Programy Apple II v emulátore na webovej stránke

· 1 min read
Programy Apple II v emulátore na webovej stránke

Možno si už hľadal alebo po prečítaní ešte len budeš hľadať pôvodné programy, ktoré si mohol používať na počítači Apple II, ako napr. The Oregon Trail alebo Prince of Persia. Ale čo programy s edukačnými titulmi, ktoré si možno pamätáš z detstva? Sú naozaj predurčené na zabudnutie? Nie. Jestvuje totiž webstránka, kde je emulátor systému používaného v Apple II spolu s 500 programami, pričom niektoré z nich ani nikde inde na internete nenájdeš. Ak si pamätáš The Quarter Mile alebo The Observatory, tam si ich môžeš opäť spustiť.
Zdroj: engadget.com
V mnoho prípadoch je priam neuveriteľné, že niečo také staré, priam až historické je stále dostupné a môžeš si to pustiť na počítači aj teraz. Všetky tieto programy sú ešte z čias, keď kradnutie softvéru prebiehalo viac-menej cez nejaký hardvérový disk a následným skopírovaním použitého kódu. Mnohokrát sa stalo, že tímy, ktoré sa pokúšali program cracknúť, poškodili kód, a tým znefunkčnili buď celý program, alebo jeho niektoré súčasti.
Zdroj: howtogeek.com
Cieľom je uchovať čo najviac programov, ako dlho len bude možné v rámci softvérovej pamiatky. Možno sa raz dočkáme softvérového múzea.
Internetový archív však nedokáže zachrániť všetky pôvodné programy, ktoré boli vyvíjané, no časť z nich sa im už zachrániť podarilo. Týmto chcú zabrániť programom, aby sa z nich stali spomienky.

Zdroj titulnej fotky: en.wikipedia.org
Zdroj: archive.org, engadget.com