Patent spoločnosti Apple umožní simulovať povrch dreva alebo kovu priamo na displeji zariadenia

· 2 min read
Patent spoločnosti Apple umožní simulovať povrch dreva alebo kovu priamo na displeji zariadenia

3D Touch technológia sa ti možno v súčasnosti zdá ako niečo prevratné a úchvatné, no budúcnosť dotykových plôch od spoločnosti Apple mieri ešte oveľa ďalej. Predstav si, že na svojom iPhone alebo iPade budeš môcť skutočne cítiť textúru povrchu, ako je napríklad drevo alebo kov.

Zdroj: cultofmac.com

Patent, o ktorý táto kalifornská firma požiadala, popisuje niečo ako “dotykovú plochu pre simuláciu materiálov” a celé sa to má odohrávať priamo na displeji alebo trackpade iPhonu, iPadu či Macu.

Technológia bude fungovať na základe “orgánu”, ktorý sa bude pohybovať vodorovne alebo zvisle, a vďaka tomuto pohybu bude vytvárať vibrácie, ktoré búdu schopné simulovať povrch materiálu. Silnejšie vibrácie budú simulovať drsnejšie povrchy, zatiaľ čo ľahšie vibrovanie bude vytvárať pocit hladkejšej textúry.

Zdroj: cultofmac.com

Na úplné doladenie atmosféry má táto technológia využívať regulátory teploty, ktoré ju budú meniť podľa teploty materiálu, čiže od tepla dreva až po chladný kovový povrch.

Možno sa ti zdá, že píšem o nejakom futuristickom zariadení z filmu Star Wars, no štúdium tejto technológie funguje už nejakú tú dobu. Pred niekoľkými rokmi spoločnosť Disney vykonávala výskum v súvislosti s tzv. “ algoritmom hmatového renderingu”, ktorý by mohol simulovať 3D geometrické prvky, ako sú hrbole, hrany a iné výčnelky na displeji obrieho tabletu.

Vzhľadom na to, že si spoločnosť Apple dáva patentovať desiatky nápadov každý týždeň, nie je možné 100 % potvrdiť, či sa táto technológia premení na skutočný produkt. Pôvodný patent bol podaní už v roku 2013, no trvalo to až dodnes, kým bol oficiálne udelený a uverejnený.

Bolo by veľmi zaujímavé sledovať využitie tejto technológie v našich zariadeniach. Predstav si, že si dokážeš svoj nábytok alebo auto virtuálne “pohladiť” predtým, ako si ho prostredníctvom internetu kúpiš. Alebo ti napadlo úplne iné využitie?


Zdroj: cultofmac.com

Zdroj titulnej fotografie: turncareinc.com