Poznáme plány Apple do roka 2016. Aký bude iOS 10 a Apple Watch 2?

· 5 min read
Poznáme plány Apple do roka 2016. Aký bude iOS 10 a Apple Watch 2?

Firma Apple už dávno nemala taký plodný rok, akým bol rok 2015. Počas neho uzrela svetlo sveta prvá generácia Apple Watch, nová Apple TV, iPad Pro, 12-palcový Retina MacBook a, samozrejme, iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Každé zariadenie v sebe navyše nesie mnoho ďalších inovácií. K Apple Watch neodmysliteľne patrí nový operačný systém watchOS, Apple TV zas beží na tvOS. Ani tieto novinky Apple nevyťažili natoľko, aby vynechala spustenie iOS 9 a OS X 10.11 El Capitan. Aké jablčné novinky nás čakajú v roku 2016?

Keďže prvé zvedavé otázky prúdia internetom zrejme už od konca septembrovej konferencie, nový rok je už plný špekulácií. Istých je zatiaľ len pár vecí: druhá generácia Apple Watch je v procese výroby a predstavená bude v prvej polovici roka 2016. iPhone 7 a iPhone 7 Plus spolu s menším 4-palcovým iPhone 6c môžeme očakávať zas v druhej polovici roka 2016. Samozrejmosťou je príprava iOS 10, OS X 10.12, watchOS 3 a upgrade tvOS.

Apple Watch 2

Ich debut očakávame v marci 2016, rok po predstavení prvej verzie. Nové jablčné smart hodinky by mali dostať niekoľko vylepšených senzorov, FaceTime kameru a mali by byť menej závislé od iPhonu. Ich telo by bude o niečo tenšie a variabilita náramkov by sa mala ešte rozšíriť.

iPad Air 3

Keďže rok, ktorý už niekoľko hodín označujeme za minulý, nepriniesol upgrade pre iPad Air 2 a firma Apple sa zamerala na iPad mini 4 a iPad Pro, očakávame v tomto roku strhnutie pozornosti práve na iPad Air. A hoci očakávame spustenie predaja už v prvých mesiacoch roka 2016, zatiaľ o ňom vieme málo. Nový iPad Air pobeží na výkonnejšom procesore, zlepšenia sa zrejme dočká aj RAM a fotoaparát, no 3D Touch, známy z iPhonu 6 a 6s, od iPadu zatiaľ neočakávajte, keďže jeho využitie na takom veľkom displeji je zatiaľ problematické.

MacBook Air

Budúcnosť tohto zariadenia je po predstavení 12-palcového MacBooku s Retina displejom z roku 2015 nejasná. Niekoľko pomerne relevantných zdrojov špekuluje o vynechaní tohto modelu z ďalšej výroby a jeho úplnom nahradení MacBookmi s Retina displejom. Zákazníci Apple by tak prišli o zariadenie, ktoré je akýmsi kompromisom v otázkach výkonu, prenosnosti a ceny. Zúfať však zatiaľ nemusíme, keďže sa v poslednej dobe objavujú predpoklady o ďalšej výrobe 13- a 15-palcového MacBooku Air, ktorý by údajne mohol byť predstavený v druhej polovici roka 2016.

MacBook a Retina MacBook Pro

Minuloročné nezrovnalosti s Intel čipmi sa podarilo vyriešiť ešte v júni 2015 a v súčasnosti by mali byť pripravené aj na najnáročnejšiu 15-palcovú verziu. Predstavené by teda mohli byť už začiatkom tohto roka, údajne na marcovej konferencii. O MacBooku Pro je známych minimum informácií, ktoré sa týkajú najmä dizajnu (tenšie telo, vylepšený Retina displej), no nové čipy do 12-palcového Retina MacBooku sľubujú až o 40 % lepší výkon grafiky. Ten bude zrejme dizajnovo nezmenený, keďže sa mu nového vzhľadu dostalo len nedávno, no je možné, že pribudne farebná verzia Rose Gold, ktorú poznáme z iPhonu 6s.

iPhone 6c

Prvé mesiace roka 2016 by mohli potešiť fanúšikov menších displejov. 4 palce by totiž mala byť veľkosť pripravovaného iPhonu 6c. Ak by bol predstavený na marcovej konferencii, bol by to prvý iPhone predstavený mimo jesene od roku 2011. Zhotovený bude z hliníka, no bude mať predné sklo ako iPhone 6, ide teda o akýsi kompromis medzi minulým a aktuálnym modelom. Pravdepodobne bude distribuovaný v niekoľkých farebných prevedeniach, no tie zatiaľ nepoznáme. Veľmi otázne je tiež, aký procesor bude zariadenie obsahovať, či starší A8, alebo A9, ktorý je súčasťou iPhone 6s. Ďalej by mal disponovať výdržou batérie podobnou iPhonu 5s a funkciou 3D Touch.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus

Po prvýkrát ich zrejme uvidíme tradične v septembri. Nové iPhony by si mali ponechať veľkosti 4,7 a 5,5 palcov. Zmeniť by sa však mohol ich dizajn - možno očakávať, že nový iPhone bude ešte tenší, bude mať lepší procesor a fotoaparát - na ten sa zrejme bude klásť veľký dôraz. Ďalším dohadom, ktorý ste už zrejme zachytili, je potenciálne vynechanie jack konektora. Na zadnej strane by už viac nemali byť panely pre anténu a použité by mali byť odolnejšie materiály. Viac informácií o iPhone 7 sme pre vás spracovali v [tomto článku].(https://www.thinkapple.sk/2015/12/31/vsetko-co-zatial-vieme-o-iphone-7/).

iOS 10
Keďže sa iOS 8 a iOS 9 zamerali skôr na funkčnosť, je celkom možné, že nadchádzajúci update prepracuje dizajn. Keďže posledná aktualizácia iOS je stará len pár mesiacov, viac informácií o i0S 10 momentálne nie je známych. Budeme vás však informovať o každej novinke.

OS X 10.12
OS X je podobne ako iOS predstavovaný na ročnej báze, a teda ten posledný je pomerne čerstvý. Keďže El Capitan bol update skôr „dolaďovací“, očakávame, že OS X 10.12 prinesie väčšie zmeny a niekoľko nových funkcií.

watchOS 3
Operačný systém pre novinku medzi jablčnými zariadeniami bude predstavený zrejme v prvej polovici roka, a to napriek tomu, že posledná verzia bola uvedená v septembri, spolu s iOS 9. Pre Apple však bude v budúcnosti spúšťanie novej verzie operačného systému zrejme vhodnejšie zároveň s predstavením aktuálneho modelu smart hodiniek. Jeho vlastnosti však zatiaľ, pochopiteľne, nie sú známe.

V tejto chvíli je to všetko, čo od Apple v roku 2016 môžeme takmer zaručene očakávať. Ak chcete zostať informovaní o novinkách zo sveta nahryznutého jablka, určite nás sledujte na Facebooku. Nezabudnite, prosím, podporiť článok lajkom, komentárom či zdieľaním.

zdroj: www.macrumors.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read