Office 2016 pohľadom bežného použivateľa

· 1 min read
Office 2016 pohľadom bežného použivateľa

Microsoft včera vydal Office 2016 pre Mac, teda dlho očakávaný balík, ktorý konečne po dlhej dobe ponúka nové funkcie do Macu a prináša plnú kompatibilitu s Office pre Windows a ostatné platformy. Veľa serverov začalo okamžite tento balík testovať, ja som sa to však rozhodol urobiť inak. Rozhodol som sa pred Office 2016 posadiť moju mamku, ktorá posledné 2-3 roky používa iba iWork a ktorá má problém imporotovať fotky z iPhonu do PC. "Mami, dnes dnes si budeš pracovné povinnosti plniť na tomto."

Moj zámer bol jednoduchý. Kým ja sa považujem za technologicky zdatného použivateľa, ktorý ak niečo nevie, tak si to "vygoogli", moja mamka dokáže ozaj zhodnotiť to, aký intuitívny je nový Word, PowerPoint, či Excel. Bežný uživateľ vo svojom živote nevyužije ani polovicu funkcii, ktoré kancelársky balík ponúka, ale chce, aby to otvorení všetko fungovalo a aby mohol byť "s počítačom kamarát".

Prvotné zúfalstvo v očiach vystriedala zvedavosť. Nedá sa to nazvať priamo zvedavosťou, ale po tom, čo staré obľúbené klávesové skratky fungovali a základné funkcie ako zmena veľkosti písma a podobne boli poruke mamka dokončila svoju prácu. Netvrdím, že nehľadala, čo sa ako robí, navyše jej to rozhodne trvalo dlhšie, ako keby robila rovnakú prácu v iWork, čo má na svedomí pravdepodobne zoznamovanie s novým prostredím, ale rozhodne Microsoft urobil krok vpred, vzhĺadom k tomu, že s Office 2011 moja mamka po chvíli odmietla pracovať.

Netvrdím, že je nový Office lepší, ako iWork, alebo, že je dokonalý. Všetko je otázkou názoru pre preferencii. Pri importovaní 2GB prezentácie zamrzol a nie všetko v ňom dáva absolútny zmysel. Veľa veci by bolo možné vyriešiť inak, ale aj napriek tomu sa jedná o konkurencieschopný kancelársky balík, ktorý je o proti svojmu predchodcovi mnohokrát lepší.