128 GB verziu, ktorá je pre mňa ideálna. 64 GB je primálo a 256 GB je pre moje potreby zbytočne veľa.

Aké sú teda moje prvé skúsenosti?

Krabička, ako je u Apple štandardom, bola fakt pekná s vyobrazeným iPadom. Obsahom krabičky bol iPad samotný, Lightning kábel a 12 W napájací adaptér. Apple stále štandardne nedodáva rýchlu 29 W nabíjačku, takže pokiaľ ju nemáš, či už kúpenú popri minulej generácii veľkého iPadu alebo z MacBooku Retina 12p, ostáva ti len pomalá 12 W nabíjačka. Pri nabíjaní cez USB port to bude trvať ešte dlhšie a pokiaľ vlastníš MacBook Pro 2016 s Touch Barom, bude treba na prepojenie s počítačom aj redukciu, nakoľko tieto Macy nedisponujú klasickým USB-A portom.

Apple Pencil a Smart Keyboard sa predávajú samostatne. Osobne si myslím, že tento stylus a klávesnica, tak ako 29 W nabíjačka, by pri tejto cene mali byť súčasťou balenia.

Na iPade bol predinštalovaný iOS 10, ktorý som resetol a nahodil iOS 11.

Najviac som sa tešil na displej. Mal som možnosť porovnať iPad Pro z roku 2015 aj z 2017 a ten displej je proste úžasný. Nová ProMotion technológia s rozšíreným P3 gamutom, ktorá zároveń znižuje latenciu Apple Pencilu, robí z tohto iPadu skvelý grafický tablet, ktorý sa s využitím aplikácií typu Duet Display dá využiť aj na kreslenie v Photoshope pre Mac. Pri rýchlom scrolovaní je text a grafika plynulejšie vykreslená. ProMotion technológia sa prejaví aj pri obyčajnom swipovaní medzi plochami s ikonami. Taktiež sa zvýšila hodnota maximálneho jasu a nová antireflexná vrstva odráža ešte menej svetla ako v prípade iPadu Pro z 2015. Keď k tomu pridáme True Tone, vznikne nám najlepší displej pre iPad, aký bol kedy vyrobený.

Fotoaparát bol poriadne vylepšený a bola to jedna z prvých vecí, ktoré som vyskúšal. iPad disponuje rovnakým fotoaparátom ako iPhone 7 a to aj s True Tone bleskom so 4 diódami. Fotky sú na to, že je to tenký tablet, veľmi kvalitné a verné, svetelné roky pred jeho bratom z roku 2015.

Kamera umožňuje natívne snímanie v 4K, takže videá natočené iPadom na ňom vyzerajú úplne úžasné. Fotoaparát a kamera sa v tomto modely proste podarili.

Ako bonus, iPad obsahuje prisvetlovaciu diódu, ktorá sa hodí napr. na "skenovanie" papierov kamerou, keď v zlých svetelných podmienkach si proste zasvietiš, nakoľko blesk nie je vždy optimálne riešenie. Na skenovanie používam Scanner Pro od Readdle a populárny je aj Scanbot.

Touch ID je bleskové. Ešte ani poriadne nepriložím prst a iPad je odomknutý.

Reproduktory sa moc nemenili a nevšimol som si rozdiel v reprodukcii hudby. Mikrofóny sú samozrejme duálne, tak ako v prvej generácii iPadu Pro. Podobne je to s baterkou, 10 hodinová výdrž pri bežnom používaní je reálna.

GPS v novom iPade som ešte v praxi poriadne neotestoval, až pôjdem najbližšie autom, tak ho určite vyskúšam. GPS v iPade všeobecne je kvalitné. Keď som naraz testoval GPS navigáciu Sygic na iPade Pro 2015 a Android phablete MediaPad M2 od Huawei, iPad v presnosti jednoznačne vyhrával.

Takže toto by boli moje prvé skúsenosti s iPadom Pro 2017. V ďalších článkoch sa pozriem aj na iné aspekty a ak máš nejaké otázky, rád odpoviem.

Zdroj titulnej foto: alluremedia.com.au
Zdroj: thinkapple.sk