Prehrial sa mi Mac Pro?

· 3 min read
Prehrial sa mi Mac Pro?

Jedného dňa som si len tak hral Grid 2 na Ultra nastaveniach, keď v tom som zažil, asi prvýkrát odkedy mám Mac Pro FPS drop. Kto by nevedel, čo to je, jedná sa o situáciu, kedy na okamih spadnú FPS pod hranicu 30 a vy tak môžete vidieť sekanie hry, ale po chvíli sa všetko vráti do normálu. Nejako som to neriešil, ale keď mi to počas ďalšej hodiny hrania urobil Mac asi 3x znova, napadlo mi, či nemám prehriatu grafiku alebo niečo iné. Otvoril som teda Macs Fan Control, kde som zistil, že všetko bolo v poriadku, okrem Northbridge čipu, ktorý mal nie veľmi príjemných 126 stupňov. Pri takejto teplote je niečo zle. Ani po tom, čo som nechal počítač vychladnúť a znova ho zapol, alebo nechal bežať vetráky absolútne naplno, nikdy nemal čip menej ako 95 stupňov.

Nižšie ponúkam možnosť vidieť ako vyzerajú klasické teploty bežný deň. Jediná vyššia hodnota je grafika GT 120 v PCI 3 slote, na ktorú ale zdola hreje veľká GTX 970 a zhora RAID, takže to je úplne v poriadku.

Northbirdge Chip je umiestnený vedľa procesora na spodnej základnej doske a keďže procesor mal asi 40 stupňov a tento čip cez 100, zlá mohla byť asi teplovodivá pasta. Tak som si jednu kúpil v lokálnom obchode a pustil sa do rozoberania.

Po rozobratí, ktoré bolo (len tak mimochodom) dosť krvopotné som objavil, že na chladiči, ktorý by mal priliehať na Northbridge Chip chýba jedná z 2 plastových skrutiek. Môžete si predstaviť moje nadšenie: Mac, ktorý sa už nepredáva a ja som ho objednával z Anglicka nemá jednu skrutku. Určite mi ju pošlú. Ale veď Mac mám od nich v záruke, tak som to skúsil, nafotil im situáciu a mojou mierne lámavou angličtinou im mailom poslal čo som objavil. Neodpovedali.

Za 2 dni mi prišiel mail od UPS. Vraj mi ide zásielka z Anglicka. Hneď mi bolo všetko jasné. Za pár dní (neviem za koľko, bol som v zahraničí) prišiel celý nový chladič aj s teplovodivou pastou. Mne sa ale nechcela doska dávať preč z hliníkovej podložky a tak som iba vybral z nového chladiča skrutku a dal ju tam, kde chýbala.

Teploty sa aktuálne pohybujú okolo 70 stupňov, čo nie je málo, ale vzhľadom na to, že som tam nechal (zásluhou mojej lenivosti) starú teplovodivú pastu som spokojný. Príbeh ma teda dobrý koniec a ja nezaznamenávam FPS dropy ako predtým a všetko ide ako má. Navyše ma veľmi príjemne prekvapila firma z Anglicka, ktorá kvôli jednej skrutke platila poštovné UPS. Na druhej strane je ich chyba, že ju tam zabudli dať, aspoň sa ale zachovali férovo.