OSx

OS X zaznamenal prvý Ransomware útok prostredníctvom torrentovej aplikácie

· 1 min read
OS X zaznamenal prvý Ransomware útok prostredníctvom torrentovej aplikácie

Používatelia aplikácie BitTorrent sa stali tento týždeň obeťami Ransomware. Ľudia, ktorí prevzali nakazenú verziu aplikácie, dostali aj "KeRanger" malware. Tento softvér tri dni po tom, ako je nainštalovaný, zašifruje všetky údaje na pevnom disku a používateľovi zobrazí požiadavku na platbu pre odšifrovanie dát.

Tento typ útoku sa objavil aj minulý mesiac v jednej nemocnici v Los Angeles. Nemocnica musela zaplatiť 17 000 dolárov neznámej skupine, aby znovu získala kontrolu nad svojím počítačovým systémom. KeRanger predstavuje prvý prípad tohto typu útoku na OS X. Palo Alto Networks eviduje ešte jeden ďalší podobný Ransomware pre Apple OS. Tento nedokončený kus softvéru je známy pod názvom FileCoder. Kaspersky Labs softvér sleduje už od roku 2014 a neeviduje jeho šírenie.

Zdroj: imgur.com

Firma Apple našťastie rýchlo zareagovala, a potom čo bola prvýkrát informovaná o probléme 4. marca, zrušila osvedčenie tohto softvéru. Softvér bez osvedčenia je automaticky systémom evidovaný ako infikovaný a jeho inštaláciu nespustí. Transmission projekt, ktorý poskytuje danú open-source aplikáciu, už vydal novú, čistú verziu svojho softvéru a odporúča používateľom čo najskôr program aktualizovať.

Tým, ktorí mali tú smolu a napadnutý softvér nainštalovali, bezpečnostný experti odporúčajú obnovenie zálohy systému do bodu pred inštaláciou.

Zdroj titulnej foto: v3.co.uk
Zdroj: theverge.com