Prečo kupovať rýchly router aj k pomalému Internetu?

Prečo kupovať rýchly router aj k pomalému Internetu?

Apple ide politikou bezdrôtového pripojenia, asi najväčšiu odozvu vyvolalo odstránenie 3.5 mm Jack portu z iPhone 7 a aj jeho "pluskového" brata. Takto nás Apple pripravuje na dobu slúchadiel, ktoré sa budú pripájať cez Bluetooth, aj keď aktuálne je v ponuke redukcia z Lightning portu na 3.5 mm Jack alebo aj slúchadlá od rôznych výrobcov, vrátane samotného Apple, ktoré sa pripájajú priamo cez Lightning port.

Úbytok portov sa dotkol aj MacBookov Pro s Touch Barom a retinového MacBooku, čo taktiež vyvolalo kritiku, rovnako ako odstránenie disketových mechaník z iMacov G3 v roku 1998. Apple nezvykne totiž dlho podporovať staré technológie, napr. žiadny súčasný Mac nemá DVD mechaniku, ak máš nejaké tie DVD-čka či CD-čka, musíš si kúpiť externú.


Zdroj: dixons.com


Bezdrôtové pripojenie sa tak využíva čoraz častejšie. Máme iPhony, iPady a laptopy, ktoré sa pripájajú k Internetu cez wi-fi router. Veľa ľudí si myslí, že keď majú povedzme 50 Mbps Internetovú prípojku, tak kúpa superrýchleho routeru ako je napr. AirPort Extreme je zbytočná, nakoľko vďaka technológii MIMO a ac štandardu tento router výrazne, až extrémne prekračuje tých 50 Mbps od ich ISP (Internet Service Provider) a tým pádom by kúpa tak drahého routeru bola zbytočná. Lenže to nie je pravda.

Router neslúži čisto na pripojenie k Internetu, ako si mnoho ľudí myslí, dokonca sa dá využiť aj kompletne bez Internetovej prípojky. Že ako?

Router totiž slúži na vytvorenie siete, ktorá sa označuje skratkou LAN - Local Area Network. Počítače v sieti takto môžu medzi sebou komunikovať a prenášať súbory v rámci celej siete. K routeru ide samozrejme pripojiť aj sieťový disk - NAS (Network Attached Storage) a iné zariadenia, ako napr. set-top box Apple TV. Pokiaľ máš spomínanú Apple TV alebo smart televízor, môžeš si z NAS-ka streamovať film alebo iné video do televízora.

Ako vidno, router má mnoho využití aj bez Internetovej prípojky. Jeho hlavným účelom je totiž vytvoriť sieť, či už cez wi-fi, ethernet kábel alebo aj kombinovane -> závisí to od konkrétneho routera, lebo niektoré routery, hlavne vo firemnom prostredí, nemajú wi-fi adaptér a tým pádom ani bezdrôtovú konektivitu.

Povedzme že máš ten spomínaný 50 Mbps Internet a výkonný 5 GHz router s podporou ac štandardu. Samozrejme, 50 Mbps prípojka zostane rovnaká, ale výkonný router môže pomôcť so signálom pre wi-fi zariadenia za stenami, na druhom konci bytu či v inej izbe, takže miesto priemernej rýchlosti pripojenia k Internetu, povedzme 20 Mbps so starým routerom, môžeš mať s novým lepší signál a dosiahnuť aj dvojnásobok rýchlosti. Samozrejme, tých 50 Mbps sa zdieľa so všetkými zariadeniami, ktoré sú pripojené k routeru a využívajú Internetovú konektivitu, moja modelová situácia počíta s jedným zariadením využívajúce Internetovú prípojku.

Signál nie je jediná výhoda rýchlych routerov, aj pomalé routery so staršími wi-fi štandardmi môžu mať dobrý signál, je to len jeden z parametrov. Najlepšie je mať rýchly router, ktorý vysiela silný signál.

Veľa používateľov Macov používa Time Machine, takže taký 5 GHz AirPort Extreme s podporou ac štandardu a MIMO technológie (multiple-input and multiple-output) je na nezaplatenie. Môžeš zálohovať bleskovou rýchlosťou a ostatní užívatelia v domácnosti môžu surfovať po Internete, kopírovať dáta mezi počítačmi či na NAS-ko bez toho, aby ich to výraznejšie obmedzovalo.

Treba si dávať taktiež pozor na to, že pripojenie bezdrôtovo cez wi-fi a cez ethernet kábel nie je to isté. Pri pripojení bezdrôtovo si obmedzený výkonom wi-fi vysielača a pri pripojení cez kábel zas rýchlosťou rozhrania, tak ako je to v prípade USB portu - väčšinou je 1 Gbps a v prípade pomalších routerov nájdeš aj 100 Mbps. Jedným z ďalších faktorov je aj typ sieťovej karty v tvojom zariadení. Ono, všetko ide tak rýchlo, ako rýchly je najpomalší článok "reťaze".

U nás doma nastala zaujímavá situácia - keďže je v našej lokalite naťahaná optika, máme 250 Mbps Internetovú prípojku, avšak router od nášho ISP dával maximálne 47 Mbps (!), takže sme si museli kupovať k prípojke vlastný router. Preto je dôležité vedieť, aký router používaš na svojej sieti.

Zdroj titulnej foto: imagazin.hu
Zdroj: thinkapple.sk