Platené aplikácie zdarma a bez jailbreaku - vShare App Market

· 2 min read
Platené aplikácie zdarma a bez jailbreaku - vShare App Market

Minulý týždeň sa podarilo portálu CNNMoney upozorniť svet na stránku vShare, ktorá dokáže obísť platbu v Apple App Store obchode a ponúknuť platené aplikácie zadarmo aj na "nejailbreaknutých" zariadeniach. Ako to vývojári dokázali?

Firma Apple ponúka spoločnostiam certifikát s názvom Apple Developer Enterprise. Pôvodná myšlienka bola, že vďaka tejto službe môže spoločnosť, ktorá si certifikát zakúpi za sumu 299 amerických dolárov na rok, zamestnancom ponúknuť vlastné aplikácie, ktoré neprechádzajú schvaľovacím procesom a nie sú viditeľné v App Store obchode, no napriek tomu sa v ňom nachádzajú. Tieto aplikácie si potom môžu zamestnanci firmy prostredníctvom linku stiahnuť do akýchkoľvek iZariadení.

The Ghost Logo

Čínskym vývojárom aplikácie vShare sa podarilo získať aspoň štyri certifikáty Apple Developer Enterprise, cez ktoré šíria svoju aplikáciu, ktorá je akousi obdobou Apple App Store obchodu, ale s tým rozdielom, že ekvivalenty platených aplikácií ponúka zdarma. Medzi najsťahovanejšími boli aplikácie ako "Minecraft: Pocket Edition” (6,99 eur v slovenskom Apple App Store obchode) či "Geometry Dash” (1,99 eur v slovenskom Apple App Store obchode). Vo vShare boli označené ako “Páči sa mi to” viac ako 1 400 000-krát.

Spoločnosť Apple už zrejme začala blokovať funkčnosť certifikátov, ktoré títo čínski vývojári zneužili, takže aplikáciu nie je možné inštalovať zo starších odkazov. Je veľmi pravdepodobné, že vývojári aplikácie vShare sa dostanú k ďalším certifikátom a budú svoju aplikáciu distribuovať cez ne, ale naša redakcia nikomu kradnutie softvéru neodporúča. Je nezákonné a nemorálne. Hrozí tiež možnosť byť napadnutý škodlivým kódom.

The Ghost Logo

Zdroj: appleinsider.com, cnn.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read