Policajti odomkli iPhone zavraždenej osoby: použili 3D tlač na výrobu prsta!

Mnohí majú v mobiloch citlivé dáta, ale aj osobné informácie, ktoré by mohli byť hodnotné pri prípadnom policajnom vyšetrovaní. No pokiaľ sú chránené odtlačkom prsta na odomknutie, môže to byť vážny problém. V Apple sú nastavení na maximálnu bezpečnosť, preto by bol pre políciu oficiálny postup zdĺhavý. A niekedy aj nemožný. Bezpečnosť a súkromie používateľov iPhonu boli nedávno spomínané s ďalším prípadom, keď Apple odmietla odblokovať iPhone 5c osobe podozrivej z terorizmu v kalifornskom San Bernardino. FBI sa do telefónu dostala aj tak, ale musela neznámemu hekerovi zaplatiť viac ako milión dolárov. Naozaj, súkromie a bezpečnosť na iPhone sú na vysokej úrovni.

Preto v prípade potreby majú policajti novinku: 3D tlač prsta. Využila to polícia v Michigane v USA. Expert na biometriu z Michiganskej štátnej univerzity po získaní kópií odtlačkov prstov obete spravil 3D repliky všetkých desiatich prstov. A to preto, lebo sa nevedelo, ktorý prst obeť používala na odomknutie svojho iPhonu. Všetky odtlačky, ktoré sa použili, boli vzaté obeti ešte za života, zrejme pri predvedení na policajnú stanicu, ako to poznáte z filmov. Mohli by sa teoreticky použiť aj prsty obete po odtlačení do špeciálnej hmoty a následne priložení na home button, ale podľa informácií bolo nájdené telo, mierne povedané, nepoužiteľné. Ako je možné vyrobiť odtlačok priamo z prsta, si môžete pozrieť na videu.


Pretože **vyšetrovanie prípadu stále prebieha**, ďalšie detaily známe nie sú a nie je jasné, či odomknutie iPhonu obete pomohlo policajným vyšetrovateľom.

Zdroj titulnej foto: [cdn.thedailybeast.com](http://cdn.thedailybeast.com/content/dailybeast/articles/2013/09/13/experts-say-iphone-5s-fingerprint-security-feature-can-be-hacked/jcr:content/image.img.2000.jpg/1379117728959.cached.jpg) **Zdroj: [cultofmac.com](http://www.cultofmac.com/439075/cops-3-d-print-murder-victims-finger-to-unlock-iphone/)**
Lubos Cerven

Lubos Cerven