Obrovský krok pre Slovensko: Družica skCUBE poletí so SpaceX do vesmíru!

Obrovský krok pre Slovensko: Družica skCUBE poletí so SpaceX do vesmíru!

Slovenská družica skCUBE sa stane v máji prvou slovenskou družicou, ktorá poletí do vesmíru.

Autori projektu “skCUBE” informovali na svojom blogu, že družica s rozmermi 10x10x10 cm je dokončená a pripravená na let do vesmíru. Teraz čaká družicu naloženie do letového kontajnera a presun do Kalifornie, kde sa stane súčasťou rakety Falcon 9 v projekte SpaceX Elona Muska. Ako autori informujú, s najväčšou pravdepodobnosťou sa tak stane v priebehu mája tohoto roka.

Po vypustení rakety do vesmíru sa oddelí primárny satelit, následne príde na rad skCUBE spolu s dvoma ďalšími mikrosatelitmi. Pokiaľ všetko pôjde hladko, špeciálna pružina “vytlačí” zariadenie do otvoreného vesmíru a zem by mala začať prijímať prvý signál.

“V tejto chvíli sme splnili väčšinu cieľov, ktoré sme si na začiatku určili. Dali sme dokopy skvelý tím ľudí, získali sme veľké množstvo skúseností, ktoré chceme naďalej úročiť. S čistým svedomím môžem povedať, že tento projekt priviedol Slovensko do Európskej vesmírnej agentúry. Už teraz projekt generuje vedecké práce a verím, že sme ukázali, že kozmický výskum má zmysel. Je motorom inovácií, vedomostnej ekonomiky, ale zároveň aj inšpiráciou a dobrodružstvom,” píšu autori na svojom blogu.

Projekt financujú a materiálne podporujú viaceré súkromné subjekty a univerzity, primárnym investorom je však štát, ktorý na skCUBE vyčlenil 200-tisíc eur. skCUBE započal svoju existenciu v roku 2009, samotný vývoj však začal o dva roky neskôr. Práve podobné menšie projekty sú dobrým štartom Slovenska do vesmírnej vedy a, ako autori naznačili, práve skCube by malo byť vstupenkou Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry.

“Sila najväčších ekonomík sveta spočíva v tom, že obchodujú s vedomosťami. Investícia do vzdelania a vedy je to jediné, čo nás môže do tohto elitného klubu dostať. Vesmírny program na Slovensku treba nejako začať. Myslím si, že práve cubesaty sú vhodnou cestou. Nie je to len študentské smetie v kozme, ale je to ideálny spôsob, ako získať know-how a ako robiť lacné kozmické misie so zaujímavými vedeckými experimentmi.”

*Zdroj: startitup.sk*