Pokrok fotoaparátov v iPhonoch od prvej generácie až dodnes

· 1 min read
Pokrok fotoaparátov v iPhonoch od prvej generácie až dodnes

Súčasťou hneď prvej generácie legendárneho mobilného telefónu iPhone od spoločnosti s nahryznutým jablkom v logu bol fotoaparát. Práve preto túto funkciu považujú všetci používatelia Apple zariadení za samozrejmosť.
Od uvedenia prvého iPhonu v roku 2007 pretieklo už veľa jablčnej vody a za ten čas sa technika zhotovovania fotografií na tomto zariadení výrazne zlepšila. Neskôr (s iPhonom 3Gs) dokonca pribudla funkcia natáčania videí a iPhone 4 nám priniesol dnes už neodmysliteľnú prednú kameru na uskutočňovanie hovorov cez FaceTime, Skype, ale aj na nejaké tie fotografie (vlna selfie bola ešte len v počiatkoch). Apple sa očividne snaží každý pixel využiť naplno, a preto niektoré iPhony fotia aspoň rovnako dobre, ako mobilné telefóny iných výrobcov so 14 alebo dokonca 16 mpx čipmi.

Najväčšiu zmenu v kvalite fotografií priniesol iPhone 3Gs, ktorý dokázal konečne zhotovovať ako-tak ostré zábery a pri priblížení fotografie sme už videli aj nejaké detaily, nie len rôznofarebné škvrny ako na predchodcoch. Ostatné verzie iPhonov sa venovali skôr zdokonaľovaniu vyváženosti a sýtosti farieb. Dnes už naše iPhony dokážu samozrejme natáčať videá v HD kvalite, zhotovovať HDR či panoramatické zábery. Nové verzie mobilov od Apple takisto vylepšili rozlíšenie svojich displejov a preto by dnes mal iPhone uspokojiť každého amatérskeho fotografa.

Na záver “pikoška" - o tom, že iPhone sa dá celkom dobre použiť aj ako kamera, nie len ako fotoaparát, svedčí fakt, že na iPhone 5 bola natočená záverečná scéna oscarového dokumentu Searching for Sugar Man. Jeho režisér uviedol, že nebadal žiadny rozdiel medzi scénami natočenými na profesionálnu techniku a spomínaný mobilný telefón. Za zmienku stojí takisto fakt, že iPhone je najpoužívanejším zariadením na zhotovovanie fotografií (napr. podľa Flickr).

iPhone - 2mpx

iPhone 3G – 2mpx

iPhone 3GS – 3mpx

iPhone 4 - 5mpx

iPhone 4s – 8mpx

iPhone 5 – 8mpx

iphone 5s – 8mpx

iphone 6+ – 8mpx

Zdroj: Camera+.com