Príbehy o Stevovi Jobsovi #1: predstavenie takmer nefunkčného iPhonu

Príbehy o Stevovi Jobsovi #1: predstavenie takmer nefunkčného iPhonu

iPhone je dá sa povedať synonymom pre slovo Smartphone a jedná sa o skvelý produkt, ktorý zmenil svet. Ľudia vďaka nemu vnímajú telefón úplne inak a keď mi moja babka teraz povie, že je telefón len na telefonovanie, mám ju stále chuť vysmiať, pretože telefonovanie je asi to posledné, čo na telefóne robím. Viete však, že keď Steve Jobs predstavoval iPhone, nebol vôbec hotový? Vitajte pri novej sérii článkov o Stevovi Jobsovi. Mužovi, ktorý svojou šialenosťou zmenil svet.

Vďaka rozhovoru s Andym Grignonom sa môžeme dozvedieť zaujímavosti z predstavenia prvého iPhonu. Hoci jeho meno pozná iba málo ktorý fanúšik spoločnosti Apple, je to dôležitý človek, ktorý mal na starosti antény pre pôvodný iPhone. Ten vraví že iPhone nebol pripravený ani deň pred predstavením a mal problémy so stabilitou. Počas konferencie si však nikto žiadne komplikácie nevšimol a všetko dopadlo tak, ako malo. Prečo to tak bolo?

Vývojári strávili pred konferenciou niekoľko nocí v hale tým, že skúšali pripraviť prototyp systému OS X Phone na konferenciu. Tu objavili niečo, čo nazvali zlatou cestou. Systém dokázal fungovať iba vtedy, že ste vykonali určité kroky v určitom slede. Mal totiž iba 128mb RAM a procesy ostávali bežať aj po tom, čo ste sa vrátili na domovskú obrazovku. Ak ste však napríklad najprv spustili video a potom hudbu, systém jednoducho spadol.

Steve Jobs si tak vyhradil celých 5 dní na to, aby si nacvičil konferenciu. Ani to však neznamenalo výhru a telefón aj deň pred predstavením stácal pripojenie, alebo sa jednoducho vypol.

Jobs však chcel prenášať obraz z iPhone na veľkú obrazovku, čo malo vyvolať v ľuďoch pocit, že ho držia v ruke. Mali mať pocit, že je to niečo, čo chcú a sú na to ochotní čakať pol roka. Inou možnosťou bol, že na pódiu bude stať kameraman a ten bude snímať obrazovku iPhone, čo však Steve hneď zamietol. Z iPhonu tak viedlo kopec káblov. Okrem káblov na prenos obrazu aj WiFi kábel. iPhone totiž nebol schopný spoľahlivo chytiť Wifi a tak sa jeho anténa nachádzala až v zákulisí, kde sa nachádzal aj tajný router. Apple ho ukryl pred ľuďmi v sále tak, že prepísal software AirPort tak, aby využíval japonské frekvencie, ktoré nie je povolené používať v USA.

Nejednalo sa pritom o jediný problém s konektivitou. Steve Jobs a Jony Ive videli už v roku 2006 prototyp iPhonu, obidvaja však boli zaslepený dokonalým designom a chceli tak mať celohliníkovú zadnú stranu, čo logicky zabránilo anténe chytiť akýkoľvek signál. Druhým návrhom bola malá dierka pre anténu, čo však problém nevyriešilo, preto musel mať iPhone dole na zadnej strane plastovú časť. Aj napriek tomu anténa počas Eventu nedokázala prímať silný signál a tak museli software preprogramovať tak, aby ukazoval stále 5 paličiek. Navyše operátor AT&T Applu poskytol prenosný vysielač, aby bola kvalita signálu zaistená.

Vo veľkolepom finále potom mal Steve Jobs spustiť hudbu, prijať hovor, poslať obrázok cez Email, zapnúť internet, ukončiť hovor a vrátiť sa k hudbe. To bola pre vývojárov nočná mora, no všetko dobre dopadlo a aj keď sa na plátne objavili chyby, Steve Jobs dokázal iPhone predviesť tak, že si to nikto poriadne nevšimol.

Počas Eventu bola v zákulisí dohoda, že si každý vývojár pripije z fľaše škótskej whisky keď Steve Jobs úspešne obprezentuje jeho prácu. Na konci Eventu bol Grignon spolu s ďalšími opitý. Celý tým potom oslávil úspešný deň v jednom z miestnych barov.

Ako teda môžete vidieť, prvý iPhone vôbec nefungoval tak, ko nám Apple oprezentoval a určite mi dáte za pravdu, že je úctihodné to, ako celý tým na čele so Stevom Jobsom dokázali predviesť takmer nefunkčný produkt tak, aby si to nikto nevšimol a aby zožali úspech, ktorý trvá dodnes.