Týždňový newsfilter + Podcast #02

Týždňový newsfilter + Podcast  #02

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#02 Sedíme v divadle Stevea Jobsa na Špeciálnom Apple Evente | ThinkApple.sk


**Témy #02 podcastu:**
  • iPhone za 20 000 dolárov

  • Hodinky v role záchranára

  • Ohýbateľný iPhone (tento krát úmyselne)

  • Nový iPad Air, iPad Mini a AirPods 2

  • Špeciálny Apple Event a novinky z neho

Podcast si vypočujte na adrese ►
anchor.fm/thinkapple

Alebo vo vašej obľúbenej podcastovej aplikácií alebo na Spotify.


==Textový prepis podcastu:==

Čítate druhý diel podcastu, thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a sprevádzam vás každý týždeň tými najzaujímavejšími novinkami so sveta Apple.

Vitajte pri druhom vydaní, v ktorom si prebehneme už zvyčajne, rýchle správy so sveta Apple. A ocitneme sa priamo v divadle Stevea Jobsa, na Špeciálnom Apple evente, ktorý sa konal tento pondelok 25. marca.

NA ÚVOD RÝCHLE SPRÁVY:

iPhone za 20 000 dolárov?

Presne tak, iPhony na čiernom trhu sa môžu vyšplhať až do takýchto neuveriteľných výšin. Jedná sa však o pred-produkčné modely a prototypy, ktoré však ešte nie sú tak chránené ako tie, ktoré sa dostávajú na pulty obchodov, kvôli využívaniu jednoduchšej verzie operačného systému, kde je množstvo bezpečnostných funkcií vypnutých.

No a keďže do klasických iPhonov je takmer nemožné sa dostať, sú práve tieto pred-produkčné kúsky, lákavým artiklom pre hackerov, ktorí tak majú prístup k zdrojovým informáciám, ktoré sú za bežných okolností chránené, pretože tieto prototypy nemali nikdy opustiť brány výrobných liniek.

Podľa portálu Motherboard sa však stáva, že sa sem tam, nejaký ukradne a následne predá na čiernom trhu. Zamestnancov sa veľmi oplatí podstúpiť takéto riziko, pretože si môžu napríklad za iPhone 8 polepšiť o 5000 alebo za iPhone XR až o 20 tisíc amerických dolárov.

Reflektuje to tak, zlé finančné podmienky, v týchto závodoch v ázijských krajinách.

A pri do neba volajúcich nehoráznych cenách ešte zostaneme.

Tentokrát, sa Apple riadne odviazal a nasadil cenovku poriadne vysoko. Za najnovší iMac Pro, ktorý už sám o sebe stojí v najnižšej konfigurácií takmer 5000 dolárov (ide o 4999 dolárov aby som bol presný), si za 256 GB RAMku priplatíte ďalších 5200 dolárov, čo je viac ako samotná cena celého iMacu Pro.

Apple tak skopíroval, svoju úspešnú cenovú politiku s pamäťovými verziami pri iPhonoch, iba k nej pripočítal ešte jednu nulu :D.

Inteligentné hodinky, môžu naozaj zachrániť život. Aspoň to tvrdí štúdia „Apple Watch Heart Study“ vykonanej vedcami zo Stanfordskej univerzity. Výskum sa realizoval na vzorke takmer 420 tisíc ľudí a jej cieľom, bolo zistiť výskyt srdcovej arytmie, práve prostredníctvom inteligentných hodiniek od Apple.

Výsledky štúdie, zaznamenali srdcovú arytmiu u 0,5% všetkých zúčastnených a Apple uvádza, že väčšina z týchto ľudí, po tomto zistení išla na odborné vyšetrenie u kardiológa, ktorý im danú skutočnosť potvrdil. Inteligentné hodinky, preto môžu naozaj včas, zistiť príznaky ochorenia srdca, ktoré sú hlavnou príčinou infarktov a v horšom prípade rovno smrti, nielen v Európe ale aj na Slovensku.

Ohýbateľný (tentokrát úmyselne :D) iPhone už budúci rok?

Podľa viacerých zdrojov, by sa na trhu mal objaviť ohýbateľný alebo skladateľný iPhone, už v septembri budúceho roka 2020, na tradičnom Apple evente.

Zatiaľ sa však nevie, pre aký koncept sa Apple rozhodne, či to bude po vzore Samsungu – smerom do vnútra ako kniha. Alebo sa inšpiruje svojim čínskym rivalom a bude sa ohýbať smerom von ako Huawei Mate X.

A pri iPhonoch ešte zostaneme.

Face ID nás bude možno, čo chvíľa rozpoznávať aj prostredníctvom žíl na našej tvári.

Apple tak reaguje na situácie, kedy vaše iOS zariadenie mohol odomknúť váš podobne vyzerajúci kamarát alebo súrodenec. Tento úmysel prezrádza patent, na ktorom sa nachádza náčrt tváre spolu žilami, pod pokožkou na tvári.

Pridanie tohto biometrického identifikátora, tak prispeje k ešte lepšiemu zabezpečeniu našich iPhonov a iPadov s technológiou Face ID.

Drzosť alebo pokus o bližšiu spoluprácu Microsoftu?

Microsoft priniesol 21. marca svoj antivírus aj na počítače s operačných systémom macOS. Jedná sa konkrétne o Windows Defender, ktorý Microsoft upravil pre potreby macOS a premenoval odstrašujúcim názvom: Microsoft Defender Advanced Threat Protection.

Ešte šťastie, že mu dal aj trojpísmenkovú skratku ATP. Táto novinka, je však zatiaľ určená iba pre firemných zákazníkov, ktorí pracujú v prostredí so zariadeniami bežiacimi ako na macOS tak aj na Windowse.

Pričom zatiaľ nie je jasné, kedy a či vôbec Microsoft Advanced.. ATP, sprístupní aj pre bežných zákazníkov.
Čo poviete, prijali by ste antivírus od najväčšieho rivala Applu, vo svojich Macoch?


Predstavovanie nových HW produktov na tlačovkách?

Apple čo sa deje? Apple nám minulý pondelok v tichosti predstavil nový iPad Air, iPad Mini a o deň na to aj druhú generáciu bezdrôtových slúchadiel AirPods 2. Je to zvláštne najmä z toho dôvodu, že sme tieto produkty očakávali až na špeciálnom Apple evete, ktorý sa konal v pondelok 25. marca.

Jasne to tak naznačuje novú stratégiu, ktorou sa Apple chce uberať, pretože pocítil, že už dosiahol trhový strop s používateľmi, ktorý si kúpia svoj prvý alebo nový iPhone, ktorý bol po dlhú dobu, dojnou kravou celého Apple.

O pondelkovom špeciálnom evente, si povieme hneď po tejto správe, teraz niečo bližšie ku vyššie zmieneným novinkám.

V prípade iPadu Air (2019) a iPadu Mini sa jedná iba o menšie vylepšenia, v podobe nárastu výkonu, podpory Apple Pencil a asi najzaujímavejším vylepšením je podpora formátu eSIM. iPad Air (2019) má totožný dizajn ako jeho predchodca z roku 2017 a áno ostal v ňom zachovaný aj 3.5 mm jack a Home button, takže naše zdroje v minulom úvodnom podcaste boli správne :).

Čo sa týka zbytku, má ešte vylepšený fotoaparát, silnejšie reproduktory a na dnešnú dobu už samozrejmú LTE konektivitu, prostredníctvom spomínanej eSIM za, ktorú si samozrejme priplatíme v samostatnej verzii. Cena základnej verzii začína na 549 eurách za 64 GB verziu. A cena s eSIM modulom a LTE konektivitou začína pri 64 GB verzii na 689 eurách.

O iPade Mini (2019) je takmer zbytočné hovoriť, pretože je úplne rovnaký ako vyššie spomínaný iPad Air (2019). Jediný rozdiel je iba, vo veľkosti displeja a batérie. Teda ako už z jeho názvu „Mini“ vyplýva, že má menší displej a batériu :D.

Inak má všetky komponenty na vlas rovnaké a to aj čo sa výkonu týka, takže dalo by sa povedať, že sa v Apple pri zmenšovaní inšpirovali SONY, ktorý do svojich menších náprotivkoch vlajkových lodí, s označeným „compact“ dáva tie isté vnútornosti iba do menšieho tela. A áno aj tu si zachoval iPad Mini 3.5 mm jack :).

Jeho cena sa taktiež podobá na iPad Air (2019) iba s tým rozdielom, že je o stovku lacnejší. Teda za základnú 64 GB verziu zaplatíte 449 eur a za 64 GB eSIM verziu 598 eur.

Čo sa týka nových bezdrôtových slúchadiel AirPods 2, prichádzajú s dlhšou výdržou o 50% (teda si vychutnáme až 5 hodín nepretržitého počúvania hudby), hlasovým ovládaním cez Siri, vďaka ktorej budete môcť konečne ovládať prehrávané skladby a teraz pozor aj hlasitosť, kvôli, ktorej sme doteraz museli siahať po iPhone a dizajn je opäť identický ako predchádzajúci model.

Najväčšou novinkou však je bezdrôtové nabíjanie, škatuľky v ktorej sú slúchadlá uložené, cez podložky podporujúce štandard Qi. Apple sa tak rozhodol odstrániť akékoľvek káblové nabíjane, pretože žiadny port na nabíjacej škatuľke nenájdete.

Cena však opäť poskočila a za nové AirPods druhej generácie s bezdrôtovým nabíjaním, zaplatíme až 229 eur. Pre majiteľov súčasných AirPods, ktorí túžia po bezdrôtovom nabíjaní bude k dispozícií aj samotná škatuľka podporujúca bezdrôtové nabíjanie, za cenu 89 €.


>**Tak. A teraz si poďme do najhlbších detailov rozobrať pondelkový Apple Special Event.**

Jednou vetou: Služby, služby, služby.

Návrat ku koreňom? V úplnej tme nás privítalo video s ikonickým pestrofarebným logom nahryznutého jabĺčka, v štýle úvodu ako s filmu, kde hlavnú rolu hrali najmä produkty z minulosti spoločnosti Apple. A to so všetkým čo k tomu patrí vrátanie, tituliek, ako scenár, produkcia a réžia. To sme tu veru ešte nemali.

Následne prichádza na scénu Tim Cook a ide rovno na vec. Začína vysvetľovaním slova „služby“, opisuje všetky služby, ktoré doteraz Apple ponúka a, že Apple je v tom samozrejme najlepší, ako ktokoľvek iný, v prepojení s ich hardvérom.

Hovorí o službách ako; Apple Pay (ktorá stále nie je na Slovensku, ako sme sa dozvedeli v minulo-týždňovom premiérovom diely, nášho podcastu), o e-maily, fotkách, messengeri a pod. No a, že niektoré sú zdarma a niektoré za poplatok. Nezabudne samozrejme vyzdvihnúť ich benefity ako, jednoduchosť používania, dôraz na detail, bezpečnosť a súkromie, personalizované používateľom a možnosť zdieľania v rodine.

V úvode nám ďalej hovorí vynovenej službe, Apple News, ktorá zhrnuje všetky známe americké a medzinárodné novinové médiá (v USA) pod jednou strechou. Žiaľ je zatiaľ dostupná iba v USA, Austrálii, Kanade a vo Veľkej Británii. Prvou novinkou dnešného večera je reinkarnovaná služba (kedysi známa pod názvom Kiosk), ktorá obsahuje všetky možné magazíny a časopisy (opäť najmä z USA) a dali jej názov Apple News +. Tak ako v minulosti obsahuje časopisy avšak už nie len „hlúpe PDF-ká“ ale tzv. „živé titulné strany a titulky“, nepredstavujte si pod tým nič iné ako, pohyblivú titulnú stranu.

Teda miesto fotografie, tam bude video (čo je na prvý pohľad dosť efektné a môže to upútať pozornosť čitateľa). Samozrejme obsah bude responzívny a budete si tak môcť pohodlne prečítať svoj obľúbený časopis, ako na iPade, tak i na iPhone bez nutnosti približovania a zväčšovania textu. Jednotlivé vydavateľstvá budú taktiež, môcť pridávať do svojich strán, videá a ďalšie interaktívne prvky. Jednou vetou: Najlepšia skúsenosť s časopisom vôbec.

Za predplatné 9,99 dolárov na mesiac, ktoré môžeme zdieľať s rodinou. Plus samozrejme Apple nezabudol dodať, že Apple nás nesleduje a nevie čo čítame :). Služba je dostupná už od pondelka 25.3. a prvý mesiac je zdarma. Škoda však, že je zatiaľ dostupná len v USA a Kanade. Aj keď Apple prisľúbil, že neskôr v tomto roku aj v Austrálii a Anglicku. Vzhľadom na momentálnu dostupnosť súčasného Apple News (ktoré je tu už nejaký rôčik) ani nepredpokladáme, že by sa mala v najbližšej dobe táto služba objaviť aj u nás.

Ďalej sa hovorilo o Apple Pay. Pochválili sa že tento rok, prostredníctvom nej ľudia uskutočnili 10 biliónov transakcií a tak isto, že bude tento rok dostupná pre viac ako 40 nových krajín. Po tomto krátkom „namlsaní“ predstavujú druhú službu večera, ktorou je Apple Card.

Túto novinku, nám prišla predstaviť Jenifer, samotná viceprezidentka pre Apple Pay. Apple Card funguje v Apple Wallet a jej celá podstata má spočívať v tom, že s Apple Card hneď a prehľadne zistíte, čo a kde ste nakupovali a v akej kategórií (cestovanie, potraviny, elektronika atď.) ste míňali viac. O to všetko sa má postarať umelá inteligencia Applu, ktorá prečíta všakovaké kódy z výpisu účtu, v ktorom sa bežný človek veľa krát nevyzná a prehľadne vám ich graficky znázorní a zaradí do príslušných kategórií.

To však nie je všetko. Apple Card obsahuje aj CashBack program, ktorý vám posiela 2% zo každého nákupu (a 3% z nákupu v Apple Storoch) uskutočnených prostredníctvom nej cez Apple Pay, späť v reálnych peniazoch a to, na dennej báze. Nazývajú to DailyCash. Plus viete si tam nastaviť správu spotreby.

Najprekvapivejší fakt, však prišiel na koniec, za Apple Card nezaplatíte žiadne poplatky ani za zriadenie ani za vedenie nič. Sme teda celkom zvedavý, aký finančný model, Apple zvolí aby bola táto služba výnosná. Apple Card technicky zabezpečuje firma MasterCard a o finančné prevody sa stará americká banka Goldman Sachs.

Jennifer samozrejme nezabudla opäť klásť dôraz na súkromie a bezpečnosť, a nechať si povestnú čerešničku na záver, v podobe fyzickej platobnej karty Apple Card, ktorá je vyrobená a teraz dobre počúvajte, z titánu a bude sa na nej okrem loga Apple, nachádzať aj precízne vygravírované vaše meno a nič viac. Žiadne čísla, žiadna platnosť, žiadny podpis ani žiadny cvc kód, len čistý dizajn s vaším menom a logom nahryznutého jabĺčka. A pri jej používaní získate späť 1% z nákupov vašich nákupov.

Na scénu sa vracia Tim Cook a hovorí o App Store, že najpopulárnejšou kategóriou v ňom sú hry. Po tomto načrtnutí o čom asi bude ďalšia služba, pozýva na pódium senior product marketing manažérku App Storu En, ktorá nám predstavuje Apple Arcade – službu priamo v menu App Store, umožňujúcu predplatiť si hry (dostupné na tejto novej službe), na báze mesačného predplatného, bez toho aby sme museli každú platiť zvlášť alebo pri hrách zadarmo pozerať reklamy, prípadne platiť za vnútroherné nákupy. Na začiatok bude obsahovať viac ako 100 hier.

Apple Arcade, je tak niečo podobné ako nám predstavil Google pár dní dozadu, so svojím Google Stadia. Opäť tu máme dôraz na súkromie a možnosť zdieľania s rodinou. Apple Arcade bude dostupná túto jeseň. Cenu za túto službu sa dozvieme, tiež až na jeseň.

Tim Cook znova na pódiu – a hovorí o televízií. Prečo? Lebo podľa Apple, všetci „milujeme televíziu“ a o tom, že vďaka Apple TV (malá čierna škatuľka, ktorú pripojíte do televízora) môžeme mať v našom televízore, všetky naše obľúbené show, programy, dokumenty, detské stanice, trailery na filmy, športy, streamovacie služby ako hulu, amazon prime video, HBO GO a podobne.

Následne nám ďalší rečníci predstavujú novú rovnomennú službu Apple tv, ktorú môžeme ovládať hlasom, bude pre nás automaticky vytvárať personalizované zoznamy na mieru podľa preferencií. Takže keď nebudeme vedieť, čo chceme pozerať Apple „nám poradí“ 😉 – samozrejme, že zase s dôrazom na súkromie :D 😉. No a bude v 4K a HDR rozlíšení.

To všetko pekne zabalené, v mesačnom predplatnom 10,99 dolárov mesačne. Dostupná bude vo viac ako 100 krajinách (nespomenuli aké, dúfajme, že medzi nimi bude aj Slovensko) v Máji na Apple TV (škatuľke), a na jeseň aj v Macoch a smart televízoroch najväčších výrobcov na jar budúceho roka.

Tak. Žeby konečne prichádza veľké finále? To na čo sme všetci čakali? O čom písal celý internet ako o Apple Netflixe a jeho možnej záhube? Pretože Tim začína hovoriť o veľkých príbehoch a o tom aké sú dôležité a akú nemalú rolu zohrávajú v našich životoch. Dámy a páni, dovoľte mi aby som vám predstavil našu zbrusu novú službu, ktorú sme nazvali: Apple tv+ Jeeaah!!!

Treba uznať, že si nedali príliš veľa námahy s jej menom aale proti gustu... Okej vráťme sa späť 😉. – Tim Cook odovzdáva slovo dvom pánom zodpovedných za tvorbu Apple tv+, ktorý nám v úvodom predslove hovoria o storytelingu a v tom – bum! a za nimi sa na videu zjaví Steven Spielberg a ďalší známi video tvorcovia a herci, rozprávajúci o procese tvorby úžasného video diela.

Aaa po videu, na scénu prichádza sám Steven Spielberg, hm a mám pocit, že z neho urobili na vizuále za ním druhého Stevea Jobsa :D. Spielberg nám hovoril o filmoch a dôležitosti silného príbehou v nich. ..No a takto, sa vystriedajú na pódiu, ešte ďalšie známe osobnosti s filmového prostredia, vrátane hercov a detských postavičiek. Hovoria nám o skvelej spolupráci s Applom, žartujú a hovoria o seriáloch, showkách, programoch a filmoch, v ktorých ich budeme môcť vidieť, na novej službe Apple tv+.

Po asi 20 minútach týchto, prepáčte mi za výraz, nezáživných kecov, počas ktorých by bolo azda záživnejšie aj šúpanie zemiakov, k nám opäť prichádza človek od Applu a ukazuje nám video upútavku (ktorá by bohate stačila, miesto toho klábosenia všetkých aktérov v nej), na obsah, ktorý budeme môcť vidieť na Apple tv+. Odkaz ňu nájdete v popise podcastu alebo priamo v našom článku TU. Cenu a dostupnosť, tejto novej služby, sa dozvieme na jeseň.

Jednou vetou:

Nie je to len ďalšia streamovacia služba, je to miesto zdieľania neuveriteľných príbehov.

Apple tak opäť svojou rétorikou a marketingom, dokázal povýšiť na pohľad bežnú službu, na niečo exkluzívnejšie a prémiovejšie, s prirodzeným spektakulárnym spiritom, s akým to vie, jedine Apple.

Zhrnutie

Týmto eventom nám Apple preukázateľne potvrdil, že sa začal zameriavať väčšou mierou práve na služby a predplatné v nich, miesto hardvéru (jedná sa najmä o iPhony), s ktorými už dosiahol svoj trhový strop. Začal tak nezvratný proces, preorientovávania sa z najmä hardvérovej spoločnosti, na spoločnosť softvérovú.

Preto si dovolím aj poupraviť svoju vetu v úvode, na:
Predplatné, predplatné aa pozor - predplatné.

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo na Spotify.

Všetky diely ako aj ďalšie správy so sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči alebo sme urobili chybu,** môžete nás ohodnotiť napríklad na iTunes** alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku môže nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :)

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Celý podcast si môžete vypočuť na adrese ► https://anchor.fm/thinkapple

Read more