Prečo mi Apple odoprel Metal?

· 2 min read
Prečo mi Apple odoprel Metal?

Minulý rok Apple predstavil Metal. Rozhranie, ktoré malo na iOS zariadeniach zvýšiť grafický výkon a zjednodušiť prácu vývojárom. Pravdepodobne pre veľký úspech frameworku Apple tento rok na WWDC oznámil, že Metal príde aj na OS X. Stať sa tak malo s OS X El Capitan, vlastne sa aj stane. Nie však pre mňa.

Metal v podstate spája funkcie OpenCL a OpenGL do jednáho api. Dokáže zvýšiť výkon v hrách teoreticky až o 50 percent. Oproti OpenGL by mal byť lepší preto, lebo dokáže zdieľať pamäť procesoru a grafickej karty. Malo by sa tak jednať o akúsi revolúciu a spôsob, akým chce Apple ukázať, že aj Macy môžu byť herné stroje. Okrem zmien pri hraní sa dá očakávať aj zvýšenie efektivity a rýchlosti práce v profesionálnych programoch, ktoré využívajú grafický výkon.

Mám Mac Pro 2009 s Intel Xeon, 16GB RAM a Nvidia GTX 970 4GB, navyše v ňom mám RAID 0 z dvoch SSD, teda dosť výkonný stroj na takmer všetky úlohy. Keď mi Apple odoprel Handoff, bolo to kvôli staršej verzii Bluetooth a ja som nemohol nesúhlasiť. Naozaj však nechápem, prečo nedostanem možnosť získať spolu s novým OS X El Capitan aj Metal.

V praxi to vyzerá tak, že Metal dostanú všetky modely Macov od roku 2012. Zaujímalo ma, čo má MacBook Air z roku 2012 viac ako môj Mac na to, aby dostal Metal. Základný model ponúka 4x menej pamäte RAM, viac ako 10x slabšiu grafickú kartu, pomalší disk a procesor s dvoma jadrami taktovanými na 1.8GHz. Ja mám jadier 6, ich frekvencia je 3.33GHz. Navyše, môj Mac Pro je totožný s modelom z roku 2011, dokonca mám z neho procesor a môj Mac sa v benchmarkoch prezentuje ako Mac Pro 5.1, teda Mac Pro 2011.

Nemyslím si, že existuje nejaký dôvod, prečo nebudem mať Metal. Ani po pátraní po internete som nenašiel žiadne kritéria výberu Macov podporujúcich Metal, našiel som iba, že ho podporujú modely od roku 2012 a že nie je závislý na type grafickej karty.

Je teda otázne, čo Apple sleduje tým, že mi odoprel Metal. Chce, aby som si kúpil nový Mac, pretože ten môj má už 4 roky starý hardware? Navyše keď mám aktuálnu grafikú kartu a disky. Dúfam teda, že sa buď Apple umúdri a sprístupni Metal aspoň v prípade môjho Macu, alebo v opačnom prípade podá vysvetlenie, prečo preň nie je môj Mac Pro dosť dobrý.