Pozorujeme hviezdy s iPadom

Teplé letné noci smerujú k tomu, aby človek nechal všetky problémy, starosti a všetku zodpovednosť chvľu stranov a trocha vypol, napríklad aj večer, so svojou drahou polovičkou pod holým nebom. neviem ako vy, ale ja som na oblohe v živote nerozoznal ani malý voz. Nuž ale aj napriek tomu, že nie som hvezdár, aj napriek tomu môžem pozorovať hviezdy. Stačí mi k tomu môj oškrabaný iPad mini a jednoduchá aplikácia menom SkyView Free dostupná zdarma na AppStore. Stiahnuť si ju môžete aj vy priamo tu, poďme sa však teraz spoločne po náročnom romantickom predslove pozrieť, čo ponúka.


Po otvorení aplikácie vás uvíta prostredie podobné fotoaparátu. Nachádzajú sa tu 4 tlačidlá:

Fotoaparát: týmto môžete vyfotografovať aktuálnu oblohu a zdieľať ju na sociálnych sieťach.

Tlačidlo podobné tomu na nahrávanie videa: s jeho pomocou môžete zistiť bližšie informácie o telesách. Stačí, keď stredovým "mieridlom" namierite na nejaké teleso a stlačíte už spomínané tlačidlo.

Lupa: Po kliknutí na toto tlačidlo sa môžete dať "navigovať" na ľubovoľnú hviezdu, planétu, hviezdnu sústavu, alebo čokoľvek iné na nebi, s výnimkou stíhačiek amerického vojska na testovacích letoch.

Menu: toto tlačidlo otvorí ponuku podobnú Control Center v iOS. Dá sa tam zapnúť nočný režim, vstúpiť do podrobnejších nastavení, zistiť, kde budú hviezdy určitý dátum a čas, kalibrovať aplikáciu, zapnúť hudbu a zvuky, zmeniť veľkosť zobrazovania planét a hviezd, či vypnúť a zapnúť zobrazenie reality na displeji.


A ako aplikácia funguje? Nuž podľa môjho názoru veľmi dobre. Ukazuje hviezdy tam, kde v skutočnosti sú, má jednoduché rozhranie a človek sa s ňou vie zbaviť a aj niečo nové zistiť. Za nevýhody môže niekto považovať anglickú lokalizáciu, ja s ňu problém nemám. Vadia mi ale nákupy v aplikácii, ktoré však môžete ignorovať.

Aplikácia je teda veľmi zaujímava a odporúčam ju nielen všetkým, ktorí nemajú čo robiť večer a chcú sa zabaviť trochu iným spôsobom, ale viem si predstaviť aj jej využitie vo vyučovacom procese pri hodinách astronómie. A ak budete veľmi chcieť, niečo sa možno naučíte aj vy.

Marián Novikmec

Marián Novikmec

Mám rád technológie, autá, cestovanie a všetky také tie basic neresti života ktoré každý rádoby-influencer majúci viac ako 500 followerov na Instagrame. Stovky storíčiek ale nepridávam, zatiaľ.
Vranov nad Topľou