Premiéra filmu steve jobs| už čoskoro!

· 2 min read
Premiéra filmu steve jobs| už čoskoro!

Steven Paul Jobs - cieľavedomý vizionár, technologický mág, skvelý rečník, úspešný obchodník, otec Applu a Pixaru. Takto možno charakterizovať človeka so zmyslom pre detail a schopnosťou priviesť zložitý nápad až do podoby dokonalého produktu. Steve dlho bojoval s rakovinou pankreasu, podľa hesla "Stay Hungry. Stay Foolish." z poslednej strany záverečného vydania časopisu The Whole Earth Catalog, ktorý bol bibliou Jobsovej generácie. Žiaľ, sú to už štyri roky, odkedy Steve tejto zákernej chorobe podľahol.

Stay Hungry. Stay Foolish.

Len krátkych devätnásť dní po jeho smrti prišiel svetovo uznávaný autor "životopisov" Walter Isaacson s knihou Steve Jobs, na ktorej spolupracoval dlhšiu dobu so samotným Stevom, jeho blízkymi a kolegami. Vôbec sa nemusíte zaujímať o svet technológií, netreba ani tušiť, kto bol Jobs, a predsa vás táto biografia dokáže vtiahnuť do mysle a srdca "človeka s výkonnejšími očami" a ukázať vašej predstavivosti každé jedno ozubené koliesko gigantického stroja menom Apple.

A práve z Isaacsonovej knihy si berie inšpiráciu alebo, ak chcete námet, aj dlho očakávaný film režiséra Dannyho Boylea a scenáristu Aarona Sorkina s názvom "steve jobs|", ktorý sa v našich kinách objaví už 12. novembra so slovenskými titulkami. V hlavnej úlohe sa predstaví naozaj talentovaný herec Michael Fassbander. Otrepaná fráza: aj zlá kniha dokáže zachytiť viac ako ten najlepší film; platí tiež v tomto prípade, keďže dej začína až v 80. rokoch, približne v časoch uvedenia prvého Macintoshu a nezachytáva z môjho pohľadu podstatné udalosti zo života mladého Steva.

Veľkou výhodou je však skutočnosť, že sa na Jobsa nepozeráte z hľadiska, z miesta, z ktorého ho pozorovali masy. Celý čas stojíte pri ňom, zažívate všetky jeho úspechy aj pády. Nenávidíte ho, keď je tvrdohlavý, neodbytný, keď krikom vyčíta zamestnancom, ktorí pre prácu nespávajú, akí sú neschopní a nemožní. Až si nakoniec uvedomíte pravý dôvod jeho konania a začnete ho pre niečo obdivovať. Jednoducho bude len na vás, či tohto "nečitateľného génia" odsúdite alebo pochopíte. Film iba poskytne niekoľko desiatok scén, ktoré vám uľahčia rozhodovanie.

Aj keď sa Michael Fassbander vôbec na Steva nepodobá, tak ako to zvládol Ashton Kutcher v skoršom pokuse s názvom "Jobs", a názory z úst ľudí, ktorí Steva poznali osobne, sa naozaj líšia, podľa traileru a rôznych opísaných scén je jasné, že film zachytáva množstvo zákulisných, ale aj verejných momentov, ktoré naozaj stoja za dve hodiny v kine, a to najmä v tak kvalitnej réžii a obsadení. Nezabudnite, premiéra bude 12. novembra!