Pracovné pozície, ktoré nikdy nebudú nahradené robotmi

· 2 min read
Pracovné pozície, ktoré nikdy nebudú nahradené robotmi

Robotika je v dnešnej dobe stále na vyššej úrovni. Roboti sa uplatňujú najmä vo výrobe, pri rôznej pomoci ľuďom, ako sú domáce práce, operácie pacientov, ale aj rôzne online práce na zbieranie dát. Je predpoklad, že roboti nahradia milióny pracovných pozícií už od roku 2020.

Pri ktorých pozíciách sa však nemusíte báť? Hlavne pri tých, kde je dôležitá kreativita, rozhodovanie a hlavne city. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.


Zdroj: amazonaws.com

Učiteľ

Učitelia sú nenahraditeľní. Robot si nikdy nebude môcť vytvoriť k dieťaťu vzťah a porozumieť jeho potrebám alebo individualite.

Policajt

Pri silových zložkách je to trochu komplikované. Vývoj naznačuje, že vojaci môžu byť nahradení, pretože tí plnia príkazy veliteľov. Naproti tomu policajt, ktorý je v dennom kontakte s obyvateľmi, sa rozhoduje vzhľadom na okolnosti, ktoré sa nedajú vopred jasne definovať programom.

Manažér

Skutoční manažéri sú lídri, ktorí nielen prikazujú, ale aj načúvajú a ťahajú za jeden povraz spolu s tímom. Pri tomto type povolania je dôležitá charizma, empatia, ale aj spracovávanie údajov a rozhodovanie podľa priorít. A to je niečo, čo robot dokáže iba ťažko.

Pracovník v pohrebných službách

Aj keď je to trošku morbídne, aj táto profesia je, samozrejme, potrebná. Pracovník v pohrebníctve potrebuje zabezpečiť potreby pozostalých s citom a so starostlivosťou, istým spôsobom poskytuje aj emocionálnu podporu pri záležitostiach spojených s pohrebom.

Psychológ alebo terapeut

Tieto pracovné pozície sú bezpochyby tie, ktoré nebudú nahradené. Množstvo problémov, pri ktorých je potrebná pomoc odborníkov, sa rieši individuálnym prístupom. Každý potrebuje iné zaobchádzanie, ale hlavne interakciu s ľudskou bytosťou, a nie zverovať problémy stroju alias robotovi.


Zdroj: tuw.edu

Vedúci predstavitelia štátu

Aj keď sa mnohí zasmejú, nie je zatiaľ predstaviteľné, aby túto funkciu vykonával robot. Pri voľbách by sa potom volil Robo(t) č. 1 až Robot č. 10, ktorý by mal svoju armádu podriadených robotov. Niečo ako politická strana. Niektorí by mohli namietať, že robot by nerobil chyby, nebol by skorumpovateľný alebo by neučinil rozhodnutia ako napríklad Hitler, Mussolini alebo aj Stalin. Ľudia si zvolia to, čo chcú. Charizma, schopnosť viesť ľudí a emócie, to sú vlastnosti, ktoré predurčujú do týchto pozícií iba ľudí.

Personalista

Práca s ľuďmi je jednoznačne pre človeka. Od prijímacích konaní až po starostlivosť o zamestnanca. Robot nebude načúvať ľudským problémom alebo šíriť klebety. :-) Pozícia jednoznačne pre človeka.

Na záver

Máme pre vás pripravené aj pozície z opačného konca, ktorým by ste sa možno mali vyhnúť, pokiaľ sa chcete vo svojej profesii rozvíjať a skutočne aj v nej pracovať.
Roboti raz môžu nahradiť tieto povolania:

  • farmaceut,
  • vodič,
  • astronaut,
  • vojak,
  • babysitter,
  • športový reportér,
  • kuchár.

A určite aj mnohé ďalšie. Nevieme, kedy to bude, ale pri súčasnom rozvoji robotiky sa niektoré profesie nahrádzajú robotmi už dnes.


Zdroj titulnej foto: [wunderman.co.uk](http://www.wunderman.co.uk/wp-content/uploads/Robots.jpg) **Zdroj: [businessinsider.com](http://www.businessinsider.com/jobs-that-robots-will-never-take-over-2016-8)**