Peking si posvietil na výrobu falošných iPhonov. Niektoré z nich sa dostali aj do USA!

Produkcia lacných napodobnenín iPhonov - ako v podstate čohokoľvek - je zrejme večným problémom. Na túto činnosť akoby nestačil žiaden zákon či polícia. Falošná nálepka s nahryznutým jablkom možno občas potešila (veď kto by nechcel „iphone“ za dvacku?), ale väčšinou zrejme nahnevala a oklamala.
Ak sa vyberiete napríklad v Egypte, alebo v akejkoľvek inej dovolenkovej destinácii tretieho sveta, na trh pre turistov, takúto imitáciu zoženiete za pár minút. V podstate však ani nikam nemusíte chodiť, stačilo by pozornejšie preklikať ebay. Problematika produkcie imitácií drahých značiek je však globálna, a podprahovo sa deje po celom svete. A to dokonca aj v krajine najväčšieho dopytu po originálnych Apple zariadeniach - v Číne.
Pekinská polícia minulý týždeň zarazila činnosť továrne, v ktorej sa vyrobilo vyše 41 tisíc imitácii iPhone-u v hodnote asi 19 miliónov dolárov. Za zodpovedných považuje 9 osôb, ktoré boli zadržané a stíhané. Medzi nimi bol aj manželský pár, ktorý stojí za celou výrobou. Napriek tomu, že sa niekoľko lacných kópií dostalo aj do USA, Apple sa odmietol vyjadriť k priebehu vyšetrovania.
Pre Čínu to rozhodne nebol prvý škandál s replikáciou značky Apple. Azda najväčší sa odohrával v roku 2011, kedy bolo odhalených viac ako tucet neautorizovaných predajní imitujúcich interiérový dizajn a „uniformy“ zamestnancov Apple. Až takto ďaleko sa vo falšovaní dá zájsť.