Otvorený list pre Apple od nemeckej Asociácie nezávislých hudobných spoločností

O tom, že podmienky využívania služby Apple Music nevyhovujú každému uživateľovi alebo interpretovi hovorí aj nasledujúci list od Nemeckej asociácie nezávislých hudobných spoločností, ktorá sa sťažuje na 3 mesačnú absenciu vyplácania.x

Vážený Tim Cook, vážený Eddy Cue,

Píšem vám, ohľadom podmienok používania vašej novej streamovacej služby Apple Music.
My, Nemecká asociácia nezávislých hudobných spoločností, reprezentujeme 1300 nemeckých hudobných spoločností - labely, vydavateľstvá, distribútorov, zoskupenia a pod. Naši členovia produkujú 35% hudby, ktorá bola nahraná v nemecku. Prijímajú inovatívne nápady, ktoré spájajú hudobných fanúšikov s ich umelcami, pretože tento dlhodobý vzťah je jadrom hudobného priemyslu.

Vždy sme boli pevne presvedčený, že Apple sa snaží dosiahnuť rovnocennosť medzi všetkými hráčmi a nie len z 3 najväčšími nahrávacími spoločnosťami. Podmienky zmluvy, ktoré boli zaslané nezávislým vydavateľstvám však hovoria niečo iné. Chcete spraviť z Apple Music platformu pre milovníkov hudby po celom svete, ktorá im prinesie “viac hudby ako kedykoľvek predtým s prístupom k miliónom skladbám”. Podľa nášho názoru - v prípadoch z minulosti, ako napríklad Myspace - neuspejete pokiaľ nevezmete nezávislé vydavateľstvá na jednu “spoločnú palubu”.

Váš plán nevyplácať nezávisle vydavateľstvá počas 3 mesačnej trialovej periódy, vedie k predpokladu, že nerešpektujete hudbu nezávislých interpretov alebo prácu ich partnerov. Je zrejmé, že tento ťah výrazne zníži celkový príjem nezávislých interpretov a vydavateľstiev práve v časoch, kedy ich prežitie závisí od každého centu.

Vaša spoločnosť nie je start-up, vaša spoločnosť je “prvá americká spoločnosť, ktorej cenová hodnota je viac ako 700 miliárd USD “ a najväčší digitálny hudobný predajca, takže si dovoľujeme predpokladať, že ste schopný vyplácať nezávislé vydavateľstvá a ich umelcov. Vaša spoločnosť chce využívať obsah, ktorý títo umelci a ich partneri vytvorili, pričom ich to stálo množstvo práce, peňazí a času. Podľa môjho dohadu bude Apple Music bez tohto obsahu nezaujímavý a bola by to celkom nuda, keby obsahoval iba mainstreamový štýl.

Nezávislé hudobné vydavateľstvá by nemali byť tie, ktoré platia za získavanie zákazníkov a spúšťanie vašej služby. Preto by ste mali platiť všetkým svojím partnerom rovnako, ako tomu bolo aj v minulosti. Apple zvykol byť vysoko ceneným partnerom nezávislých hudobných spoločnosť a preto by sme boli radi, keby tento vzťah naďalej pokračoval.

Apple Music sa rozhodne môže stať skvelým miestom pre hudbu, ale mali by ste to sa pokúsiť dosiahnuť SPOLU s nezávislými interpretmi a vydavateľstvami. Pre získanie nezávislých je potrebné ponúknuť spravodlivé riešenie, spravodlivú odmenu a “miesto pri stole”.

Vážime si túto možnosť vysvetliť správanie sa Apple ku nezávislým hudobníkom a pevne veríme, že, prehodnotí svoje zmluvné podmienky. Sme pripravený diskutovať, rovnako ako aj iné nezávislé vydavateľstvá po celom svete.

s pozdravom

Jörg Heidemann

generálny tajomník

VUT - Nemecká asociácia nezávislých hudobných spoločností

Erich Veselényi

Erich Veselényi

24 ročný študent Priemyselnej Logistiky, v súčasnosti študujúci Industrial Management v chladnom fínskom meste Vaasa. Apple, beh, cyklistika, cestovanie, Bukowski, fotografovanie a video.
Vaasa, Finland