Týždňový newsfilter + Podcast #04

Týždňový newsfilter + Podcast #04

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#04 Podvody s Apple a zohavený iPhone 11 | ThinkApple.sk


**Témy #04 podcastu:**
  • Vtipy na bezdrôtovú nabíjačku AirPower

  • Podvody na zákazníkov Apple

  • iPhone 11 a monokel

  • Malý braček iPhone SE 2

  • iPhone Made in India


**Pustiť podcast:**

Podcast si tiež môžete vypočuť, vo vašich obľúbených podcastových aplikáciach: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to zdarma a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).==Textový prepis podcastu:==

Čítate štvrtý diel newsfeedu, thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a sprevádzam vás každý týždeň, tými najhorúcejšími novinkami so sveta Apple.

Vitajte pri štvrtom vydaní, v ktorom sa pozrieme na zúbok dvom podvodom, na pripravovaný iPhone 11, jeho menšieho bračeka iPhone SE 2 a Indiu, ktorá prevezme žezlo od najväčšieho výrobcu iPhonov.

Vtípky zo zrušenej bezdrôtovej nabíjačky AirPower

Pamätáte ešte na zrušenú bezdrôtovú nabíjačku AirPower, o ktorej sme vás informovali v minulo-týždňovom podcaste? Po jej oficiálnom rozlúčení, na seba vtipné reakcie internetu, nenechali dlho čakať :D.

Tie najlepšie, vám dávame do popisu podcastu. U nás v redakcii rozhodne vyhral Tim Cook alá Yoda so Star Wars :D. Ktorá bude tá vaša?


####**Slovenská polícia zaznamenala rozposielanie podvodných emailov, majiteľom Apple zariadení**
Pokiaľ používate akékoľvek Apple zariadenie, mali by ste zbystriť pozornosť! Polícia SR informovala na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody, o tom, že zaznamenali phishingové správy, ktoré sú rozposielané v mene spoločnosti Apple a informujú o novej objednávke, ktorú je potrebné uhradiť a pre viac informácií o objednávke otvoriť priložený dokument.

Phising je metóda, pri ktorej sa útočník snaží, cez elektronickú komunikáciu, získať od jeho obete osobné údaje, heslá, bankové údaje, čísla kreditných kariet a pod. Je teda veľmi dôležité aby ste na podobné e-maily nereagovali a v žiadnom prípade neklikali na odkazy ani neotvárali prílohy v týchto mailoch, aj keď ide iba o obrázok alebo PDF dokument.

Pretože môžu vážne nakaziť vaše zariadenie a ani o tom nebudete vedieť. Pred samotným otvorením emailu, si overte od koho je, či nie je za znamienkom zavináč podozrivá adresa odosielateľa a nezabudnite, že Apple si od vás nebude nikdy pýtať heslo od vašich platobných údajov alebo účtov.

Preto je najbezpečnejším riešením na dané maily nijako nereagovať a ihneď ich nekompromisne vymazať.

Nie. Oni to vážne urobili!?

iPhone 11 bude vyzerať ako keby mal miesto fotoaparátov monokel.

Jednému zo zamestnancov Foxconnu (továrne vyrábajúcej zariadenia od Applu), sa podarilo ukradnúť hliníkovú dosku zadnej strany najnovšieho iPhonu 11. Tá nám svojim tvarom a výrezmi veľmi napovedá ako bude vyzerať zadné telo iPhonu 11, predstaveného túto jeseň.

V strede sa nachádza sa na nej najväčší výrez, pre cievku na bezdrôtové nabíjanie, ktoré by malo podporovať aj reverzné bezdrôtové nabíjanie (iných zariadení) ako sme sa dozvedeli v minulo-týždňovom podcaste. Lenže na danej hliníkovej doske sa nachádzajú ešte ďalšie diery. A to v oblasti fotoaparátu, kde sa ich nachádza rovno päť.

Tri okrúhle v netradičnom trojuholníkovom tvare a dve štvorcové nad nimi. Toto rozloženie nám tak potvrdzuje, uniknutý dizajn zadnej strany najnovšieho iPhonu, ktorý bude vďaka obrovskému vystupujúcemu štvorcu vľavo hore, vyzerať akoby mal monokel. Apple sa tak uberá cestou konkurencie a umiestňuje na do svojich zariadení stále viac fotoaparátov.

Sami sme zvedaví, kde sa tento počet zastaví. Ale tak mali sme možnosť vidieť už aj telefón so 16 fotoaparátmi, takže keď sa to tak vezme 3 nie je až také hrozné číslo :). Samozrejme vieme, že dizajn je vec názoru, a preto predpokladaný dizajn nového fotoaparátu v najnovšom iPhone, posúďte sami. Link na obrázok TU.

iPhone 11 s väčšou batériou

Pri najnovšom iPhone s predpokladaným číslovaním 11 ešte zostaneme. Istotne ste si po predchádzajúcej správe vraveli, počkať ako môže môj iPhone ešte nabíjať nejaké iné zariadenie, keď mi veľakrát nevydrží baterka ani deň? Skade zoberie ten iPhone šťavu, pre ostatných keď sám pre seba má málo?

Nebojte sa Apple myslelo aj na toto. Podľa známeho analytika Ming-Chi Kua, sa má do nových iPhonov dostať až o 25% väčšia batéria, práve kvôli tomu aby bol iPhone schopný nabíjať bezdrôtovo (cez nabíjaciu cievku na chrbte) aj iné zariadenia. Alebo aby aj dlhšie vydržal v prevádzke počas náročnejšieho dňa.

Zväčšenie batérie sa nebude týkať iba 11-ky ale pravdepodobne aj súčasného iPhonu Xs, ktorý by mal dostať do vienka, tiež väčšiu batériu až o 15% (samozrejme, až po predstavení v septembri). No keďže Apple má rado stále tenšie a tenšie zariadenia, cestou zväčšenia hrúbky iPhonu, pre väčšiu batériu, sa uberať nechce.

Spôsob akým to teda vyriešili, je v celku prozaický a dá sa povedať, že z časti aj inovatívny. Kapacitu batérie, nenafúknete iba tak, potrebujete jej urobiť miesto. To Apple, našlo v displeji. Jednoducho použije tenší OLED displej, pričom si samotné telo telefónu, zachová svoju pôvodnú hrúbku ale z väčšou batériou vo vnútri. Palec hore Apple!

iPhone SE 2 sa stane realitou!

Keď už sme sa tak rozbehli o nových iPohonoch, presuňme sa aj ich najmenšieho bračeka iPhone SE, ktorý zaznamenal na nejednom trhu veľký úspech. Teraz sa podľa portálu Digi Times, môžeme tešiť na jeho druhú verziu. Pozn. aut.: možno aj to je dôvodom, prečo sa Apple rozhodol opäť spustiť predaje súčasného modelu.

Veľkosť tela by mala ostať nezmenená ale kvôli zlepšenej technológií, by sme si mali užiť až 5,42 palcový OLED displej. Čo je fajn, keď uvážime, že v totožnom tele sa momentálne nachádza iba 4“ LCD displej. Uvádzacia cena by mala byť tak isto priaznivá ako za súčasný iPhone SE. Očakávame cenu od 399 €.

Stane sa iPhone SE 2 takým istým bestsellerom ako jeho starší predchodca? Je to viac ako možné, pretože stále existuje početná skupina ľudí, aj na našom území, vyhľadávajúca mobily menších rozmerov.

Viac o pripravovanom iPhone SE 2 sa dozviete v našom článku TU.

Miesto Made in China – Made in India

Za všetkým má byť, politika Donalda Trumpa a jeho sankciám voči Číne, resp. produktom vyrábaných na tomto území. A keďže ako dobre vieme, všetky iPhony sú vyrábané práve tam, Apple musí konať aby sa dané sankcie nepreniesli aj do konečnej ceny iPhonov. Tak sa Apple rozhodol, aby tieto nariadenia obišiel, že presunie rovno celú výrobu do Indie :D.

Teda no, obrazne povedané, neprenesie celú továreň ale postaví novú. A to konkrétne blízko mesta Chennai v Indii. Tento krok realizuje spoločne s jeho najväčším výrobcom Foxconnom a podľa Bloombergu do jej výstavby už investovali viac ako 300 miliónov dolárov.

Nové tohtoročné kúsky iPhonov, preto budú vychádzať už z tejto novučičkej továrne a to rovno v miliónoch s označením, na ktoré sme do teraz neboli zvyknutí; Designed in California, Assembled in India.

Apple Watch zachraňuje prvé životy v Európe!

Neprešiel ani týždeň od sprístupnenia EKG v hodinkách Apple Watch, pre pilotnú časť Európskeho trhu a už zachránili prvý život v Nemecku. Snímač EKG v hodinkách pomohol odhaliť, neobvyklé správanie v srdcovom rytme ich majiteľa, ktorý sa na základe toho, rozhodol vyhľadať profesionálnu pomoc u lekára.

Ten mu po odbornom vyšetrení, zistenú diagnózu, ktorá znela predsieňová fibrilácia srdca, potvrdil. Táto choroba, je najčastejšou príčinou, na ktorú pacienti bežne, zbytočne predčasne umierajú.

Meranie EKG na hodinkách Apple Watch 4 generácie, sa uskutočňuje prostredníctvom elektród na chrbte hodiniek a digitálnej korunky, ktorej sa stačí dotknúť špičkou prsta druhej ruky.

Následne dochádza k 30 sekundovému monitorovaniu činnosti srdca. Tešíme sa kedy bude daná funkcia sprístupnená aj u nás, pretože sme celosvetovo na neslávnych prvých priečkach, v úmrtnosti na srdcovo cievne choroby.

O jej sprístupnení pre Slovenský trh, vás budeme samozrejme informovať, na našom portály thinkapple.sk ako aj v týždňovom newsfiltry nášho podcastu :).

Jarné farby remienkov pre Apple Watch

Ešte krátka zastávka pri Apple Wach, pre ktoré Apple pripravil hneď niekoľko nových remienkov, vo sviežich jarných odtieňoch.

Na výber máme fialový, modrý, mätový. A špeciálne vyhotovenia s dierkami, pre lepší pretok vzduchu pri cvičení, od značky Nike, v čiernom, šedom a tyrkysovom vyhotovení.

Vynaliezavý študenti okradli Apple o takmer milión dolárov!

Dnešný newsfilter zakončíme úsmevnou správou o dvojici študentov z Číny, ktorým sa podaril husársky kúsok a takmer sa im „prepiekol“. Študenti Quan Jiang a Yangyangg Zhou študovali v americkom Oregone a prilepšovali si vymieňaním falošných iPhonov z Číny, priamo v pobočkách Apple.

Tie boli totiž také dokonalé, že ich nedokázali rozoznať ani samotný zamestnanci Applu. Jeden falošný iPhone ich pritom vyšiel iba na smiešnych 30 dolárov, a podarilo sa im ich vymeniť viac ako 1400 za nový originálny kus, s odôvodnením, že sa jedná o chybné modely.

Apple toto privyrobenie dvoch šikovných študentov, stálo vyše 900 tisíc dolárov. Celé dobrodružstvo však skončilo až nedávno, po tom, čo sa orgánom podarilo vypátrať z kade sa dostávajú do obehu falošné kusy a oboch študentov zatkli a čelia obvineniam za obchodovanie s falošným tovarom a pre podvod.

Ktovie ako by to dopadlo, keby sa zastavili pri povedzme, 500 kusoch a nepokúšali šťastie stále väčšou hamižnosťou 😉. Možno by sme sa o nich ani nedozvedeli... Aaale to už je iný príbeh.

Viac sa o tomto kurióznom prípade dozviete TU.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely ako aj ďalšie správy so sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči alebo sme urobili chybu, ohodnoťte nás napríklad na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :)

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Všetky podcasty si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify