Podcast #03 + Týždňový newsfilter

Podcast #03 + Týždňový newsfilter

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#03 Problémy s bezdrôtovým nabíjaním a motýle v klávesnici | ThinkApple.sk


**Témy #03 podcastu:**
  • Osud bezdrôtovej nabíjačky od Apple

  • Motýle v klávesnici MacBookov

  • Novinky v iOS

  • Elektromobil od Apple

  • Funkcia EKG v Apple Watch aj pre Európu!

Pustiť podcast:

Podcast si tiež môžete vypočuť na adrese ►
anchor.fm/thinkapple

A prihlásiť sa na jeho odber, môžete vo vašej obľúbenej podcastovej aplikácií na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.
==Textový prepis podcastu:==

Čítate tretí diel podcastu, thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a sprevádzam vás každý týždeň, tými najhorúcejšími novinkami so sveta Apple.

Vitajte pri treťom vydaní, v ktorom sa dozvieme o osude bezdrôtovej nabíjačky AirPower, motýľoch v klávesnici MacBookov, novinkách v iOS, o elektromobile od Applu a o príchode život zachraňujúceho EKG v Apple Watch do Európy (a možno aj k nám).


Bájna nabíjačka AirPower je pochovaná!

Apple po takmer 2 rokoch úmorného vývoja, vzdal boj s vlastnou bezdrôtovou nabíjacou podložkou AirPower a celú ju hodil oficiálne (zatiaľ), tak povediac do koša. Problémy mala spôsobovať práve technológia bezdrôtového nabíjania, ktorá nefungovala tak ako si Apple predstavoval.

Konkrétne sa malo jednať o nadmerné prehrievanie 3D cievok, ktoré mali nabíjať až tri zariadenia súčasne. A keďže Apple je zvyknutý na prísne štandardy, u svojich výrobkov, rozhodlo sa, že sa nemôže pustiť do predaja.

Túto skutočnosť oficiálne oznámil, pre portál Tech Crunch, sám viceprezident hardvérového inžinierstva Apple, Dan Riccio. Otázkou zostáva, či sa jej dočkáme, kým je ešte „bezdrôtovo-podložkové“ nabíjanie v móde? Alebo nás Apple prekvapí skutočne BEZDRÔTOVÝM nabíjaním, ktoré nebude potrebovať žiadnu podložku, pretože pôjde rovno vzduchom? 😉


A ešte jedna zastávka, pri bezdrôtovom nabíjaní.


Tento krát, hneď pri troch zariadeniach od nášho Kalifornského jabĺčka. A to hodiniek Apple Watch, iPhonu a nových bezdrôtových slúchadlách AirPods 2. Na samotnom bezdrôtovom nabíjaní by nebolo nič zvláštne, keby sa nejednalo o reverzné nabíjanie priamo z iPhonu!

Áno počujete správne, prostredníctvom iPhonu si budeme môcť nabiť, naše Apple Watch aj nové slúchadlá AirPods 2. Neradujete sa však predčasne, pretože sa daná funkcia bude dať zatiaľ využiť, iba pri hodinkách Apple Watch a s najnovším iPhonom, ktorý ešte ani nie je predstavený a pravdepodobne ho uvidíme až v septembri.

Ale tak lepšie ako nič, veď predsa len, nie vždy máme so sebou kábel na nabíjanie hodiniek, ktoré bez tak vydržia maximálne, jeden deň. Takto máme aspoň prísľub, že si ich budeme môcť dobiť, šťavou priamo z iPhonu a bezdrôtovo, jednoduchým položením na chrbát telefónu.


Auto od Apple? Sem s ním!

Asi najschizofrenickejší produkt od Apple, aký sme tu kedy mali. Apple Auto raz je, potom nie je, potom zase je, a takto to ide dookola už nejaký čas. Apple Auto je žiaľ, iba náš familiárny názov. Podľa doterajších únikov sa však oficiálne, akákoľvek práca v Apple ohľadom výroby auta, nazýva projekt Titan.

Tentokrát sa jedná o ďalší výstrel o možnosti stálej existencie, tohto projektu. Apple totiž zamestnal špecialistu na elektrický pohon vozidiel, ktorý bol mimochodom doteraz viceprezidentom vývoja pohonov a batérií, hádajte kde, v Tesle Elona Muska.

Tento záhadný projekt Titan, prešiel už viacerými fázami vývoja, od návrhu prototypu celého elektromobilu, až po vývoj autopilota (ktorý môžeme poznať aj s vyššie spomínanej Tesly). Takže nám neostáva nič iné ako čakať, čo má Apple s autami, v skutočnosti za lubom.


Apple Pay, za dverami!

Tento týždeň, oficiálne potvrdili príchod Apple Pay medzi svoje portfólio ponúkaných služieb, banky: Slovenská sporiteľňa a banka N26. Presný dátum, síce nespresnili ale rozhranie spustenia, by malo byť, niekedy medzi májom a júnom. V rýchlosti si povieme niečo bližšie, pre tých ktorý zatiaľ nevedia, čo Apple Pay, vlastne je.

Hlavná podstata Apple Pay tkvie v tom, že môžete zaplatiť bezkontaktne svojím iPhonom, tak ako to robíte so svojou platobnou kartou. Všetko rýchlo a jednoducho, iba priložením iPhonu k terminálu. Apple Pay je dostupné od iPhone 6 až po najnovší iPhone XR a aj pre hodinky Apple Watch, ktoré taktiež stačí iba priložiť k terminálu a máte zaplatené. Super vec!

Medzi ďalšie banky, ktoré sa pridávajú do prvej vlny, zatiaľ patrí: 365 banka, J&T Banka, Poštová banka, mBank aaa pozor aj Tatra Banka (ktorá asi, konečne podľahla naliehaniu svojich zákazníkov a pustila sa svojho riešenia Mobile Pay. Pretože, napríklad pre platformu Android, ešte stále nesprístupnila Google Pay).

Tatrabanka si tak pravdepodobne uvedomuje, žeby jej zákazníci používajúci platformu iOS, radšej zmenili banku, aby mohli platiť cez službu Apple Pay, ako by mali beznádejne čakať, kým ju im ich banka sprístupní. Z tohto rozhodnutia sa tešíme, pretože samy sme používatelia služieb tejto banky, práve kvôli inováciám ktoré prináša. Bol by to preto krok mimo, keby službu Apple Pay, nesprístupnila medzi prvými.

Na záver ešte zostáva dodať, že sa nemusí jednať o konečný zoznam bánk, ktoré službu Apple Pay v prvej vlne spustia. Takže nezúfajte, pokiaľ sa zatiaľ vaša banka, v úvodnom zozname nenachádza.


A keď už sme zabŕdli k susedom od Androida, tak si pre nás jeho mamina Google, pripravila jednu novú šikovnú funkciu priamo v Gmaily aj pre iOS.

Ide o swipe gestá, ktorými môžeme veľmi efektívne, pohybom doľava alebo doprava, triediť doručené e-maily. Tieto gestá boli pre appku Gmailu v iOSe dostupné už dlhšie ale nemohli sme si zvoliť z viacerých možností ako, „vymazať“ alebo „archivovať“.

Počas nasledujúcich dvoch týždňov, kedy sa bude daná aktualizácia šíriť, si tak budeme môcť po novom, vybrať či chceme emaily swipe gestom vymazať, archivovať, označiť ako neprečítané, odložiť na neskôr alebo stlmiť notifikáciu pre daný mail úplne.

Aktualizácia iOS prichádza s kopu vylepšení
Apple tento týždeň, vypustil okrem aktualizácie macOS (operačného systému pre počítače Apple) aj rozsiahlu aktualizáciu, operačného systému iOS s poradovým číslom 12.2.

Keďže je daných vylepšení a opráv skutočne veľa, vybrali sme pre vás TOP 5 tých najzaujímavejších, ktoré stoja za vašu pozornosť:

  1. V animoji, môžeme byť 4 novými zvieratkami: žirafou, žralokom, sovou a podržte sa, aj diviakom. Sú však dostupné iba, od iPhonu X a vyššie, a na iPadoch Pro.

  2. Ďalej si môžeme nastaviť samostatný rozvrh pre odpočinok, na každý deň v týždni. Užitočné, pokiaľ plánujete koncom týždňa, spoločenské akcie bujarejšieho charakteru :D.

  3. V strede nášho zoznamu sa nachádza, dočasné zapínanie alebo vypínanie limitu pre aplikácie cez nový prepínač.

  4. Pri audiosprávach (tzv. hlasovkách) v aplikácií Správy, si vychutnáme vylepšený zvuk nahrávok. Takže možno potešujúca správa, aj pre ASMR nadšencov :D.

  5. A poslednou, ani nie tak zaujímavou, ako užitočnou novinkou, je informácia o zostávajúcej dĺžke záruky vášho Apple zariadenia v Nastaveniach. To sa zíde, pokiaľ na rýchlo nemáte po ruke bloček alebo faktúru, aby ste v prípade potreby, rýchlo zistili, či je vaše zariadenie ešte v záruke.

Apple ľutuje motýliky v klávesniciach, vo svojich MacBookoch

O akých motýľoch to vlastne hovoríme? Ide o mechanizmus stláčania kláves, ktorý Apple začal umiestňovať do MacBoookov už v roku 2015 a nazval ho butterfly mechanism. Pre porovnanie, tradičný mechanizmus, sa nazýva scissor mechanism.

Teda ako už z anglického názvu vychádza, jedná sa o nožnicový vzhľad. Tento nožnicový mechanizmus je o niečo vyšší, preto aj notebook, musí byť o kúsok hrubší, aby sa doň tento mechanizmus vošiel. A keďže Apple chcel (a chce) stále tenšie a tenšie notebooky, musel si vymyslieť vlastný mechanizmus, ktorý by mal zdvih kláves takmer minimálny. A tak prišiel na svet butterfly mechanism.

Ten spočíval v tom, že jednotlivé klávesy držal nad kontaktnou plochou, čo najnižšie a bol podobný motýlím krídlam. Bolo to skvelé riešenie. Vďaka nemu sa podarilo stenčiť klávesnicu až o 40%.

Avšak nastal jeden veľký problém, ktorý sa objavil v roku 2016 s príchodom MacBookov Pro. Stačila jedna drobná nečistota, mnohokrát len zrnko prachu, ktoré sa dostalo pod kláves a prestal fungovať. A nie je možné ho odstrániť bez stlačeného vzduchu, alebo celej demontáže. Tak Apple začal vydávať nové, vylepšené verzie klávesníc, ktoré by mali tomuto problému zamedziť.

V súčasnosti je to už tretia ale stále to nie je ono. Preto sa v Apple, rozhodli spustiť výmenný program, určený pre prvú a druhú verziu klávesníc (v prípade tretej, daný problém spadá ešte pod záručnú opravu, keďže sú MacBooky a teda klávesnice, tejto verzie ešte v záruke).

Takže pokiaľ máte tiež problémy s niektorými klávesmi, na vašich MacBookoch máte nárok na výmenu. Celý problém však pred pár dňami, zaklincoval Peter Stern z Apple, ktorý zhodnotil že si uvedomujú problémy s butterfly klávesnicou a je im to veľmi ľúto.

Naznačuje to, že nech sa snažili ako vedeli, motýlikom v klávesniciach, už nevedia pomôcť. A tak nás v najbližšej dobe, čaká ich nahradenie, niečím iným. Otázka znie, stojí tých pár milimetrov, miesto funkčných kláves, za to?

Ale aby sme dnešný newsfilter ukončili pozitívne,
ako posledné si dáme dve potešujúce správy.


Apple opäť začal predávať legendárny iPhone SE

Všetci milovníci kompaktných veľkostí a ikonického sendvičového dizajnu sa môžu tešiť. Apple síce neuviedol novú generáciu iPhonu SE aale aspoň opäť spustil predajne pôvodného modelu, v oficiálnom e-shope.

V momente ako boli znova uvedené do predaja, sa všetky vypredali rýchlosťou blesku. K tomu za veľmi prijateľné ceny. 32 GB model za 249 dolárov (bez dane) a 128 GB model za 299 dolárov (bez dane).

Netreba však zúfať, pretože ho u nás ešte stále zoženiete, za veľmi podobné ceny. Napríklad 128 GB verziu, na najväčšom porovnávači cien, zoženiete už od 329 eur s poštovným zadarmo :).


S Apple Watch si čoskoro zmeriame EKG aj u nás!

Nová aktualizácia Apple Watch, má sprístupniť funkciu EKG, ktorá bola doteraz dostupná len v USA, aj pre krajiny EÚ. Funkcia EKG je určená pre Apple Watch 4.

Pre jej sprístupnenie, bude potrebné mať nainštalovanú najnovšiu aktualizáciu operačného systému watchOS vo verzii 5.2, a v spárovanom iPhone najnovšiu verziu iOS 12.2

Konkrétny dátum príchodu aktualizácie watchOS, pre Európu, zatiaľ nie je presne známy, kvôli regulačným obmedzeniam. Tie by však (pevne v to dúfame) mali umožniť príchodu, funkcie EKG o to rýchlejšie, keď vezmú do úvahy, záznamy ľudí a posledný výskum, ktorý potvrdil, že inteligentné hodinky s touto funkciou, majú potenciál zachrániť život.

No a keďže v čase písania tohto newsfiltra a nahrávania podcastu, je ešte stále prvý apríl a väčšina technologických spoločností uvádza počas tohto dátumu, všakovaké bláznovstvá, nemohli sme zaostať.

Preto vám, odporúčam výborný návod, od môjho kolegu:
Ako si aktivovať hologram v iPhone! :O


Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely ako aj ďalšie správy so sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči alebo sme urobili chybu, ohodnoťte nás napríklad na iTunes alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :)

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Všetky podcasty si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify