Povinné čítanie pred použitím Apple Music

· 4 min read
Povinné čítanie pred použitím Apple Music

V tomto článku sa budem venovať reálnym skúsenostiam a tomu, ako služba funguje v kocke. Nebudem písať o sociálnej sieti Connect, rádiu, vyberaných playlistoch, Siri funkciách ani videách. Zameriam sa na hudobnú knižnicu a čo s ňou robí služba Apple Music so zapnutou funkciou iCloud Music Library.

Apple Music Vás po rýchlej registrácii požiada o zapnutie spomínanej iCloud Music Library na všetkých Vašich zariadeniach aj v iTunes na primárnom počítači, s ktorým hudbu synchronizujete. Táto funkcia pracuje čiastočne ako iTunes Match, pretože zoskenuje Vašu hudobnú knižnicu, nájde piesne, ktoré sú dostupné na iTunes Store, a sprístupní ich zo serverov na všetkých Vašich zariadeniach. Pri skenovaní hudobnej zbierky sa nevyhodnocuje, aký konkrétny mix či mastering skladby majú, a verdikt algoritmu, ktorý rozhoduje o zhode skladieb z Vašej knižnice a iTunes Store katalógom, je konečný. Hudba, ktorú algoritmus nenájde, sa začne pripravovať na uploadovanie do cloudu. Ak máte vo Vašej hudobnej knižnici viac ako 25 000 piesní***** 100 000 piesní, ktoré neboli zakúpené v iTunes Store, tak iCloud Music Library na Vašom počítači nebudete schopní zapnúť, takže do Vašich ostatných zariadení Vašu hudobnú knižnicu nedostane. Spoločnosť Apple plánovala tento limit zväčšiť na 100 000 pri vydaní iOS 9, ale zatiaľ sa im to nepodarilo. Sľub sprístupnenia služby Apple Music pre operačný systém Android bol dodržaný. Podpora webového rozhrania na pláne nie je, čo znamená, že na počítači musíte mať vždy nainštalovaný iTunes, bez ktorého sa na svoj účet nedostanete, ale to sme už odbočili.

The Ghost Logo

Ak zapnete funkciu iCloud Music Library v iTunes na Vašom primárnom PC, s ktorým hudbu synchronizujete, iTunes Vám pretaguje celú knižnicu podľa iTunes katalógu a prepíše artworky, čo sa nie vždy vydarí správne. Pred uploadom sa najprv pri piesňach overuje, či majú viac ako 96 kbps bitrate, ak nie, nebudú nahrané. Zaujímavé je, že toto pravidlo sa vzťahuje aj na piesne v bezstratových formátoch. Ďalej nenahráte ani audio súbory väčšie ako 200 MB či súbory s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny. Súbory v bezstratovom formáte, ktoré majú pre spoločnosť Apple dostatočnú kvalitu, budú konvertované do AAC formátu s 256 kbps bitrate do dočasného priečinka, odkiaľ budú uploadnuté. Originálne audio súbory zostanú fyzicky uložené len na Vašom počítači. Na všetkých ostatných zariadeniach Vaša hudobná knižnica fyzicky prestane existovať. K dispozícii ju budete mať len cez internet, pokým si ju všetku neposťahujete na offline počúvanie z cloudu. Ak ste doteraz v iTunes pri synchronizovaní s Vašimi zariadeniami mali zapnutú funkciu pre konverziu piesní s vyšším bitrate na formát AAC s 192 kbps či 128 kbps bitrate, je možné, že celú svoju knižnicu do svojich zariadení s iCloud Music Library už nenasúkate. Dôvodom je, samozrejme, daň v podobe väčších súborov za vyššiu kvalitu pri 256 kbps bitrate.

Všetka hudba, ktorú z cloudu sťahujete, či už tá z Vašej hudobnej knižnice, alebo čokoľvek iné z iTunes Store katalógu, má DRM ochranu, takže ju môžete prehrávať iba počas doby, keď máte Apple Music aktivované, po ukončení predplatného sa táto hudba stane "neprehrateľnou". Tu sa služba odlišuje od iTunes Match, pretože s iTunes Match sťahujete len skladby zo svojej vlastnej knižnice, ale zato bez DRM ochrany.

V závislosti od druhu Vášho internetového pripojenia sa služba Apple Music kvalitatívne líši. Vďaka tomu bude hudba načítaná a k dispozícii okamžite. Pri Wi-Fi pripojení je bitrate stream nezmenený, 256 kbps. Pri mobilných dátach je k dispozícii stream so 128 kbps a 64 kbps bitrate. Je však viac ako pravdepodobné, že audio súbory s nižšou bitrate ako 256 kbps nie sú konvertované z bezstratových formátov, ale len zo stratových AAC, čo znamená kvalitatívny zostup, pretože súbory sú ochudobňované o svoje dáta v stratovej kompresii viac ako raz.

The Ghost Logo

Ak sa chystáte začať používať Apple Music, určite si urobte zálohu všetkých Vašich zariadení a tiež hudobnej knižnice na počítači. Ak máte veľkú knižnicu, pripravte sa na veľmi dlhý upload piesní, takisto veľmi dlhé sťahovanie týchto piesní na Vašich ostatných zariadeniach, ak si ich budete chcieť uložiť pre offline počúvanie. Je zrejmé, že najlepšie je mať neobmedzený a rýchly internet. Ak sa chcete všetkému tomuto vyhnúť a ponechať si hudobnú knižnicu na Vašich zariadeniach v nezmenenej podobe a fyzicky, funkciu iCloud Music Library nezapínajte. Naďalej budete mať k dispozícii celú funkcionalitu Apple Music. V komentároch sa podeľte o svoje skúsenosti a pokojne sa pýtajte na veci, ktoré Vám nie sú jasné.

*****Spoločnosť Apple zvýšila maximálny počet piesní 6. decembra 2015

Zdroj: apple.com, appleinsider.com