Otestovali sme OS X El Capitan!

Otestovali sme OS X El Capitan!

Apple v pondelok predstavil OS X El Capitan a okamžite vydal betu verziu tohto systému. My sme sa ho pre vás rozhodli otestovať a ponúkame vám naše skúsenosti. Keďže predstavenie a nové funkcie nájdete na každom rohu, zameriame sa skôr na naše osobné skúsenosti a postrehy za pár dni používania. Tak teda poďme na to.

Systém je ozaj rýchly a na to, že je to prvá beta je to skvelé. Po tom, čo som mal s Yosemite problémy a môj už trocha starší iMac 2011 bol dosť pomaly musím povedať, že toto je to pravé orechové a Apple neklamal, keď povedal, že je tento systém omnoho rýchlejší ako jeho predchodca. Aplikácie sa podľa mňa skúšťajú citeľne rýchlejšie a farebné krútiace sa koliesko s novým designom som videl iba raz: pri prvom spustení systému po inštalácii.

Okrem toho, že je všetko citeľne rýchlejšie je tu aj zoznam noviniek, ktorý rozhodne nie je krátky. Medzi najzaujímavejšie podľa mňa patrí nový Mission Control. Po jeho zobrezení je teraz vrchná lišta s plochami zmenšená a vy máte viac miesta pre okná na aktuálnej ploche. Okrem toho môžete nechať bežať 2 aplikácie vedľa seba, čo je podľa mňa okopírované z Windows 8 (a novších), ale hneď som si na tento spôsob zobrazenia zvykol. Navyše sa aplikácia dá roztiahnúť do režimu celej obrazovky priamo z Mission Control. Čo mi však vadí je to, že keď máte aplikácie vedľa seba (tzv. splitview) a chcete jednu dať preč, nedá sa to urobiť z Mission Control a musíte to urobiť tým, že pôjdete na tú aplikáciu a kliknete vľavo hore na zelený krúžok.Nový Spotlight by bola pekná funkcia, keby mi fungoval. Nepomohlo prepnutie do Angličtiny ani reštart a jediné, čo sa mi funguje je "unread mails from ...". A to si niesom istý, či to nefungovalo už aj v Yosemite.

Apple taktiež vylepšil niektoré systémové aplikácie. Napríklad Safari ponúka možnosť pripnutia tabov a Poznámky možnosť kreslenia a vkladania príloh, rovnako ako v iOS 9. Čo ma mrzí je, že sa nedajú vo Finderi pripínať taby rovnako ako v Safari, občas by sa to hodilo, hlavne keď máte v Macu veľa priečinkov.

Napriek tomu, že som nenatrafil na žiadnu funkčnú chybu som natrafil na chyby grafické. Hneď pri inštalácii sa prekrývali písmenka a občas dobre nefunguje priesvitnosť okien (viď. obrázok)

Tak a konečný verdikt po pár dňoch? Myslím, že hlavné zmeny sa udiali pod kapotou, za čo som vďačný viac, ako za akékoľvek nové funkcie. Nových funkcii však nie je málo a sú viac ako príjemné. Celkové pocity sú tak veľmi kladné a vzhľadom na to, že to je prvá beta verím, že pred vydaním bude El Capitan vyladený takmer k dokonalosti.