Prichádza doba bez súkromia. Alebo už prišla?

· 1 min read
Prichádza doba bez súkromia. Alebo už prišla?

Vo svete plnom internetu sa občas môže zdať, že už ani nemáme súkromie. To, čo však niekedy riešil málokto, sa v poslednej dobe (minimálne podľa mňa) dostáva do popredia a stáva sa z toho intenzívne rozoberaná téma.

Za všetko pritom môže zákon CISA. Hovorí o tom, že spoločnosti musia poskytovať údaje o svojich zákazníkoch americkej vláde. Vláda tak má mať prístup k vašim heslám, a tým aj k vášmu súkromiu. Čuduj sa svete: zákon bol prijatý. Aj napriek tomu, že Apple protestoval. A možno nastane situácia, že do inak bezpečných systémov bude musieť nainštalovať zadné dvierka.

V posledných dňoch navyše známa sociálna sieť Snapchat zmenila svoje podmienky a vaše fotky môže používať na reklamné účely. Nie je to však žiadna novinka. Jedna z najväčších technologických spoločností Google žije takmer iba z reklamy. Aby však mohla správne a efektívne poskytovať reklamu, skúma vašu aktivitu na webe.

Je teda jasné, že v bezpečí rozhodne nie sme. Je to však čiastočne aj naša vina: sami poskytujeme svoje fotky a informácie napríklad na Facebooku. A ja sa tak môžem doma za počítačom rozhodnúť, či je to dievča práve to, ktoré hľadám. A či je slobodná.

A čo si o tejto problematike myslíte vy? Máte pocit, že niekto do vášho súkromia môže prostredníctvom internetu zasiahnuť alebo sa naopak cítite bezpečne a veselo zdieľate informácie?