Po celý čas sme vyslovovali názvy produktov Apple nesprávne!

Po celý čas sme vyslovovali názvy produktov Apple nesprávne!

Podľa Apple VP of Marketing Philipa Schillera väčšina ľudí na svete vyslovuje názvy Apple produktov nesprávne a ani o tom nevie. Ako by ste teda povedali množné číslo od „iPhone“? Predsa „iPhony“, nie? Nie.

Vďaka svoju tweetu Schiller rozpútal prednášku o tom, ako by ste správne mali svojim priateľom povedať o tom, že vlastníte viacej Apple smartfónov, tým správnym spôsobom. Philip začal svoju prednášku o správnej výslovnosti tým, že už nikdy nebudeme musieť používať množné číslo spolu s názvami Apple výrobkov. Jednoducho, ide o to, že ako správni fanúšikovia Apple a lingvistiky by ste nemali používať napríklad príponu „-ov“ vo vete „v obchode je veľa MacBookov“. Správne by to malo byť: „v obchode je veľa MacBook počítačov“.
Zdroj: apple.com
Odteraz teda všetci správne hovoríme: „mám tri iPhone mobily“, aj keď, po pravde, neviem, načo by ti boli tri iPhone mobily.
(Pozn. red.: Slová iPhone, iPod atď. sa v slovenčine skloňujú podľa vzoru dub, napr. mám dva iPhony, s dvomi iPhonmi.)

Schiller ako tvoja obľúbená učiteľka zo siedmej triedy na základnej škole vysvetľuje, že niektoré slová môžu byť pomnožné. Pomnožné podstatné mená sú totižto mená, ktoré pomenúvajú jednu vec množným číslom. Napríklad slová ako pľúca, okuliare, husle, dostihy, kliešte, ústa. Ak si porozumel riadkom napísaným vyššie, znamená to, že ovládaš správnu výslovnosť Apple produktov a môžeš sa cítiť skvele.


Zdroj titulnej fotografie: apple.com

Zdroj: cultofmac.com