Pomôž postaviť kvantový superpočítač hraním počítačových hier

Veda a technika sú dnes na takej úrovni, že nemusíš byť ani génius, aby si ich pochopil. Vedci zistili, že niektorí ľudia rozumejú kvantovej fyzike vďaka videohrám. Ide pri tom o to najpokročilejšie štádium fyziky, aké môže človek ovládať.
Kvantová fyzika napríklad vysvetľuje, ako funguje vesmír, aj keď to znie trošku mätúco a zložito, no stále je to jeden z najzdravších argumentov. Ďalej vysvetľuje aj to, ako fungujú častice vo vesmíre, že dokážu jedine vo vesmíre nadobudnúť stav superpozície, keď je jedna molekula na dvoch miestach naraz. Molekuly sa v tomto stave môžu otáčať v smere hodinových ručičiek, v protismere hodinových ručičiek alebo aj naraz v oboch smeroch. No a práve na takomto princípe chcú vedci zostrojiť kvantový superpočítač. Na zostrojenie chcú použiť jednotky ako binárna 0 a binárna 1 a zostrojiť aj superpozíciu, v ktorej bude binárna 1 a binárna 0 spolupracovať. Ich spojenie sa nazýva Qubit. Keďže dnešné počítače dokážu spracovať len jednu jednotku, tento bude schopný spracovávať obe jednotky naraz, a tak bude môcť riešiť exponenciálne ťažšie problémy ako bežný počítač.
Avšak to, čo bráni zostrojeniu superpočítača, je niečo, čo sa nazýva kvantový rýchlostný limit. Dánsky fyzik menom Jacob Sheron sa ho snažil predefinovať pomocou hráčov videohier. Dole pod článkom budeš mať video na hru Quantum Moves, kde si pozrieš, pomocou akej hry môžeš dopomôcť projektu. Keďže hra bola vytvorená Jacobom a jeho tímom, bude možno lepšie, ak trošku budeš rozumieť problematike. Platformu už videlo viac ako 10 000 ľudí a zahralo si ju vyše 50 000 hráčov. Ide o prvý projekt, na ktorý vedci používajú videohernú komunitu. Avšak bolo tu už veľa neúspešných pokusov alebo pokusov, ktoré neboli až tak zamerané na vývoj, ale skôr na výučbu fyziky.
Napríklad taká hra BringHomeWater, kde si mal zbierať atómy vody do vedra pomocou laserových lúčov. Vďaka nej vedci zistili, že hráči boli schopní poraziť kvantový rýchlostný limit, ba dokonca ho predbehli. Vedcov vtedy zastihol obrovský šok, pretože si mysleli, že nič rýchlejšie neexistuje. Riešenie problémov danou cestou predstavuje úplne nové cesty na prelúskanie sa niektorými zložitými úkonmi kvantovej fyziky. Týmto spôsobom môžeme nadobudnúť úplne nové štádiá práce našich mozgov, hovorí Sabrina Maniscalco, študentka kvantovej fyziky na University of Turku vo Fínsku.
Zdroj titulnej foto: viktoria-latka
**Zdroj: Futurism.com**