Čo očakávame od procesoru M1X pre profesionálov?

Čo očakávame od procesoru M1X pre profesionálov?

Postupný prechod z Intel procesorov na Apple Silicon je už na pol ceste a rad prichádza aj na profesionálov. Keďže eventy s predstavením rady iPhone 13 či Microsoft Surface sú už za nami, Apple fanúšikovia a profesionáli už netrpezlivo očakávajú oznámenie ďalšieho Apple Eventu. Tento event by mal znamenať príchod nového 16-palcového Macbooku Pro M1X a môže zahŕňať aj pridanie Macu mini M1X. Presný dátum vydania však zatiaľ zostáva nepotvrdený no všetky zdroje, ako aj historické trendy, smerujú k vydaniu koncom tohto mesiaca.

Pomenovanie

Názov čipu nemusí byť M1X, ale napríklad M2 či M1Z. Názov M1X predpokladáme na základe pomenovania procesorov pre iPady, kedy Pro tablety pred tým ako do nich Apple nedávno dal M1, zvykli dostávať upgradovanú verziu procesoru z najnovšieho iPhonu, ako napríklad A10X.

CPU a GPU

Hoci sa M1 ukázal ako výkonný procesor pre bežných spotrebiteľov, nie je to celkom to, čo niektorí profesionáli potrebujú. Aktuálne má M1 8 jadier CPU a 8 jadier GPU. Nový procesor by mal tieto hodnoty navýšiť na minimálne 12-jadrové CPU a 16-jadrové GPU.

Aktuálny dizajn M1

Známy tech novinár Mark Gurman z Bloombergu nedávno informoval vo svojej správ , že ak by mal procesor napríklad 10 jadier, 8 z nich bude vysoko efektívnych pre náročné aplikácie a 2 energeticky účinné na bežné úkony, ako prehliadanie webu. Gurman ďalej vo svojej správe napísal, že Macy by sa mali dať nakonfigurovať medzi 16 až 32-jadrovým GPU, čo je 2-4 krát viac ako aktuálne ponúka M1.

Vylepšenie by mal dostať aj Neural Engine, ktorý poháňa strojové učenie a neurónové siete. Jeho vyšší výkon by znamenal rýchlejšiu analýzu fotografií, algoritmov a vyšší výkon aplikácii, ktoré pracujú s veľkým množstvom dát. Súčasný Neural Engine v M1 má 16-jadrovú architektúru, ktorá je schopná vykonávať 11 biliónov operácii za sekundu.

RAM

Nový čip by mohol podporovať aj vyššie konfigurácie pamäte RAM. M1 aktuálne podporuje 8-16 GB RAM. Posledné správy naznačujú, že M1X by sa mal dať nakonfigurovať až do 64GB RAM, no bude to pravdepodobne záležať aj podľa toho, koľko jadrový procesor si vyberiete.

Vylepšená podpora pre externé monitory

M1 aktuálne na Macbooku podporuje pripojenie iba jedného externého monitoru a dvoch pri iMacu mini, no iba jeden cez Thunderbolt. Pripojenie cez vysokorýchlostný Thunderbolt podporuje 6K displej pri 60Hz, no jeden displej mnohým profesionálom nestačí. Od M1X sa teda očakáva podpora viac ako dvoch monitorov cez Thunderbolt. Súčasný Macbook Pro s Intel čipom podporuje až štyri 4K externé monitory cez Thunderbolt alebo dva so 6K rozlíšením.

Kompletný prechod na Apple Silicon

Apple pri predstavení M1 vyhlásil, že do dvoch rokov úplne prejde s Mac modelmi na svoje vlastné ARM procesory, čo znamená, že by to mal stihnúť do konca budúceho roku. Počítače, ktoré na nové čipy stále čakajú, sú 14 a 16-palcový Macbook Pro, 27-palcový iMac, iMac Pro a Mac pro.

Pre Mac Pro a iMac Pro Apple pravdepodobne budúci rok vymyslí niečo ešte výkonnejšie ako M1X, keďže sú to pracovné stanice za desiatky tisíc eur.