Týždňový newsfilter + Podcast #01

Týždňový newsfilter + Podcast  #01

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#01 Kedy príde Apple Pay na Slovensko a "Apple Netflix" | ThinkApple.sk


**Témy #01 podcastu:**
  • Príchod Apple Pay na Slovensko

  • Video-streamovacia služba z dielne Apple

  • Novinky v macOS

  • Ovládanie iPhonu pod vodou

  • Tim Cook si zmenil meno kvôli prezidentovi USA

  • Príde jack naspäť?

Podcast si môžete vypočuť na adrese ►
anchor.fm/thinkapple


Ďalšia časť #02 Podcastu >>>


==Textový prepis podcastu:==

Čítate prvý diel podcastu portálu thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a budem vás sprevádzať každý týždeň tými najdôležitejšími a najzaujímavejšími novinkami z Apple sveta.

Vitajte pri premiérovom vydaní, ktoré sa bude zaoberať príchodom Apple Pay na Slovensko, špeciálnym eventom, na ktorom Apple predstaví svoju vlastnú video službu na streamovanie obsahu, povieme si o novinkách v macOS a dozvieme sa aj to, prečo si Tim Cook, zmenil meno kvôli Trumpovi :D

Ovládanie iPhonu pod vodou

Apple Pay k nám žiaľ ešte tento mesiac nepríde. Mylne o tom informoval český portál českýmac.cz, ktorý tieto informácie získal z Wikipédie, čo môže pôsobiť až trošku úsmevne, keď si uvedomíme, že na tomto mieste môže ktokoľvek a kedykoľvek upravovať obsah, túto správu i napriek tomu prebral aj slovenský portál Fontech.

Vec sa má v skutočnosti tak, že po kontaktovaní dvoch slovenských bánk, ktoré disponujú overenými informáciami ohľadom príchodu Apple pay na Slovensko, odpovedali, že má táto služba prísť na naše územie v máji, najneskôr v júni tohto roku.

Na vyjadrenia, že by sa služba mala spustiť už tento mesiac, sa zástupca druhej banky vyjadril iba s úsmevom, že ešte nie sú dokončené všetky kroky aby mohlo dôjsť k spusteniu už tento mesiac.

Takže do začiatku leta drží vlajku Google so svojím Google Pay, ku ktorému sa nedávno pridali ďalšie tri slovenské banky. Bohužiaľ nebola to Tatra Banka ani ČSOB, tí sa stále držia svojich vlastných riešení (MobilePay a SmartPay), takže uvidíme, či sa dajú zlomiť aspoň pre Apple Pay. Ak áno, boli by sme nesmierne radi :).

Vojna Qualcomm vs Apple

Ďalšia správa. Od teraz budeme môcť ovládať iPhony aj v akváriu! Presne tak. V pripravovaných iPhonoch sa vyskytuje tzv. funkcia používania pod vodou. Túto správu priniesol Max Weinbach z portálu XDA, ktorý zistil, že nepôjde o zvýšenú vode-odolnosť, ale o patentovaný nový spôsob ovládania obrazovky, aj keď bude mokrá alebo úplne ponorená do vody.

Tento krok chválime a dávame za ňu Applu palec hore! Pretože sa neraz stáva, že v silnom lejaku alebo s mokrými prstami je otvorenie konkrétnej veci bez osušenia obrazovky o nohavice alebo tričko, takmer nemožné :D Max sa ďalej dozvedel, že by sa v nasledujúcich iPhonoch mala vylepšiť haptická (hmatová) spätná väzba, ktorú má na starosti Haptic Engine.

Jedná sa napríklad konkrétne o vibrácie, ktoré cítite, keď dlhšie podržíte prst na obrazovke. Po novom by mala byť celá obrazovka rozdelená do pomyselných 9 oblastí a hmatovú (vibračnú) odozvu by sme mali cítiť na každej z nich zvlášť.

Osobne sa na túto nenápadnú, aj keď veľmi zaujímavú funkciu veľmi tešíme, pretože vytvorí ešte reálnejší pocit pri ovládaní telefónu. Bude to akoby ste fyzicky vyvolali možnosti danej aplikácie, pretože sa rozvibruje iba tá časť obrazovky, teda pocítite hmatovú odozvu iba tam, kde sa bude nachádzať aj daná ikona.

Vojna Qualcomm vs Apple

Vojna Qualcomu proti Apple stále nekončí. Tentokrát si Qualcomm od Applu, žiada za údajné nelegálne použitie 3 patentov, až 31 miliónov dolárov.

Jedná sa konkrétne o patenty, ktoré umožňujú smartfónom pripojiť sa na internet prakticky hneď po zapnutí, využívania grafického výkonu pri záťaži batérie a rýchlejšieho sťahovania údajov z internetu. Podľa Quallcommu Apple tieto patenty bez dovolenia použil vo svojich iPhonoch, a preto mu stanovil vyplatiť sumu vo výške dolár štyridsať za jeden iPhone.

Samozrejme v tomto spore nejde ani tak o peniaze, pretože povedzme si 31 miliónov je pre Apple ako kúpenie si nábytku v IKEI. Qualcommu ide skôr o to, aby posilnil svoju reputáciu a zastal svoje práva na poli výrobcov mobilných komponentov.

Tim Cook si zmenil meno kvôli prezidentovi USA

Tim Cook si minulý týždeň na Twitteri zmenil meno na Tim Apple. Reagoval tak na pomenovanie, ktorým ho počastoval prezident spojených štátov amerických Donald Trump na tlačovej konferencii a to i napriek tomu, že Tim Cook sedel hneď vedľa neho a mal pred sebou menovku s celým menom :D.

Agentúra AP prezidenta Trumpa obhajuje, že je pochopiteľné, že sa splietol, lebo však on sám je vlastníkom niekoľkých objektov obsahujúcich jeho meno v názve – napr. Trump Organization.

Samozrejme, že svet s vtipnými obrázkami a vyjadreniami nenechal na seba dlho čakať :D

Okuliare na VR od Apple

Virtuálna realita od Apple už čoskoro! Malo by sa jednať o okuliare pre virtuálnu realitu, ktoré by však mali byť celkom iné ako väčšina dnes dostupných riešení na trhu, ktoré majú väčšinou podobu škatuliek, do ktorých sa vloží smartfón, a cez vstavané šošovky sa pozeráme na displej telefónu, ktorý nám sprostredkúva obraz.

Kvalita takéhoto riešenia je však limitovaná rozlíšením displeja a výkonom samotného smartfónu. Druhým typom virtuálnej alebo rozšírenej reality sú okuliare, ktoré sú pripojené káblom k počítaču alebo majú v sebe zabudovanú procesorovú a grafickú jednotku aj displej. A práve o tento typ má podľa Ming-Chi Kua záujem spoločnosť Apple. Budú obsahovať displej a o výpočtový výkon sa postará iPhone.

Avšak nie za použitia kábla, ale obraz sprostredkuje bezdrôtovo. Do výroby by sa mali dostať už koncom tohto roka, a na trh zhruba v polovici roka 2020. O pohodlné ovládanie, ktorým je Apple povestný, sa bude starať upravená verzia operačného systému iOS s názvom rOS (reality operating system).

Tim Apple, ehm teda Tim Cook, už niekoľkokrát záujem o virtuálnu realitu potvrdil, o čom svedčia aj aktualizácie iOSu, ktoré priniesli nové možnosti pre virtuálnu a rozšírenú realitu.

Takže uvidíme, či o také dva tri roky budeme behať po uliciach a mávať s rukami všemožne vzduchu pri ovládaní s okuliarov so symbolom jabĺčka. Alebo či to bude skôr len zábavka na doma ako hracia konzola, na ktorej sa budeme hrať rôzne hry, prípadne sa bude používať na edukačné účely v školách.

Návrat 3.5 mm jacku a Home Buttonu?

Podľa japonského blogera Maca Otakara, ktorý je pomerne dôveryhodný zdroj informácií čo sa týka únikov, by sa v klasickom iPade (nie v prémiovej verzii Pro), mal zachovať jack aj domovské kruhové tlačidlo, na ktoré sme zvyknutý ešte zo starších iPhonov. Taktiež by iPad nemal prejsť žiadnymi viditeľnými vonkajšími zmenami dizajnu.

Je to príjemná správa pre tých, ktorý nedôverujú tvárovej biometrii alebo Face ID alebo nedisponujú bezdrôtovými slúchadlami a spoliehajú sa radšej na klasický 3.5 mm jack. Na druhej strane úniky sa môžu niekedy mýliť, takže až po predstavení nového iPadu samotným Applom budeme múdrejší.

CorelDRAW po 18 rokoch konečne na Macu!

Naposledy bol CorelDRAW dostupných na Macoch ešte v roku 2001. Teraz sa však všetko mení a najnovšia verzia programu CorelDRAW 2019 prichádza aj na macOS. Nezabudol si so sebou pribaliť aj tmavý režim, podporu Touch Baru pre najčastejšie používané nástroje, plnú optimalizáciu pre najnovší macOS Mojave, 1000 TrueType fontov, 150 profesionálne navrhnutých šablón, viac ako 7000 automatických klipartov a viac ako 600 výplní pre vektory, fonty a bitmapy.

Treba však spomenúť aj to, že beží len na najnovších macOS 10.12 a vyššie. Cena tohto profesionálneho balíka CorelDRAW Graphic Suite 2019 pre macOS je však pomerne dosť vysoká, za plnú verziu zaplatíte takmer 700 eur.

Video-streamovacia služba z dielne Apple

Dvadsiateho-piateho marca o 18:00 nášho času, predstaví Apple na špeciálnom evente v divadle Steva Jobsa, podľa všetkého vlastný Netflix. Vychádza to z pozvánky, ktorú Apple rozposlal pri príležitosti tohto špeciálneho eventu, na ktorej veľkými písmenami stojí „It´s show time.“ Pričom rovnaký názov iba s rozdielom jednej medzery medzi slovami show a time, bol na pozvánke aj pri uvádzaní Apple TV.

Bude to od Applu očakávaný vstup medzi video-streamovacie služby, pretože ako naznačujú čísla z minulého roka aj začiatku tohto, začína trh so smartfónmi stagnovať. A Apple vie, že iPhone je ich hlavným zdrojom príjmov a pokiaľ nechce zaostať, musí s tým niečo robiť. Najlepšou cestou sa tak zdá byť preorientovanie sa z predaja prevažne hardwéru na predaj služieb a k nim naviazaného pravidelného predplatného. Apple nie je jediný, kto uvidel potenciál v streamovaní video obsahu.

Tejto taktiky sa po úspechu Netflixu, ktorý mimochodom tento rok za vlastnú tvorbu získal až 3 Oscarov, chytili aj veľké štúdiá ako Disney, ktoré buduje svoju službu Disney+, Warner Bros. s HBO GO alebo Amazon s Amazon Prime video. Úspech Applu tak záleží len a len na dostatku a kvalite obsahu, ktorý je v prípade týchto služieb pre používateľov rozhodujúcim faktorom.

I preto sa rozhodol si ho tvoriť sám, tak ako to robí Netflix, a na začiatok má pripravených pár pilotných seriálov a šepká sa aj o celovečerných filmoch, na ktorých tvorbu si Apple prizval celosvetovo uznávaných režisérov a ľudí z filmovej brandže. Sme teda veľmi zvedaví, ako sa Apple uchytí na tomto dynamickom a rozvíjajúcom trhu streamovacích služieb s video obsahom.

Apple special event 2019

Okrem novej video služby nám Apple na špeciálnom evente podľa doterajších únikov predstaví aj nový iPad s tradičným dizajnom, o ktorom sme sa dnes bavili, bezdrôtové slúchadlá AirPods druhej generácie, tajomstvom opradenú bezdrôtovú inteligentnú nabíjaciu podložku AirPower, ktorej existencia bola mimochodom oznámená už v roku 2017 a má slúžiť na nabíjanie až troch apple zariadení súčasne, bez ohľadu na to, kde ich na podložku položíte, ďalej aj novú službu na čítanie rôznych zahraničných médií pod jednou strechou s názvom Apple News a šepká sa aj o návrate ikonického iPhonu SE.

Vyzerá to tak, že tento rok si pre nás Apple pripravil dosť noviniek, ktoré nebudú mať len evolučný charakter a prinášajú so sebou opäť dávku istého tajomstva, ktorým je Apple povestný. Celý event budeme samozrejme pozorne sledovať a všetky horúce novinky vám prinesieme v ďalších častiach nášho podcastu.

WWDC 2019

Apple tak isto nezabudol ani na svoju tradičnú konferenciu WWDC (World Wide Developers Converence) pre vývojárov, ktorá sa bude konať od 3. do 7 júna, kde bude prezentovať novinky z pohľadu softvéru a služieb. Okrem aktualizácií všetkých operačných systémov, ktoré má Apple v portfóliu, sa očakáva v iPhonoch aj ponúknutie tmavého módu a kompletne nová domovská obrazovka v celom iOSe.

Google Chrome v čiernom šate

No a poslednú správu si pre nás pripravil Google so svojim prehliadačom Google Chrome, na ktorý priniesol tmavý režim pre všetkých používateľov macOS. Pre jeho aktiváciu stačí používať tmavú tému celého operačného systému macOS Mojave. Chrome nám tak už viac nebude vypaľovať oči jasnou bielou pri nočnej práci na ktorú sme doteraz museli používať funkciu Night Shift.

Zhrnutie

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple bude vychádzať každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify. Všetky diely, ako aj ďalšie správy so sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk.

Ak sa vám podcast páči, alebo ak sa vám nepáči, alebo sme urobili chybu, môžete nás ohodnotiť napríklad na iTunes alebo na svojej obľúbenej podcastovej platforme. Ak nám chcete poslať pripomienku, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :).

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Celý podcast si môžete vypočuť na adrese ► https://anchor.fm/thinkapple