Prioritou je iPhone, je načase to prijať

Prioritou je iPhone, je načase to prijať

Každú z posledných Keynote v sebe dusím rovnaký pocit. Na jednej strane mám radosť, pretože zvyčajne nám Apple predstaví skvelé vychytávky, na strane druhej som ale sklamaný a pýtam sa sám seba: "Kde sú novinky pre serióznych používateľov?" Na mysli mám tých, ktorí niečo vytvárajú, produkujú, ktorým nezáleží na nových Emoji, vrátane tých animovaných. Mám jednoducho pocit, že Apple zabudol na rôzne odvetvia svojej produktovej rady a sústredí sa na masovky.

Hovorím najmä o iPhone, ktorému je v poslednej (dlhšej) dobe venovaná podľa môjho názoru až prílišná pozornosť. To sa dá chápať, jabĺčný telefón predsalen tvorí najväčšiu časť predaja spoločnosti z čoho pramenia aj najväčšie zisky. Tie tvoria majoritný podiel v koláči ziskov a ostatné odvetvia ho len dopĺňajú.

porovnanie podielu iPhone v ziskoch spoločnosti Apple (2011 vs. 2017)

Je teda logické, že Apple potrebuje predávať to, čo ho "živí" a pritiahnúť ešte väčšie masy funkciami, ktoré vyzerajú COOL medzi priateľmi rôznych vekových skupín a ktoré budú mať nejaký prínos pre väčšinu klientely, ktorá používa svoj nový telefón najmä na sociálne siete. Predsalen, väčšina ľudí netuší o tom, koľko herzov má displej nového iPadu alebo aké rozlíšenie či skóre v benchmarkoch má nový iPhone X. Portrétové nasvietenie ale bude na Instagrame vyzerať skvelo.

Nechápem ale, prečo sú osatné sféry zanedbávané až tak veľmi. Výkony nových MacBookov narástli za posledné roky len minimálne, pri nových MacBookoch Pro (áno, tých, ktoré by mali byť určené pre profesionálov) dokonca poklesli a export ľubovoľného seriozného projektu trvá dlhšie. Nadšenci ochotní zaplatiť za počítač 5-cifernú sumu pretože ich živí stále čakajú na plnohodnotnú náhradu za svoj Mac Pro, ktorý bol naposledy obdarený v rade profesionálov už vtedy sporným updatom v roku 2013. Ešte začiatkom tohto roku by ste za 4 roky starý model zaplatili rovnakú sumu ako na začiatku predaja.

Mnohé z týchto situácii sa pritom dejú aj na poli softvéru. Apple s Nvidiou sa napríklad nedokážu dohodnúť na nových Nvidia Web Driveroch pre nový macOS High Sierra, ktorý len tak mimochodom priniesol podobné množstvo vylepšení ako prinesie lepšia desatinná aktualizácia iOS. Bolo ich dokonca ešte menej, ako minulý rok priniesla Sierra, pričom novinky tohto systému zas s trochou šťastia spočítate na prstoch, nevraviac o tých skutočne prínosných, ktoré použijete viac ako raz.

zdroj: CNBC.com

Nemyslím si pritom, že by napríklad Macy boli menej potrebným produktom len preto, že tvoria menšiu časť ziskov. Z pozornosti, ktorá sa im venuje by to tak ale vyzerá. Je pravda, v poslednej dobe vývoj počítačov stagnuje, Apple má ale dostatok vplyvu a prostriedkov na to, aby to ovplivnil. Možno sa ale Apple zámerne stáva synonymom slova iPhone viac, ako to kedy v minulosti bolo. Práve profesionálnejší používatelia sú ale tí, ktorí vyvíjajú aplikácie, tvoria videá na YouTube, články na odborných portáloch. Oni tvoria pomyselné srdce každej platformy. Mal by na nich teda brať ohľad už len kvôli tomu, ak kvôli ničomu inému.

zdroj: Apple