Prečo iPhone neumožňuje posielať súbory cez Bluetooth?

Prečo iPhone neumožňuje posielať súbory cez Bluetooth?

Pamätám si akoby to bolo včera, keď ešte iPhone nebol tak rozšírený ako dnes. Množstvo ľudí si ho chcelo kúpiť, no jedna z vecí, ktorá ich odrádzala bola absencia technológie Bluetooth. Presnejšie: iPhone mal Bluetooth od prvej generácie, neumožňoval však preposielať súbory klasicky, tak, ako to bolo pred rokmi bežné v prípade telefónov iných značiek. A keďže väčšina ľudí okolo mňa vnímala Bluetooth len ako prostriedok na posielanie MP3 pesničiek, tak mýtus bol na svete. Bolo ťažké vysvetľovať, že jabĺčny telefón vlastne modrý zub má, len cez neho nie je možné posielať súbory. Hlavne, ak nebolo úplne jasné prečo.

S odstupom času je jasné, že Apple predbehol dobu. Len málokto dnes posiela pesničky a fotky cez Bluetooth, nahradili ho iné služby ktoré sú rýchlejšie a spoľahlivejšie. Prečo ale Apple neumožnil posielať súbory v dobe, keď to bolo úplne bežné a lepšiu alternatívu sme hľadali len ťažko?

zdroj: iPhoneLife

V prvom rade sa jedná o bezpečnosť. Telefóny od spoločnosti Apple patrili a dovolím si tvrdiť, že stále patria medzi tie najbezpečnejšie. Cez Bluetooth bolo možné dostať do telefónu akýkoľvek súbor, čo rapídne mohlo znížiť bezpečnosť celého systému. Okrem toho by sme boli svedkami pirátenia, čo je nie len totálne proti filozofii Applu, ale má to vplyv aj na zisky.

Veľká časť z nich bola založená na obchode iTunes, kde bolo možné legálne si kúpiť hudbu. Dnes síce málokto nakupuje cze iTunes, no jeho miesto nahradili streamovacie služby ako Spotify alebo Apple Music. Prečo by sa mal teda Apple pripraviť o zisky a navyše čeliť obvineniam od vydavateľstiev a umelcov, keď môže túto možnosť jednoducho zablokovať? Žiaden reálny dôvod tu nie je.

Je tiež potrebné povedať, že jednotlivé aplikácie v iOS majú k dispozíci možnosť posielať súbory cez Bluetooth. Kvôli tomu, že sú v "sandboxe" je ale takmer nemožné používať ju tak, ako by si piráti predstavovali. Namiesto toho je omnoho jednoduchšie poslať fotku cez AirDrop alebo mail a zaplatiť si každý mesiac za Appe Music alebo Spotify formou poplatku vo výške zopár káv.

Povedal by som, že dnes už nikomu nechýba možnosť posielať súbory cez Bluetooth. Alternatívy sú oveľa lepšie a za ich rozmach môžeme z časti ďakovať aj Applu. Ten opäť aj v tomto prípade myslel trocha inak a vyplatilo sa. Systém iOS je bezpečný a spoľahlivý. Čerešničkou na torte je, že Bluetooth 5 už neumožní posielať súbory a dôvodom je práve bezpečnosť. Apple tak mal pravdu.

zdroj: Techzillo


Zdroj titulnej foto: AppleInsider