iOS 9 a OSX 10.11 dostanú nový font!

iOS 9 a OSX 10.11 dostanú nový font!

Podľa najnovších informácií sa dočkáme v operačných systémoch iOS 9 a OSX 10.11 (ktorý bude pravdepodobne niesť označenie “Gala”) nového typu písma. Apple tak plánuje nahradiť font Helvetica Neue písmom San Francisco, ktorý bol pôvodne navrhnutý pre Apple Watch. Zmena sa dotkne všetkých zariadení od iPadov cez iPhony až po Mac.

alt

Font San Francisco sa prvý krát objavil minulého roku v septembri, počas predstavenia Apple Watch. Spoločnosť Apple navrhla tento typ písma práve z dôvodov Apple Watch, keďže hodinky disponujú oveľa menšou veľkosťou displeja, ako to je u ostatných zariadení tejto spoločnosti. Aj napriek veľkosti iba 38mm a 42mm je font San Fransicso na hodinkách dokonale čitateľný a presne o to pri navrhovaní išlo - zachovať si prehľadnosť a čitateľnosť.

Nový font má dodať systémom nový nádych a vyriešiť problém mnohých užívateľov, ktorý sa sťažovali, že font Helvetica Neue kladie väčší dôraz na čisté línie než na samotnú čitateľnosť. Problém sa týkal najmä užívateľov, ktorý pracujú so staršími zariadeniami, ktoré nedisponujú retina displejom.

Napriek tomu, že si množstvo užívateľov dokáže hlavný font systému zmeniť už teraz, nie je to nakoniec také jednoduché, ako sa zdá. Kalifornský gigant musí zmeniť typ písma vo všetkých svojich aplikáciách a programoch od iOS až po OSX. S tým súvisí dodatočné testovanie, ktoré má zabezpečiť, aby nebolo možné meniť samotný font alebo jeho veľkosť, a to napríklad využitím aplikácií tretích strán z App Store.

alt

Apple taktiež tlačí vývojárov, aby redizajnovali svoje aplikácie pred oficiálnym vydaním systému na jeseň tohto roku. Všetky potrebné informácie a oficiálne stanovisko sa dozvieme na tohtoročnom WWDC, ktorý sa začne už o 2 týždne!

zdroj: 9to5mac.com