Vieme, prečo Steve Jobs nosil každý deň rovnaké oblečenie

· 1 min read
Vieme, prečo Steve Jobs nosil každý deň rovnaké oblečenie

Keď sa povie Steve Jobs, každý si ho predstaví trochu inak, no na vonkajšej charakteristike by sme sa asi zhodli všetci. Čierny rolák, rifle a topánky značky New Balance. Každý deň to isté oblečenie.

Zvyčajne na ľuďoch vidíme, keď sú pri peniazoch. Majú krásny dom, auto a v neposlednom rade zmenia aj štýl obliekania. Steve Jobs a mnoho ďalších, i napriek tomu, že disponujú neuveriteľným bohatstvom, si ale vyberajú jednoduché oblečenie, najlepšie každý deň presne to isté. Prečo?

Nie je to o peniazoch

Pri velikánoch tohto veku to nikdy nie je o peniazoch. Steve Jobs mal predsa toľko peňazí, koľko len chcel. Išlo o niečo úplne iné. Išlo o to, že si pri rannom rituáli týmto spôsobom ušetril niekoľko rozhodnutí.

Veľa rozhodnutí v krátkom čase ťa môže neskôr obmedzovať

V psychológii poznáme pojem "únava z rozhodovaní". Táto únava nastáva, keď sa v istom časovom úseku musíme rozhodnúť veľakrát. Ráno napríklad čelíme rôznym otázkam. Či už ide o to, čo si oblečieme, čo budeme raňajkovať, ako a kedy pôjdeme do školy či práce a tak ďalej.

Jobs vedel, čo robí

Aj preto mal bývalý prezident spoločnosti jasno v tom, čo ráno hodí na seba. Ušetril si tak mentálnu energiu potrebnú na rozhodovanie, čo si oblečie. A ľudia, ktorí denne ovplyvňujú životy miliónov ľudí, takúto energiu a vlastnosť racionálneho rozmýšľania a rozhodovania potrebujú, však?

Vo všetkom hľadaj psychológiu

Ak si teraz myslíš, že píšeme nezmysly, si na omyle. Jedným z dôkazov takejto únavy je aj pozorovanie sudcov. Bolo preukázané, že robili priaznivejšie rozhodnutia ráno a nie večer.

Priblížiť sa Jobsovi môžeš aj ty, aspoň k jeho zmýšľaniu. Nehovoríme, že musíš nosiť každý deň to isté. Ale čo tak mať každý deň tie isté raňajky či chodiť každé ráno do práce alebo školy v tom istom čase? Jednoducho si treba vytvoriť režim, ktorého sa budeš držať.

Zdroj: medium.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read