iOS

Odpoveď Apple pre súd podpísaná Timom Cookom

· 1 min read
Odpoveď  Apple pre súd podpísaná Timom Cookom

Firma Apple pred chvíľou zverejnila otvorený list ako reakciu na žiadosť FBI o dátach z iPhone v súdnom spore San Bernardino, podpísaný Timom Cookom. Apple tvrdí, že súdne nariadenie je bezprecedentný krok, ktorý ohrozuje bezpečnosť ich zákazníkov.

"Dôsledky tohto nariadenia ďaleko presahujú prejednávaný prípad."

Apple tvrdí, že súčinne spolupracovala v súvislosti s prípadom San Bernardino, ale v Cookových očiach teraz zašlo FBI príliš ďaleko. Žiadajú firmu Apple, aby vytvorila niečo príliš nebezpečné.

"Oni nás požiadali o vybudovanie zadných vrátok pre iPhone."

Cook ďalej hovorí, že súd chce, aby spoločnosť Apple vytvorila špeciálnu verziu operačného systému pre iPhone, ktorý by mal ignorovať veľa kľúčových funkcií zabezpečenia. V histórii USA nenájdeme precedens, kde by bola americká spoločnosť nútená vystaviť svojich zákazníkov k väčšiemu riziku útoku alebo straty dát.

Vláda by mohla rozšíriť svoje požiadavky na porušenie súkromia, aby Apple vybudovala monitorovací softvér, ktorý zachytí tvoje správy, prístup k zdravotným záznamom a finančným údajom. Mohol by sledovať tvoju polohu, alebo dokonca aktivovať prístup k mikrofónu alebo fotoaparátu bez tvojho vedomia.

FBI chce, aby Apple prijala špeciálne jednorazové opatrenie pre tento prípad, ktorý umožní zdolať zabezpečenie iPhonu heslom. Ale Cook hovorí, že by to mohlo zájsť ďalej, za použitia rovnakého právneho ospravedlnenia by FBI mohla získať prístup k dátam používateľom iOS tak často, ako bude chcieť.

Cook list uzatvára tvrdením, že tieto požiadavky FBI ohrozujú slobodu a že "vláda by tu mala byť hlavne na ochranu".

Zdroj titulnej foto: rackcdn.com
Zdroj: 9to5mac.com