Novinky v iOS 9, ktoré neboli predstavené na WWDC (#2)

Novinky v iOS 9, ktoré neboli predstavené na WWDC (#2)

Pokračujeme druhým dielom zaujímavých noviniek a funkcií v iOS 9, ktoré neboli predstavené počas júnového WWDC 2015. Prvý diel si môžeš prečítať tu

Bočné tlačidlo

Presne to, ktorým si na iPhone dokážeme zapnúť tichý režím. V iOS 9 si môžme nastaviť, či chceme daným tlačidlom vypnúť, resp. zapnúť vibrovanie alebo blokovanie otáčania obrazovky. Toto nastavenie je známe z iPad-u, kde je funkcia dostupná už dlhší čas.

alt

Nahrávanie videa

Nahrávanie videa pre iPhone a iPad dostalo nové možnosti nastavenia nahrávania klasického, ale aj slow-mo videa. Pre štandtartné video sú to možnosti 720p HD - 30 fps, 1080p HD - 30 fps a 1080p HD - 60 fps. Pre spomalené zábery sú to varianty 720p HD - 120 fps alebo 720p HD - 240 fps.

alt

Mail

Po novom vieme v maily vložiť prílohu priamo z iCloud Drive-u. Zaujímavá a veľmi užitočná funkcia, ktorá nám uvoľní plno miesta v iPhone a iPade, keďže nebude potrebné mať konkrétne súbory uložené priamo na zariadení.

alt

Kontakty

Zobrazenie posledných a obľúbených kontaktov sa už naďalej nebude spúšťať dvojklikom (spolu so zobrazením aplikácií v pozadí). Kontakty sa zobrazia vyvolaním proaktívneho menu a to swipe-unutím zľava doprava priamo z domácej obrazovky. Rovnako sa spúšťalo spotlight vyhľadávanie v starších iOS.

alt

Vyhľadávanie v nastaveniach

Už sa viac nemusíme trápiť vyhľadávaním a preklikávaním sa ku konkrétnemu nastaveniu. Menu pre Nastavenia obsahuje vyhľadávaciu lištu, ktorá nám ponúkne rýchli prístup ku akémukoľvek nastaveniu.

alt

Poznámky

Už počas WWDC boli predstavené vylepšené poznámky s radou nových funkcií. Funkcia, ktorá však nebola predstavená je “naposledy vymazané”. Niečo podobné poznáme z aplikácie Fotky. Nechcené vymazanie poznámky sa už viac-krát nekoná.

alt

Podcasty

Aplikácia Podcast dostala novú položku, v ktorej sa nachádzajú všetky neprehrané podcasty a položku, v ktorej sú zoradené všetky podcast stanice, ktoré užívateľ odoberá.

alt

Zoraďovanie notifikácií

Notifikácie je možné znova zoraďovať na základe aplikácie, namiesto času a dátumu ako tomu bolo v iOS 8.

alt

“Návrat do aplikácie”

Pri kliknutí na novú, práve prijatú notifikáciu alebo link v Safari je v iOS9 možný spätný návrat do aplikácie, z ktorej sme vychádzali. Stačí kliknúť na tlačidlo “ísť späť”, ktoré sa zobrazí v ľavej hornej časti obrazovky.

alt

Správy pre iPhone 6

Správy na iPhone 6 zobrazujú po novom kontakt spolu s jeho fotografiou. Pôvodne správy zobrazovali len názov kontaktu. Zobrazenie kontaktu s fotkou bolo dostupné výhradne len pre iPhone 6 Plus.

Voiceover

V rámci funkcie voiceover je možné použiť hlas Siri, ako jednu z možností výberu hlasu. Zamatový hlas tejto asistentky je možné zapnúť cez Nastavenia - Všeobecné - Prístupnosť - Hlas - Základný dialekt.

Vypnutie vibrovania a funkcie “potras pre odvolanie”

iOS 9 ponúka úplné vypnutie akéhokoľvek vibrovania na zariadení a taktiež vypnutie funkcie “potras pre odvolanie” (napr. textu). Funkcia, ktorej vypnutie ja určite využijem, keďže som ju použil jeden krát v živote a to práve pri písaní tohto článku, aby som vedel ako funguje. Obe možnosti vypnutia, resp. zapnutia sa budú nachádzať v Prístupnosti.

alt

Wallpaper

Nastavenie pozadia dostalo v iOS 9 novú možnosť. Pozadie sa dá nastaviť ako pevné, alebo perspektívne, ktoré sa bude jemne pohybovať pri nakláňaní zariadenia. Predpokladám, že pevne nastavené pozadie ušetrí nejaké to percento batérie.

alt

Samozrejme, toto určite nie je plný zoznam vylepšení, ktoré prinesie finálna verzia iOS 9. Postupom času sa búdu vynárať nové funkcie a informácie a preto v prípade potreby prinesieme aj tretí diel tohto článku. Nový operačný systém pre iPad a iPhone bude pre klasického používateľa dostupný ako free update niekedy na jeseň.