Prvé pocity z iOS 9 Beta

· 4 min read
Prvé pocity z iOS 9 Beta

Apple ešte len pred pár hodinami predstavil iOS 9 a nám sa už dostalo možnosti vyskúšať ho na vlastnej koži. Samozrejme zatiaľ sa jedná len o Beta verziu dostupnú výhradne pre developerov, tá nám ale ponúka takmer všetky novinky, ktoré nám boli na WWDC predstavené. Čo musím podotknúť hneď na začiatok je fakt, že niektoré novinky v našich končinách nebudú dostupné tak skoro a preto sa budem venovať len tým "celosvetovým".

Podľa predpokladov Apple zmenil vzhľad a využitie multitaskingu, ktorý si predtým toto pomenovanie vôbec nezaslúžil (voľný preklad z ang.- viac úloh naraz), keďže ste pomocou neho mohli len listovať medzi aplikáciami, čo bolo skôr otravné ako využiteľné. Teraz je ale o krok vpred. Zatiaľ čo na iPhone sa len zhustilo zobrazenie okien aplikácií po dvojitom stlačení Home Buttonu, iPad ponúka skutočný multitasking a dokáže zobraziť dve aplikácie vedľa seba (iPad Air 1\2 iPad mini 2\3) alebo dokonca možnosť súčasne vykonávať dve rôzne činnosti v dvoch rôznych aplikáciách (len iPad Air 2), čo výrazne zjednodušuje a spríjemňuje vytváranie obsahu na vašom iPade. Už po chvíli som si túto funkciu zamiloval. Navyše pribudla aj možnosť pokračovať v pozeraní videí pri prechode rôznymi aplikáciami, čo určite ocení nejeden športový fanúšik či youtuberista.

Multitasking ponovom

Multitasking

Minimalizovanie videa kdekoľvek na obrazovku

Významným vylepšením prešla aplikácia Poznámky, ktorá už pomaly ale isto dokáže v niekoľkých oblastiach nahrádzať pokročilejšie textové editory ako napríklad Word či Pages, po novom pribudla možnosť pridávať polohy z mapy alebo tkz. checklist (teda akýsi list úloh), v aplikácii si môžete kresliť pohybmi prstu po displeji použitím rôznych nástrojov a následne výtvor pridať do textu, dokonca môžete pridávať rôzne internetové odkazy či videá, ktoré sa zobrazujú naozaj úhľadne. Aplikácia ma veľmi uchvátila a priznám sa, že som strávil niekoľko minút užívaním si jej nových funkcií.

Vylepšená aplikácia poznámky

Bunka nakreslená v aplikácii poznámky

Očividnou premenou prešla Hudba, ktorá je teraz ešte jednoduchšia a viac sa podobá dizajnu, na aký sme od Applu zvyknutí. Nech sa vám v iOS 8 zdá táto aplikácia akokoľvek jednoduchá, verte, že tá v novom operačnom systéme v sebe nemá už nič navyše, prostredie je intuitívne, bez zbytočných ikon a množstva textu, jednoducho si zvolíte, či chcete vidieť vašu hudbu v Autoroch, Albumoch, Skladbách... a počúvate. Pri väčších zmenách sa často vraví, že je to všetko sila zvyku, tento redizajn si ale určite ihneď obľúbite a počúvanie hudby sa tak stane ešte príjemnejšie.

Hudba

Hey Siri! Po tomto zvolaní (alebo po podržaní Home Buttonu) môžte Siri v novom farebnejšom a vlnivejšom šate povedať ešte viac príkazov (Show me today's photos - ukáž mi fotky urobené dnes a pod.), ktoré splní už typicky rýchlo a precízne, žiaľ stále musíme čakať na slovenčinu alebo aspoň češtinu v hlase obľúbenej asistentky. V angličtine naozaj všetko funguje na výbornú, Siri je komunikatívna, rozumie vám aj keď sa snažíte spraviť si z nej žart a má v malíčku len o niečo menej informácií ako živé vševediace ženy. Jej vyhľadávanie a návrhy nájdete aj vo vynovenom vyhľadávacom menu, ktoré sa vrátilo na svoje pôvodné miesto (listovanie v hlavnom menu celkom vľavo), tento krok sa Applu naozaj podaril a už teraz som si istý, že mnohí z vás zrazu začnú vyhľadávacie funkcie využívať oveľa častejšie ako to robíte dnes. Siri sa určite netreba báť aj keď máte pocit, že vaša angličtina nie je na vysokej úrovni.

Siri

Na záver nepoteším tvrdohlavých prívržencov teórie - čím lepší hardware tým lepší software bez ohľadu na operačný systém. Testoval som iOS 7 beta, iOS 8 beta a pri oboch týchto nedokončených verziách bolo ich označenie beta naozaj citeľné, pri iOS 9 beta všetko ale funguje ešte plynulejšie ako pri iOS 8.3 a to sa jedná len o prvú testovaciu verziu. Dovolím si teda tvrdiť, že Applu sa podarilo niekoľkonásobne zvýšiť stabilitu a plynulosť systému a ak bude nasledujúce beta verzie zlepšovať takými veľkými krokmi, ako to bývalo po minulé roky, naozaj sa máme na čo tešiť. Navyše po nainštalovaní systému sa má výdrž batérie iPhonu pri bežnom používaní zvýšiť až o hodinu, čo je naozaj neuveriteľné, túto skutočnosť zatiaľ potvrdiť neviem, nakoľko iOS 9 beta používam len pár hodín.
To je zatiaľ všetko z mojich postrehov pri používaní prvej beta verzie, spomínané vylepšenia sa naozaj vydarili a viditeľné zlepšenie stability je veľkým prínosom. V prípade akýchkoľvek zvedavých otázok sa neváhajte opýtať či už v komentári, vo fóre alebo na faceboooku.
iOS 9 bude pre verejnosť dostupný už túto jeseň, ak by ste boli veľmi nedočkaví, Apple v júli uvoľní betaverziu, ktorú si môže nainštalovať ktokoľvek, určite vás o tom budeme informovať. iOS 9 bude kompatibilný s nasledujúcimi zariadeniami:
Kompatibilné zariadenia

Related Articles

100 noviniek v iOS 11 beta 3
· 1 min read
Siri, can you hear me ?
· 1 min read
Takto prekladá Siri v iOS 11
· 3 min read