Prečo Steve Jobs nedovolil svojim deťom používať tablety ani smartfóny

· 2 min read
Prečo Steve Jobs nedovolil svojim deťom používať tablety ani smartfóny

Ak patríte k tým, ktorí neustále premýšľajú o tom, ako v dnešnej dobe vychovávať svoje deti, najmä ak ide o technológie, čítajte ďalej a dozviete sa, prečo vývojoví pracovníci chránia vlastné deti pred vplyvom technológií.

Steve Jobs, zakladateľ a donedávna najvyšší predstaviteľ spoločnosti Apple, dostal otázku, na ktorú mal jasnú odpoveď. „Dovolili by ste svojmu dieťaťu používať taký malý zázrak, akým je iPod, iPad či iný tablet?“ Steve odpovedal: „Nie, nedovolil.“

Nick Bilton, reportér The New York Times, sa Steva opýtal: „Vaše deti musia milovať iPad, však?“ Jobs odpovedal: „Ony ho nepoužívajú. My doma limitujeme to, koľko technológií naše deti používajú.“

Obzvlášť v kalifornskej oblasti Silicon Valley sa medzi vývojovými pracovníkmi rozširuje trend chrániť vlastné deti pred vplyvom technológií. Deti dokonca posielajú do škôl bez technických pomôcok.

The Times zverejnil známy výrok Chrisa Andersona, riaditeľa firmy 3D Robotics, otca piatich detí. V ňom vysvetľuje, čo vedie ľudí z technologického priemyslu k takémuto postoju:

„Moje deti obviňujú mňa aj manželku, že sme fašisti, príliš znepokojení technológiami. Hovoria nám, že nikto z ich kamarátov nemá doma tie isté pravidlá. Je to preto, lebo my sme zažili nebezpečenstvá technológií na vlastnej koži. Videl som to na sebe a nechcem to isté vidieť aj u mojich detí.“

Pri našej súčasnej závislosti na technológiách hrozí, že vychováme deti s hendikepovaným životom, bez predstavivosti a tvorivosti. Učenie tradičným spôsobom nám pomohlo stať sa univerzálnymi osobnosťami. Učili sme sa z pohybu a ručnej interakcie. Informácie sme absorbovali z kníh alebo prostredníctvom socializácie s inými ľuďmi, nie z Google vyhľadávača.

steve_jobs

Ak deťom smartfóny nakoniec predsa len poskytnete, ukrátite ich o zdravšie, menej závislé prostredie.

Steve Jobs mal pravdu. Ak sa budete zamýšľať nad tým, ako správne vychovávať svoje deti, mali by ste si veľmi dobre rozmyslieť, či im zaobstaráte technologickú novinku počas doby, keď vyrastajú.

Skúste sa s deťmi radšej hrať vonku, obklopte ich prírodou. Možno vás za to teraz budú nenávidieť, no neskôr sa vám určite poďakujú.

*Zdroj: vedelisteze.sk*

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read